Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nelamurire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
nephis
iata ce am primit eu astazi pe e-mail:

stiu ca adresele noastre sunt publice, dar eu unul m-am saturat de spamuri.
se poate face ceva s-au imi declar o alta adresa de mail (am una pentru asa ceva)
daca observati cui a fost trimis acest e-mail se vede ca toti sunt membri DaciaClub.

Astept raspuns!
IRONICK
Al meu nu este .. biggrin.gif
klaus
Am primit si eu acelasi mail...
Insa am observat ca acolo nu sunt adresele non-publice, ci cele publice (de contact din profil) de la yahoo, msn, hotmail, putine fiind la mailuri non-publice de pe forum (gmail, as).
Eu de ex. am alta adresa de mail pusa la mailul forumului (ala care e ascuns) decat cea de la yahoo, si totusi mi-a fost trimisa la yahoo.
Adica cei de au trimis acel mai au stat si au intrat pe profilul fiecarui user si au notat adresa de yahoo, de la id de yahoo.
Oricum, de mare porc.

Pt ironick: pai bre, tu nu ai id de yahoo in profil 04.gif
DragosP
Trimite-i tu un reply care să conțină ceva de genul:
> In conformitate cu legislatia in vigoare (respectiv Legea 365/2002
> privind comertul electronic si normele metodologice de
> aplicare a acesteia) efectuarea de comunicari comerciale prin posta
> electronica este interzisa, cu exceptia cazului in care
> destinatarul si-a exprimat in prealabil consimtamantul expres pentru
> a primi asemenea comunicari.
>
> Efectuarea de comunicari comerciale incalcand conditiile legale
> constituie contraventie (daca nu este savarsita in termenii
> legii penale, astfel incat sa constituie infractiune) si se
> sanctioneaza cu amenda de la 10.000.000 lei la 500.000.000 lei.
>
> Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei reaminteste
> tuturor celor interesati ca pot raporta actiuni cu
> caracter aparent ilegal din domeniul tehnologiei informatiei la
> abuzuri@mcti.ro sau antifrauda@mcti.ro.

icon_mrgreen.gif
nephis
QUOTE(DragosP @ 7 Apr 2006, 09:55)
Trimite-i tu un reply care să conțină ceva de genul:
> In conformitate cu legislatia in vigoare (respectiv Legea 365/2002
> privind comertul electronic si normele metodologice de
> aplicare a acesteia) efectuarea de comunicari comerciale prin posta
> electronica este interzisa, cu exceptia cazului in care
> destinatarul si-a exprimat in prealabil consimtamantul expres pentru
> a primi asemenea comunicari.
>
> Efectuarea de comunicari comerciale incalcand conditiile legale
> constituie contraventie (daca nu este savarsita in termenii
> legii penale, astfel incat sa constituie infractiune) si se
> sanctioneaza cu amenda de la 10.000.000 lei la 500.000.000 lei.
>
> Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei reaminteste
> tuturor celor interesati ca pot raporta actiuni cu
> caracter aparent ilegal din domeniul tehnologiei informatiei la
> abuzuri@mcti.ro sau antifrauda@mcti.ro.

icon_mrgreen.gif
*


select all - copy - paste in mail - replay.
le-am spus ca daca m-ai primesc ceva legat de ei fac uz de adresele din finalul articolului.
mersi DragosP

P.S. pentru cei ce se regasesc in attachment si cei ce au primit asa ceva ar fi bine sa trimitem toti reply
klaus
Good point!
Deja am trimis 243.gif
marksman
Eu n-am declarat id de messenger deci n-am primit nimic.
os
Hmmm... daca imi permiteti:

a raspunde la asemenea spamuri este in general considerat o greseala. Aceasta pentru ca: expeditorul (de cele mai multe ori un program) nu "stie" daca adresele folosite sunt valide (si mai ales, nu stie daca in spatele lor se ascunde o persoana) sau nu. Raspunzind la asemenea mesaje transmiteti "da! exist! adresa e buna!" - ori tocmai asta nu vrem sa se intimple.

Aceasta observatie este valabila si pentru mesajele de genul "daca nu vrei sa mia primesti informatii despre XYZ, apasa aici".. N-o sa mai primesti despre XYZ dar o sa primesti despre A, despre B si C si D si E si F...
DragosP
În principiu tu ai maare dreptate, da' în cazul ăsta cred că nu strică un mail de genul sugerat de mine.
Din propria experiență, are 95% procent de reușită. biggrin.gif
DFA
os, da, dar în cazul ăsta e chiar o persoană care a făcut asta, în mod deliberat, nu e vreun mesaj automat din ăla tembel care-ți vinde nu știu ce...
Că poate nu o să-și citească poșta sau o să o ignore e altceva...
dantes
Chestia asta e SUPER deranjanta... In prima faza nu mi-am dat seama de unde ce si cum a aparut mailul... Imi pareau cunoscute adresele un pic dar dupa ce am citit si aici...m-am lamurit...

Din pacate m-am regasit pe acolo, dat reply si sa vedem!
os
@DFA, @DragosP: inteleg. Bineinteles ca daca stii ca e vorba de o persoana (care n-o sa vinda mai departe adresa ta) amenintarea cu legea e o arma buna. Nu uitati insa recomandarea mea generala...
nephis
os e ok, am inteles faza dar daca persoana e dintre noi (impostorul) poate vede reactiile noastre si renunta sa se mai foloseasca de adresele noastre.
daca nu reactionam acum omul si-o ia in cap si dupa sa te tii: spamuri cu gramada ca daca proprietarii nu au facut gura insemna ca sunt de acord.
e jenant sa te inscrii pe un forum pentru a culege adrese de e-mail pe care apoi sa trimiti reclame ca poate se prinde cineva la ele.
oricum gradina lui D-zeu e mare si multi au sarit gardul
AlexV
noi, proprietarii acestui forum suntem total impotriva spam-ului si in momentul in care vom reveni in Bucuresti vom incerca sa dam de cap acestei probleme. de pe telefon e cam greu.

si in general pentru a scapa de spam, folositi gmail. nu am actiuni la ei, (din pacate sad.gif ) dar sunt cei mai buni.
AlexV
Am instiintat grupul Yahoo despre activitatile de SPAM efectuate de pe acel cont, si am avertizat si beneficiarul reclamei ca daca va mai continua cu astfel de metode de promovare va fi raportat si el.


voi sterge atasamentul din primul mesaj pentru a nu fi folosit de rauvoitori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.