Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boxe spate supernova
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
vyalli
Salut.Sunt nou pe acest forum.Vreau sa va intreb cum a-ti prins placa de la supernova pe spate in sensul ca mie mi s-a spart masina si mi s-a furat toata placa cu boxele.Acum casco m-a despagubit dar nu mai vrea sa mai trec prin asa ceva ca e multa alergatura si multa lume proasta.
Vreau sa stiu daca cineva a facut vro schema daca a prins-o cumva sau a acoperit boxele

Solutiile ar fi 2:
1.geamuri ionizate cu autorizatie la unii prin militari si costa 1.500.000
2.folie autorizata dar costa 4.800.000 fara tva

Daca are cineva niste recomandari ar fi perfect.MULTUMESC ANTICIPAT excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif excl.gif
SYL
Eu pe Nova aveam geamurile ionizate, si pusa o panza pe polita, si tot mi-a furat polita cu boxele. In plus aveam si polita fixata cu suruburi de fiecare suport, adica trebuia intai sa scot suruburile si apoi puteam scoate polita, dar hotii au taiat chederul, au scos luneta apoi au smuls polita si au rupt un suport. Asa ca singura solutie e casco (intr-adevar si eu am avut mult de alergat pana sa recuperez banii) si eventual renunti la boxe in polita (eu de atunci am boxe doar in suportii politei, care chiar daca sunt mai mici, macar stiu c anu mi le poate fura.
catin_maus
Si mie mi-au spart masina acum o luna.... sad.gif ....si credeti-ma ca bagesem ceva bani in muzica, NOROC CU CASCO, dar asta e, de unde sa ii iau pe aia sa le rup mainile? Eu cred ca nu avem ce sa le facem, tot gasesc ei o metoda...stiu pe cineva care avea boxele sudate pe o berlina si cand au vazut hotii ca nu au cum sa i le fure au bagat surubelnita in ele si...tot a ramas fara ele.
vyalli
Hmmmmmm mad.gif .Faza nasoala e ca acum mi-am luat boxe la fel ca inainte si ma gandesc sa imi fac geamuri ionizate.NU se poate sa existe o solutie ca sa nu ti le mai fure.Parerea mea ca daca nu ti le vede acolo nu ti le fura smile.gif
vyalli
Si mie mi-au spart masina acum o luna.... ....si credeti-ma ca bagesem ceva bani in muzica, NOROC CU CASCO.....Bine noroc cu casco wink.gif si acum ce faci?? o sa iti pui tot ca inainte sau o sa iti ei ceva mai bun cum am facut eu biggrin.gif .Eu m-am gandit la geamuri ionizate ca am gasti pe unii care monteaza in militari pe Bd.Preciziei nr.1 COST geamuri spate+luneta=.1.500.000 SI DAU MUZICA MAI INCET CAND VIN ACASA laugh.gif laugh.gif
Ronnie
Si eu am patit-o, mi-au taiat chederul de la geam si mi-au luat toata placa, cu niste superbe boxe Jbl pe ea sad.gif . In fine, va recomand solutia SuperNova-Solenza, si anume SubWoofer. Mi-am pus si 2xPioneer pe fatza si am rezolvat problema, se aude super si nu stie nimeni biggrin.gif Subwoofer'ul mi l-a facut un coleg de facultate care se ocupa cu statii de masini, boxe etc. si il recomand cu incredere! Multa bafta!
DragosPopa
Va rog sa imi spuneti si mie parerea vostra. Am gasit niste boxe Alpine in Carrefour..Ce parere aveti de aceste boxe:http://www.hendoncarstereo.co.uk/cgi-bin/show_popup.cgi?prod_id=SXE6925S&url=http://www.hendoncarstereo.co.uk/trolleyed/59/index.htm? Multumesc
spiridon
Va dau o idee (verificata la mine). Scoateti pinza de pe placa atit cit sa montati difuzoarele - decupare si prindere pe dedesubt , lipiti pinza la loc cu un adeziv Bison pentru plastic (ceva la tub - incolor); se subintelege ca se renunta la masca difuzoarelor...

Lipiti cu silicon sau cu un adeziv mai puternic chederul de la luneta - si spre tabla si spre geam.

1 avantaj - hotul nu stie ce boxe aveti, deci putin probabil sa va sparga masina si se va poticni si de lipirea chederului.... !
1 dezavantaj - nici prietenii nu va pot admira designul si marca difuzoarelor !
vyalli
Asa am si facut spiridon.Asta e nu mai trebuie sa stie prieteni ce ai sub panza vor trebuie sa auda dar ai uitat sa specifici ceva.Cand ajungi acasa in cartier dai muzica incet tongue.gif tongue.gif .

Plus de ce ai facut tu am mai prins placa in 4 suruburi (nu stiu daca o ajuta la ceva )
catin_maus
QUOTE(vyalli @ 16 Mar 2006, 05:24)
Si mie mi-au spart masina acum o luna....  ....si credeti-ma ca bagesem ceva bani in muzica, NOROC CU CASCO.....Bine noroc cu casco  wink.gif si acum ce faci?? o sa iti pui tot ca inainte sau o sa iti ei ceva mai bun cum am facut eu  biggrin.gif .Eu m-am gandit la geamuri ionizate ca am gasti pe unii care monteaza in militari pe Bd.Preciziei nr.1 COST geamuri spate+luneta=.1.500.000 SI DAU MUZICA MAI INCET CAND VIN ACASA  laugh.gif  laugh.gif
*




