Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme electrice la stopuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2
SorinV
din pacate au aparut si dastea ! azi am observat ca in momentul in care bag in marsarier se aprinde (atentie va rog ) martorul pentru luminile de ceata din spate ( ala portocaliu) ! nu sta aprins dar licareste ! si asta aproape de fiecare data cand dau in marsarier ! de la alarma nu cred ca e pt ca am verificat toate firele si nu au cum sa faca vreun contact pe acolo ! ce sa fac ????? :shock: :?:
NND
si eu pateam la fel iarna,cand semnalizam dreapta si franam in acelasi timp mi se aprindea semnul de ceata spate de pe bord,am inteles ca trebuie schimbat becul...oricum mi se intampla doar pe umezeala,a trecut de la sine acum...a patit si un prieten la fiat!
SorinV
nu e de la bec ! iti spun eu ca am intrebat la service ! problema e cunoscuta si destul de frecventa ! este vorba de masa stopurilor spate care este defectuoasa ! din cauza modului de constructie a instalatiei electrice in astefel de cazuri masa vine ( ciudat de inteles cum da asa au zis la service ) prin becul de ceata ! :shock: :shock:
baron
Am patit-o si eu. Ca regula generala : daca se aprind becurile aiurea (desi pana atunci mergeau corect) cu siguranta un fir care trebuia sa fie la masa nu mai e acolo sau legatura la masa defectuasa.

Un contact imperfect iti da cateodata mare bataie de cap

Daca aveti norocul sa-l identificati aveti grija cine il repara sa curete bine locul apoi sa dea cu putina vaselina pt a tine mai mult(mult mai mult)
SorinV
s-a rezolvat ! era de la pinii mufei de alimentare ! se strang aia cu o penseta ceva si gata !
baron
Totusi e bine daca ai pune oleaca de vaselina....stiu eu ce zic. Nu mai ai treaba apoi cu apa, oxidarea contactelor si alte kestii d'astea
RCS
La fel am patit si eu dar problema apare mai mult iarna. Vad ca acum nu mai face ! :wink:
127.0.0.1
Zilele astea imi da de furca si mie o problema electrica: cand aprind luminile (faza scurta) becul din dreapta clipeste (in acelasi ritm cu aprinderea pe bord a martorului pentru faza lunga). Prima data cand am avut problema asta am miscap putin soclul in care intra becul si vre-o saptamana n-am mai avut probleme... dupa aceea problema a revenit.



Aseara am mers doar cu pozitiile. Aparent se face un scurt undeva pentru ca daca ignor clipitul si las cateva zeci de secunde luminile aprinse incepe sa miroasa a ebonita incinsa. Am sa scot azi pe lumina soclul sa vad (aseara imi parea cam topit) si sa verific izolatiile firelor care intra in el.



A mai avut cineva problema asta? Ceva sfaturi de unde sa iau un soclu nou (daca e nevoie sa il schimb)?
cmandrei
Daca este topit sau daca face scurt in asa fel incat sa miroasa trebuie schimbat. Mai poate si sa tina dar clar trebuie sa faci ceva care sa-l tina mai bine infipt in locul lui ca la zdruncinaturi sare putin si tot acolo esti.
127.0.0.1
Am fost la service la IPSO pentru problema cu mufa/soclul de la far. Deviz: 15.000.000 + manopera (~1.500.000). Mi-a cazut fata. Nu mai spun ca s-au purtat intr-un mod cu totul neprofesionist si m-au plimbat de la unul la altul (receptie - magazin piese - receptie - mecanic - receptie ...)



Aparent porcariile aste din plastic de 2 lei nu figureaza pe lista reperelor Renault, ele fiind parte integranta a cablajului electric. Inlocuirea lor se face in mod autorizat doar prin schimbarea cu totul a cablajului.



Am mai picat si cand se schimba tura si n-avea niciunul chef sa suteasca doua socluri de pe o masina din showroom si sa faca schimb cu ale mele, asa ca nici electricianul nu m-a putut ajuta. A zis totusi sa trec mai tarziu pe acolo ca poate gaseste colegul din tura de dupamiaza o solutie ....



