Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: masina masinilor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
SorinV
daca pana mai ieri ziceam ca e vorba doar de niste coincidente atunci ei bine nu sunt ! desi credeam ca bicorpurile sunt in principiu la fel ca si piese sau altea laea al meu face exceptie ! si nu in bine ci in rau ! pe langa toate problemele pe care le-am avut si le mai am in masina asta sunt inglobate toate ciudateniile firmei renault ! si anume : cand am fost la atelierul tinichigerie sa imi ia codul vopselei si sa vada tipul caroseriei si ce coduri alea s-a uitat tipu un sfert de ora la masina pt ca nu pricepea ce masina e ( codurile nu se potriveau standardului pt clio . am zis io atunci ca e doar o intamplare ) . bun ! dupa asta vine randul motorului . va imaginati ca la masina se uitau 5 oamni care citeu seria si tipul motorului vedeau toti acelasi Q dar in cartea zicea ca nu este posibil ! dupa vreo ora de confruntari cu toate sursele posibile s-a descoperit care e smecheria --> motorul e diferit fata de restul 1.4 16v in sensul sa sunt piese de diferite dimesniuni si forme prin el ( nu se stie care ) . mai ramane la cutie sa imi descopere ceva si eu ma duc sa ma impusc !
Radu718
Subscriu si eu aici...
MBZ
mijulsef: nu stiu daca sa rad sau sa plang, dar la tine este toata adunatura de probleme a lui Renault, si culmea, din ceea ce scrii, imi lasa impresia ca masina ta este facut din toate adunaturile gasite p`n depozit, ca era programata la livrare si intra fabrica in vacanta



Premiu de consolare:



Ceea ce ti se intampla tie acum cu serii si cifre/litere necorespunzatoare se intampla la Peugeot si Citroen constant, adica poti comanda piese de motor dupa seria de carosierie/an si litraj si sa constati ca nu se potrivesc :shock:

Nasol moment...
SorinV
se prea poate sa fie facuta inainte de vacanta ! dar care vacanta ca fabrica lucreaza non stop ! e ceva la mijloc. ideea e ca dintre toate masinile doar a mea a venit din spania si nu din tucia franta sau slovenia ca celelalte . oricum mi-a mancat sufletul
taurash
chiar ca e nasol.

si mie imi pare rau de ce ti se intampla cu atat mai mult cu cat ma gandesc ca e vorba de Renault si cum si eu am un Renault ...

tu ai cumparat masina noua de la un dealer din Ro sau ai luat-o de la altcineva adusa din afara?
SorinV
masina am luat-o de noua de la serus si am mai asteptat si 2 luni ca sa vina . oricum in momentul cand am comandat-o mi s-a spus ca intra in productie peste doua saptamani deci ar fi exclus sa fi fost uitata prin vreun colt ! sper.....
adyt
QUOTE


Ceea ce ti se intampla tie acum cu serii si cifre/litere necorespunzatoare se intampla la Peugeot si Citroen constant, adica poti comanda piese de motor dupa seria de carosierie/an si litraj si sa constati ca nu se potrivesc  :shock:  
Nasol moment...


Aguma, ce se intmpla cu piesele care nu se potrivesc? Nu de alta, dar am fost la IPSO si sa-u uitat lung la masina.
SorinV
nu e nici o problema decat ca tre sa scoata mesterii aia manualu de la naftalina ca nu gasesc ei prin programele lor caracteristici pt acele piese !
sagetator
QUOTE(SorinV @ Mar 10 2004, 10:16 PM)
masina am luat-o de noua de la serus si am mai asteptat si 2 luni ca sa vina . oricum in momentul cand am comandat-o mi s-a spus ca intra in productie peste doua saptamani  deci ar fi exclus sa fi fost uitata prin vreun colt ! sper.....

Sorine, da' ai avut ceva reduceri de preţ pt. maşina aia dacă tot e cum e? Sau nix reduceri?

P.S.: sincer îmi pare rău să aud că sunt şi asemenea gen de probleme la Renault.
radari
QUOTE(SorinV @ Mar 9 2004, 09:57 PM)
e ceva la mijloc.

explicatia e simpla. pentru estici exista o alta linie de asamblare. nu pot spune 100%, da' cam asa se vehiculeaza. in primul rand uitati-va la pret. cat costa un bicorp sau chiar un VW la el acasa si cat costa la noi (unde intra si transport, accize). si ei au taxe, stiu, dar un VW costa mai mult in germania decat in ro. sunt chestii la care se face rabat. nu stiu insa care (or fi cauciucurile, consumabilele, tabla etc).
nacht
deci daca teoria lui radari ar fi adevarata, masina lui SorinV este una facyta pt vest din moment ce manualele celor de la service, care normal sunt pt masini concepute pt est, nu se potrivesc pe masina lui. biggrin.gif
eddie33
Eu am fost interesat de Extreme prin iunie 2004,nici la reprezentanta nu stia nimeni cum arata.Culoarea aia,scaunele alea,tapiteria altfel decat ce avem aici s.a.m.d.Celor de la IPSO le-am cerut sa vad si eu unul,nu s-a putut o saptamana,si mi-au spus ca au pe cineva care l-a platit pe NV(nevazute) ,eu de ce vreau neaparat sa-l vad....?!Am renuntat atunci la el,mai ales ca-l plateam cash....
M-a sunat a doua zi de la Mach 1 si m-au chemat sa-l vad pe cel care le venise pentru showroom....azi l-am vazut,a doua zi am bagat banii in contul Renault de la BRD si a treia zi l-am ridicat ! A fost primul Extreme pe care il vazusera si ei si eu !!!Si a fost alta culoare decat vroiam eu(argintie),a fost caramiziu metalizat, ORAMA(orange-Malaga)
La revizia de 1 an m-am interesat unde e fabricata.....La Cluj am facut-o,fiind pe acolo....Cu jumatate de gura mi-au spus ca are o cifra ce corespunde Spaniei sau Sloveniei.Eu stiam ca e in Franta,avand actul de vama....ei nu si nu....ori acolo,ori acolo.Dupa aceea am cautat dupa VIN (vehicle identification number) si am aflat pana si fabrica din Franta unde a fost facuta(Bataille).Surpriza cea mare a fost ca masina era fabricata in 2003.
adrianpurcarin
eddie unde ai cautat tu masina dupa vin ca eu am incercat pe google si nu mi-a dat nici un raspuns
eddie33
Cauta pe forum pe aici ca a dat cineva adresa si explicatia cifrelor.
hellcat
QUOTE(eddie33 @ Nov 10 2005, 02:44 PM)
Surpriza cea mare a fost ca masina era fabricata in 2003.

Cei de la Mach au "uitat" sa-ti mai spuna si anul de fabricatie. Probabil ca i-ai luat prea prin surprindere. biggrin.gif
Dar in acte nu-i trecut anul 2003?

Smecheria pe care nu o stiu multi clienti e ca pt masini fabricate cu un an in urma, Renault Romania mai da o reducere pe masina, reducere din care clientul ar putea si el negocia.
eddie33
Culmea ca in acte e trecut 2004,nu stiu daca ei stiau ceva.Din moment ce am vazut ca nu se pricep toti de la Renault sa citeasca VIN-urile si nu stiu sigur unde a fost fabricata masina...
pepe_wett
sorinV SUNA-MA 0765327247
NU AM PM.
AM PRIMIT UN MESAJ DE LA TINE.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.