Ba da frate mi-am luat un mp3 pioneer, boxele de la jbl alea de 720ron si o statie dls la vreo 850ron nu mai stiu exact+un tun de vreo 400w, pe fata am boxe de la dls de 16,5"dar vreau sa le schimb cu unele de 21" dar dupa ce modific fetele de usi cu fibra de sticla. Eu aveam foloie si tot mi-au spart-o, dar cred ca baietii au mers la sigur si din zona au spart-o doar pe a mea, exact langa era dsn-ul uni prieten de care nici nu s-au atins.
vyalli
Pai daca ai venit prin cartier cu muzica la maxim te cred ca te-au rezolvat.La mine a fost la fel ........... si eu am venit acasa cu muzica la maxim am tras masina langa un tovaras care avea sunet mai tare ca al meu si m-a rezolvat pe mine.Ti-am zis noroc cu casco mad.gif mad.gif
Pipo_arp
am patit si eu acesasi lucru...cheder taiat-scos luneta-furat boxe cu tot cu polita aia...+ casetofan sad.gif sad.gif. nu cred ca acoperirea boxelor cu o panza e o solutie..se vede oricum ca vrei sa acunzi ceva! si in plus eu nici macar nu avem cine stie ce boxe erau mari,dar nu erau de firma si tot le-au luat! cred ca cea mai buna solutie e tot cu subwooferul in portbagaj si niste boxe bune pe marimea celor din fabrica puse in locul lor! cel putin asa am facut eu! multa bafta! si sa nu mai patim nenorocirii ca asta!
BlonduGL
Nu stiu daca e bine pusa intrebarea pe threadul asta, dar totusi astept cateva raspusuri.
Vreau sa montez 2 boxe JBL sau Pioneer pe spate, si ma gandeam ca s-ar putea sa fie mici probleme cu placa din spate.
Cum intaresc placa aia si cum o fixez mai bine in lacasul din spate, sa nu vibreze prea tare si sa se incovoaie (de la incovoiere biggrin.gif)
catin_maus
QUOTE(BlonduGL @ 20 May 2006, 10:07)
Nu stiu daca e bine pusa intrebarea pe threadul asta, dar totusi astept cateva raspusuri.
Vreau sa montez 2 boxe JBL sau Pioneer pe spate, si ma gandeam ca s-ar putea sa fie mici probleme cu placa din spate.
Cum intaresc placa aia si cum o fixez mai bine in lacasul din spate, sa nu vibreze prea tare si sa se incovoaie (de la incovoiere biggrin.gif)
*



Daca nu e deja lasata te tine cam juma' de an, dupa aceea poti sa faci o improvizatie...o sa pun niste poze sa vezi despre ce e vorba(ce am facut eu), dar aceasa problema s-a mai discutat pe aici.
BlonduGL
Daca esti amabil sa-mi dai un link, eu am cautat dar nu am gasit ce ma intereseaza.. Oricum, mai mult imi e de vibratii, ca se pierde din claritate sad.gif
catin_maus
QUOTE(BlonduGL @ 20 May 2006, 10:50)
Daca esti amabil sa-mi dai un link, eu am cautat dar nu am gasit ce ma intereseaza.. Oricum, mai mult imi e de vibratii, ca se pierde din claritate sad.gif
*



In privinta claritatii nu cred ca ai ce sa faci, doar daca ai cam 150E sa schimbi toata porcaria aia din portbagaj cu una din fibra de sticla, eu am vb cu niste baieti si o sa ma duc zilele astea sa incerc. Am mai pus si folie insonorizanta(preia vibratiile tablelor) in tot portbagajul si se simte diferenta.
Fratzica
QUOTE(vyalli @ 16 Mar 2006, 02:55)
Salut.Sunt nou pe acest forum.Vreau sa va intreb cum a-ti prins placa de la supernova pe spate in sensul ca mie mi s-a spart masina si mi s-a furat toata placa cu boxele.Acum casco m-a despagubit dar nu mai vrea sa mai trec prin asa ceva ca e multa alergatura si multa lume proasta.
Vreau sa stiu daca cineva a facut vro schema daca a prins-o cumva sau a acoperit boxele

Solutiile ar fi 2:
1.geamuri ionizate cu autorizatie la unii prin militari si costa 1.500.000
2.folie autorizata dar costa 4.800.000 fara tva

Daca are cineva niste recomandari ar fi perfect.MULTUMESC ANTICIPAT excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif  excl.gif
*



Cea mai buna solutie e folia anti-efractie. Pot sa dea oricat timp de 20 de min in geam biggrin.gif (bine asta in cazul in care unealta folosita nu e un copac sau un ciocan de 20 kg biggrin.gif) Pentru caramizi, pietre, pumni blink.gif e perfecta.
Sacalull
Sal!!! am si eu o mare rugaminte... as vrea sa-mi pun si eu in SN niste boxe in spate si nush de care sa-mi iau... ideea e ca nu vreau sa decupez placa aceea... vreau sa le pun in locul lor special..... cele stock nu prea ma multumesc sad.gif..... daca imi puteti spune sau recomanda cam ce boxe sa pun acolo sa se auda ceva mai bine decat cele stock v-as fi recunoscator!!!!! Merci mult!!
Marius81
O soultie, desi destul de incomoda, ar mai fi sa luati placa in casa cu voi dupa ce parcati masina si pentru mp3 sa faceti o fata din plastic sau din carton acoperit cu panza care sa se asemene cat mai mult la culoare cu bordul pentru a nu mai iesi in evidenta. Si desigur muzica data incet cand va apropiati de casa, mai ales daca treceti pe langa grupuri de baietasi adunate pe langa scara blocului , etc...
Desigur daca ati investit mult in audio in masina Casco o sa va salveze cu putin noroc in caz ca toate celelalte metode de protectie vor fi ignorate de inamic mad.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.