Sunt scarbit! (Pacat ca expresia si-a mai pierdut din valoare dupa ce a fost folosita de stiti-voi-cine)
adyt
Caaaat?? Cum adica TOT cablajul?? Pt un kkt de ...soclu de bec??
cmandrei
Poate gasesti la un magazin de piese auto ceva ... dar nu la Augsb*** ca au preturi mai mari decat la Renault :cry: ... sau poate si pe la dezmembrari ... poate ca au asa ceva totusi.
127.0.0.1
Am rezolvat partial problema. Mi-a facut rost un mecanic de la Serus de o mufa si am schimbat-o pe aia care se distrusese. El zice ca e din cauza ca becurile au fost de kko (noname luate de le un Petrom, pe ele scrua 55W cat scrie la carte dar dracu stie cat consumau in realitate) si mi-a recomandat sa le schimb. Imi mai trebuie un soclu (mecanicul n-a reusit sa faca rost de doua), sa-l schimb si pe al doilea pentru ca nu mai are mult si cedeaza si ala... M-ajuta cineva?
galileo
QUOTE(SorinV @ 5 Jul 2004, 20:14)
s-a rezolvat ! era de la pinii mufei de alimentare ! se strang aia cu o penseta ceva si gata !
*



poti te rog sa detaliezi despre ce mufa e vorba? am si eu aceeasi problema.
romeo3108ro
este vb despre mufa de la tripla
eu unul as schimba papucucl de masa din mufa de la tripla daca e oxidat
galileo
da, la aia m-am gandit si eu. am rezolvat ieri problema; nu e nici un contact oxidat, le-am mai apropiat putin si e ok. am desfacut eu stopurile recent, si probabil s-a slabit unul din contacte la introducerea mufei.
bata_razvan
salut am si eu o intrebare am un clio 1,2 16V din 2001 si mai de curand am montat proiectoare culmea a inceput sa faca un scurt cred nu stiu pe unde ca imi clipoceste martorul de ceata atunci cand semnalizez sau pun frana...ce se intampla...mufa pr care am conectat-o eu de la proiectoare a fost in aer , e posibil sa fie un scurt pe aceea mufa ???? sau daca nu cum pot rezolva????
galileo
Desfa stopul spate (cred ca din dreapta, dar cel mai sigur fa la ambele) - e super simplu, desfaci din portbagaj cu mana surubul ala de plastic - si strange un pic contactele in care intra mufa.

uite aici s-a mai discutat
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=40017&hl=
1477
Sunt de curand posesorul unui Clio dci bicorp din 2004
masina merge satisfacator pentru cei 70 000 km pe care ii are
Are insa o problema...cand apas pedala de frana se aprinde in bord martorul pt lampa ceata , cand semnalizez la fel pe langa sageata semnalului se aprinde si martorul pt lampa...

Ce se poate face , verifica in situatia data?
flooriin
Asa patesc si eu. Prima data s-a dovedit ca a fost de la becul de stop pe spate care era ars. A fost inlocuit, curatate contactele de la lampile de pe spate si a disparut. Acum a revenit. Joi sunt programat in service si am sa-i intreb despre acest lucru.

Din cate imi amintesc, s-a mai discutat pe forum despre aceasta problema si singura solutie e curatarea contactelor de la lampi. Dar banuiala mea e ca poate sa fie si de la o siguranta arsa sau de la un alt dispozitiv electric care nu functioneaza corespunzator.
Laurentiu_
La mine s-a rezolvat curatand contactele stopului stanga-spate, insa nu este exclus sa fie si cele din dreapta - pentru orice eventualitate, curata tot (scoti stopul, ai o mufa cam de 3-4 cm acolo pe care o scoti si o curati prin interior cat mai bine cu putinta, dar si lamelele stopului - la mine a functionat). Oricum, vezi ca s-a mai discutat pe forum, da o cautare si o sa te lamuresti. Teoretic ar putea fi de oriunde, insa cel mai probabil se aprinde martorul ala pentru ca se aprinde si becul (chiar daca tu nu observi pentru ca tensiunea e foarte mica, cu timpul o sa constati ca iti face ca la vechile dacii - no ofence pentru cei care inca isi mai iubesc daciile vechi, dar a mea asa facea).

