Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rezovare greier volan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Valix
Mai copii, vineri m-am dus la Serus pt rezolvare greiere volan si zdrandanit si pocnit gemuri fata. S-o luam pe rand.

1. greierele: trebuie sa dati o bere ca va spun rezolvarea laugh.gif . Nu stiu cine a venit cu ideea cu bricheta, cert e ca aia de la Serus radeau de mine cand le-am zis. Ce au facut: au dat fata volanului jos (el e prins practic prin 2 cleme), au decuplat o mufa portocalie si au scos fata afara.Au dat cu vaselina pe cele 2 picioruse care reprezinta clamele de prindere a volanului, precum si in 3 puncte asezate cam in triunghi (daca le vad le recunosc), ele sunt la suprafata, oricum, au pus volanul la loc si gata.

2. Partea cu gemurile e mai nasoala. Au dat jos fetele, uns macaraua si clemele cu tot felul de veseline si spay-uri degripante, curatat pe acolo, cert e ca nu mai pocnesc, dar la fel zdrangane. Au ajuns la concluzia ca trebuie scihmbate chederele care inconjoara gemul, sunt dintr-un material foarte casant, care caraie la apasare. Au zis ca trimit comanda in Franta, sa aprobe aia schimbarea chederelor. Voi ce ziceti? Asta sa fie?
dante
Salve...

Chestia asta mi-au facut-o si mie cand m-am dus la Mach 1 cu problema (greierele din volan).

Exista pe vechiul ofrum reanult post-ul asta...



Problema e ca vaselina aia se va duce cu timpul si va reaparea zgomotul...

Vei vedea..



Cat despre geamuri nu pot sa ma pronunt.



Bafta!
SorinV
am si eu un zgomot pe la volan da nu cred ca vine din interiorul lui. tare as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva cum e cu greierele asta .!
Valix
Mai Mijulsef, cand mi-au desfacut baietii volanul am stat langa ei. Sincer nu vad ce-ar putea zdrangani acolo, practic airbag-ul este bagat intr-o carcasa metalica si e fixat bine acolo. Ei sustin ca de vina pt zgomot ar fi noul sistem de prindere al capacului de la volan fata de modelul vechi. Altfel spus, daca cel vechi era prins cu surburi, asta nou e fixat cu doua cleme de metal, ele generand zgomotul. Repet este opinia celor de la Serus. Astept noi pareri.
dante
Din pacate capacul de la AirBag nu poate fi prins cu suruburi nici chiar la modele mai vechi. El trebuie sa poata fi eliberat usor in momentul umflarii balonului...



Mie mi-au spus ca locasul de metal al airbag-ului se freaca de ceva in interior si de aceea iese zgomotul ala... A dat cu un spray special si nu mai face...



Sa vedem cat tine...wink.gif





Bafta!!!
iulym
revin la topicul asta, ca binenteles, dupa vizita la service, datul cu fis-fis pe la piciorusele alea a fost egal cu zero ... vreau sa stiu daca a facut cineva operatiunea din tutorialul lui Alexv.
mie mi-e cam teama sa nu-mi sara airbag-ul in cap smile.gif
strumfuadi
din contra, eu shtiu ca acel capac de airbag e montat fix shi SE SPARGE la umflarea airbagului..
altfel ar fi ca un plumb impins de praful de pushca..
dya
chestia cu chederele care se largesc in timp o am si eu...
geamul lasat clantzane infiorator... nici macar la Lada care avea 21 de ani cand si-a dat obstescul sfarsit nu facea asa...
nu m-am asteptat sa se intample...
Valix, daca aduc chedere noi si ti le schimbi ne anunti pls?

Thx, bafta!
Kata
oameni buni,

dupa cati mii de km ati inceput sa aveti pb astea la clio-ul vostru? ohmy.gif
octav_
Cer scuze ca sunt off topic cu o intrebare: are cineva la clio probleme cu plierea oglinzilor laterale? Oglinzile sunt electrice, iar cand la pliez merg greu si paraie foarte tare, ca si cum s-ar rupe ceva inauntru. Aveti vreo idee.

On topic: Problema la volan la care dintre voi apare, din ce an aveti Clio-ul?
iulym
biggrin.gif pai, sa vedem, in semnatura la mine scrie martie 2005, deci ...
si e cam de la inceput ... "asa e" astea ... ori se nasc cu ele. ori apar ... ori ... cei care zic ca sunt multumiti nu le dau importanta ... probabil blink.gif
iulym
QUOTE(dya @ Sep 22 2005, 02:50 PM)
Valix, daca aduc chedere noi si ti le schimbi ne anunti pls?

Valix n-o sa puna nici un cheder, e probabil muuult mai fericit de cind a scapat de clio, ca are O2 acu' ... smile.gif
dya
grrrr Valix!! grrrrr!! mad.gif

Kata, la mine au aparut dupa ce mi-au spart geamurile (ambele pe fata), unu' la 200km sad.gif mad.gif si la al doilea la vreo 5000km...
Dar am vazut la un alt cliot luat cu o luna doua inaintea celui din semnatura mea, ca au inceput sa se manifeste deja dupa prima mie de km...
Deci trage si tu o concluzie...
Vorba lu' iulym: "asa e toate dom'le"
Laurentziu83
Si la mine scartaie si pe la volan si la usa. nici 5000 de km facuti majoritatea afara. am sa demontez pe acolo sa vad ce pot sa fac. trebuia sa faca la usa mea, grrrr.
Da problema cu curentul de aer care intra aiurea prin geam cum ati rezolvat-o? Ca eu cu mai mult de un deget nu pot sa merg cu geamul lasat ca ma ia pe sus.
google
Deflectoare.
dya
Laurentziu, degeaba desfaci man fetele de usi.. treaba e in chederele din rama geamului, alea se largesc. Iti amintesti perisorii aia de ii avea Dacia (sau Lada) pe rama geamului? Aia trebuiau sa fie si la astia, eu unu' nu i-am vazut
mandelu
Din cate am inteles eu la volan nu exista rezolvare pentru ca vaselina aia pusa acolo dispare in timp. Dispare pentru ca piesa aia unsa cu vaselina se atinge de nu stiu ce alta piesa (au zis mecanicii dar nu mai tin minte) si ca atare vaselina e luata de acolo incet-incet. Concluzia: sistem proiectat cu curu'.
iulym
am executat eu procedura chiar acu' in parcare ... dupa tutorialul lui AlexV ... thanx, man, ai scos un greiere de pe creierul meu cu asta smile.gif
deci, metoda chiar e buna ... n-am avut probleme ... ca sa nu tzipe claxonul si ca masura suplimentara pentru air-bag smile.gif am scos sigurantele aferente lor ... deci relativ usor iese volanul ... in locul clemei aratata de alex in tutorial ap pus un firisor, cam subtire ca n-aveam altul, dar macar de proba ... am sa repet operatiunea ca lumea intr-o zi urmatoare
apoi i-am dat test printre blocuri la mine unde stiam ca face urit ... NU MAI E NICI UN GREIERE IN VOLAN !! DOAMNE AJUTA ! smile.gif
mandelu
A, pai tu ai alt greiere. Eu nu am nici o treaba cu tija aia. la mine cu semnalizarea e problema, mai bine zis cu mecanismul care face sa "sara" pe pozitia neutra cand e rotit volanul in directie inversa. Chiar ma pregateam sa ma apus si eu de interventii smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.