22 Jan 2008, 17:11:
Da, stiu, se scrie offence biggrin.gif
Mentosanu
Azi de diminieata am fost atentionat de alt sofer ca nu imi mai merg stopurile, nici cele 2 laterale si nici cel de pe luneta, m-am uitat la sigurante dar nu am gasit-o pe cea care ar trebui sa corespunda "STOP" asa cum scrie in manualul de intretinere, va rog sa ma ajutati cu o opinie, multumesc smile.gif
19vik
Întrerupatorul de la pedală.
SorinV
dealtfel un efect foarte frecvent la clio. de obicei trebuie doar repozitionat.
cipriann
Nu se pot arde toate 3 becuri deodata smile.gif...siguranta (mai caut-o) sau comutatorul de sub pedala de frana !!
Mentosanu
Multumesc tuturor, Mentosanu smile.gif
m@nuel
da, si eu am patit-o e intrerupatorul din capatul pedalei il insurubezi putin si gata
hellcat
Pai nici nu trebuie sa stii pe de rost unde si cum sunt pozitionate sigurantele!
Pe spatele capacului de vizitare a sigurantelor sunt desenate toate pictogramele ce fac referire la sigurante.
GeX
Am si eu o mica problema: nu se mai aprinde lampa de frana, aia de la luneta (ca nu stiu cum sa-i zic). Poate cineva sa ma indrume cum se desface sa pot verifica becul?
cmandrei
Uite cam asa http://www.reno.ro/Inlocuire-Stop-3-Frana-...-8V-t52365.html
GeX
Al naibii search asta, cauta ce-i dai, nu ce vrei sa gasesti tongue.gif
Multumesc smile.gif
lexa1312
salut
am si eu o probl ....sad.gif
am un bicorp si din cauza faptului ca ii tot glisez scaunele (cand trebuie sa bag pe careva in spate)...mi s-a slabit cumva contactul de la airbag (care am aflat ca este sub scaun)
Astfel...imi sta mereu aprins martorul de airbag in bord.
Daca misc mai mult de mufele de sub scaun...se stinge...dar cum misc scaunul iar se aprinde.
Stie careva cum pot remedia?
Am intrebat la service-ul unde o duc mereu ...si mi-au zis ca e complicata problema si ca nu pot pur si simplu sa tai din fire, sa le mufez bine, si la revedere....
Ei ziceau ca acele cabluri de la airbag au o anumita tensiune in ele si ca odata umblat la ele....se duce naibii airbag-ul.
Altcineva mi-a zis ca e posibil sa fie de la centurile de siguranta defapt problema. Sa fi pus fostul proprietar la un moment dat frana brusca...si atunci s-a activat tensiunea in centuri,...si din aceasta cauza sa faca "fite" martorul de airbag.

Stie cineva care este defapt problema si cum o pot remedia?
Si alta intrebare.....este posibil ca din cauza acestuii martor de airbag..sa mi se aprinda si led-ul de SERV?
AndreiPavel
Eu am rezolvat problema asta fixand mufele respective cu niste coliere din plastic pe care le-am strans cat am putut de bine ca sa nu mai permita jocul mufelor. E posibil sa fie si contacte oxidate pe acolo daca este asa sensibil dar curatarea lor presupune deconectarea mufelor, si aici nu m-am bagat pentru ca mi-e frica de o declansare a airbag-urilor. Poate ca daca se deconecteaza bateria in timpul operatiunii nu ar fi probleme dar nu m-as baga la aceasta operatiune.

Centurile daca s-ar fi pretensionat, ar fi ramas blocate si stranse si nu ai mai fi putut sa le utilizezi deci becul de alarmare din bord se refera strict la airbag.
movy
Am un Renault Clio Bicorp 1.2 16v 75CP. Azi in timp ce ma aflam in trafic ma atentioneaza cineva ca nu imi merg stopurile de frana pe spate. Opres si observ ca la apararea franei nu imi merg nici stopurile din faruri si nici cel de pe eleronul de sus. Deci varianta sa se fi ars nu cred (asta doar daca nu cumva daca se arde un bec nu mai merge nici unul - dar nu cred ca fie astfel conceput sistemul).
Am verificat pe la sigurante - cea marcata cu STOP si este buna. Pentru orice eventualitate am schimbat-o cu una noua de pe panoul cutiei de sigurante. La fel.
Are cineva vreo idee pana sa ajung in service cu ea, mai ales ca e destul de periculos sa merg fara stopuri pe spate.
cmandrei
Mufa de la pedala, daca aceasta exista ...
martzipan2004
contactor stop frana...uita-te la pedala de frana si vei vedea acolo o mica jucarie cu o mufa in el...scoti mufa si cureti contactorul si va merge daca nu il gasesti la auto karma cu 50 ron....
movy
am sa incerc asta maine dimineata sa vad daca merge. mersi

31 Mar 2009, 15:35:
A fost acel contactor de la pedala de frana. L-au dat jos si iau facut ceva (cica reparat) montat la loc si acum merg stopurile.
cmandrei
L-au curatat cu spray de contacte cel mai probabil ... spor.
Hyro
Salut,
Am si eu o mica sau mare problema cu bebelul meu pe nume Clio.
De ceva timp cind semnalizez si apoi pun frina mi se aprinde intermitent martorul de bord pentru becurile de ceata, fara a fi aprinse. De vreo saptamina ... de fapt acu citeva zile cind ploua am observat o alta chestie....aceelsi lucru s-a intimplat....... stergatoarele mergeau si am semnalizat stinga si apoi am pus frina ..... ca rezultat martorul de la bord pt stopuri ceata pilpaia in ritmul semnalizatorului si pe deasupra a inceput sa mearga si stergatorul de pe luneta spate fara ai da comanda de pe maneta la stergator.
E posibil sa fie problema cu legarea la masa?

Daca stie careva care ar putea fi problema va rog sa-mi spuneti.
Multumiri anticipate.
hellcat
Hai ca nu-i greu...demonteaza cele 2 stopuri si curata contactele. E posibil ca aceasta problema sa fie doar la un bloc optic, eu nu am de unde sa stiu care (posibil cel din stanga din ce-ai scris).
O posibila cauza e ca pe undeva se infiltreaza apa in stop.

Hyro
Tu spui ca trebuie sa curat contactele din soclul pentru becuri sau de contactele din conectorul care vine la becuri. Am incercat sa scot conectorul si nu am putut sau nu am stiut cum sa-l scot. E un conector tare ciudat, nu am mai vazut un asa conector.
Te rog sa fii mai detaliat.
Multam fain.
hellcat
Ok, mai detaliat...citeste te rog primele 5 6 7 post-uri din acest topic...intr-un caz a fost un contact imperfect in mufa de alimentare (aia pe care tu n-ai reusit s-o deconectezi), in altele a fost vorba de cablul de masa.
Hyro
Merci,
Am reusit sa scot conectorul respectiv, in pauza de masa de la munca si intradevar pinul pentru cablul de masa era oxidat si afumat si conectorul topit putin in jurul pinului de la cablul de masa.
Daca vreau sa schimb conectorii de unde asi putea cumpara ? Sunt scumpi?
Acu sunt la munca........ si am sa vad cind ajung acasa......

Multam' fain inca odata...

Am rezolvat problema.... sper sa tina ...... am scapat de o prima belea.
clio200389
Salut,
De ceva vreme aveam aceasta problema.In ultima perioada sa agravat asa de mult incat toate becurile de pe stopurile din spate se aprindeau ca si instalatia de pom cand apasam pedala de frana.Problema nu a fost de la un fir de "masa" desprins ci de la stopurile spate.Mufa ce le alimenteaza are parca 4 pini si unul dintre ei era aproape topit semn de un contact imperfect (la pinul de pozitie).Pana la urma merge bine,am curatat pinul cu probleme si acum merge perfect.
Intrebare:A mai patit cineva asa ceva?
jri22
sal...nu stiu daca la clio HB (1.2, 16v,2002) ati mai intilnit problema asta, dar la LOGAN am auzit ca s-a manifestat ceva asemanator:
atunci cind pun frina sau semnalizez (stinga, drepta) si chiar pe avarie mi se aprinde si martorul din bord de la stopurile de ceata...un stiu cit de ingrijorat tre' sa fiu de minunea asta, insa de bine nu e...problema in cauza am observat-o mai de mult(aproape un an) insa nu i-am dat importanta..acum, ma gindesc sa nu fie vreun scurt pe undeva...poate aveti idee de problema si scuze daca s-a mai discutat prin alte topicuri...
PhilipMorris
Probleme cu vreun fir de masa. Eu am avut exact aceleasi simptome si am gasit masa slabita in portbagaj. Tot la frana, semnalizare si avarii se intampla. La mine a fost mai grav ca se si oprea motorul cand le actionam.
Nu e scurt, stai linistit. De era nu te tinea un an.
cmandrei
Vezi la stopurile din spate ... adica conexiunile de acolo daca e ceva aiurea ... la logan exact de acolo e problema.
jri22
sal..poti sa-mi dai mai multe detali despre problema ta si cum ai rezolvat-o?unde anume gasesc firul de masa de la portbagaj?multam anticipat...
PhilipMorris
A inceput sa moara motorul atunci cand puneam frana, semnalizam, mergeam cu spatele sau aprindeam avariile. Naspa, nu sad.gif ?
Am luat-o logic si am mers prin eliminare. In toate cazurile foloseam lampile spate. Am deconectat pe rand cate una si am observat ca atunci cand am decuplat lampa dreapta masina mergea perfect. Am scos becurile pe rand dar nu a ajutat.
Am cautat masa si am gasit-o slaba pe peretele din spate al portbagajului. Cheie de 10, strans si voila!

Hint: cand se intampla, auzeam pompa de benzina amorsandu-se. Probabil celelalte isi luau masa prin ea.
jri22
multam fain de sfat...incerc si eu metoda clasica:pe dibuite ca asa merge (sper) la sigur...se vede ca ai avut si dacie(ca si mine) si probleme aferente...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.