Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 5 E-Tech electric a fost lansat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
dustdany
Renault a prezentat la Paris noul Renault 5 E-Tech electric, o mașină foarte așteptată, una dintre cele mai accesibile mașini electrice din Europa.

Cu designul său retro-modern, cu autonomia de 400 de kilometri și cu prețul său accesibil, Renault 5 E-Tech electric are potențialul de a deveni un model de succes.

La doar 3,92 m lungime, Renault 5 electric se poziționează între Twingo (cu 30 cm mai scurt) și Clio (cu 13 cm mai lung). Ampatamentul de 2,54 m îl face cu 4 cm mai scurt decât Clio. Însă, modelul electric este cu 6 cm mai înalt decât Clio. Are o înălțime de 1,50 m. Lățimea este de 1,77 m.



Sursa: EVmarket.ro
einstein1984
https://www.leparisien.fr/automobile/prix-d...Z2LFQ3AAOR4.php pretul de plecare ar fi 25000 de euro
cj98czh
QUOTE(dustdany @ 26 Feb 2024, 12:13)
Renault a prezentat
*



dar oare tu clona cui esti ? am o vaga banuiala .. radmasa.gif
IRONICK
QUOTE(cj98czh @ 26 Feb 2024, 12:20)
dar oare tu clona cui esti ? am o vaga banuiala ..  radmasa.gif
*


Nu este clona lu' ajnstain. Isi face reclama la site.
cj98czh
QUOTE(IRONICK @ 26 Feb 2024, 12:28)
Nu este clona lu' ajnstain. Isi face reclama la site.
*



daca tu crezi ca la Geniu m-am gandit macar 1% te inseli smile.gif
IRONICK
altu' nu mai stiu asa de disperat
einstein1984
QUOTE(cj98czh @ 26 Feb 2024, 12:57)
daca tu crezi ca la Geniu m-am gandit macar 1% te inseli smile.gif
*


stiu la cine te referi, dar e banat ala de ar avea nevoie de clona?
vallixx
QUOTE(dustdany @ 26 Feb 2024, 12:13)
Cu designul său retro-modern, cu autonomia de 400 de kilometri și cu prețul său accesibil, Renault 5 E-Tech electric are potențialul de a deveni un model de succes.
*


Sa ma bata mama ....ori eu am pierdut legatura cu realitatea, ori....am luat-o toti razna.
De cand 25 de mii de euro este accesibil pentru o masina din clasa aia?

Si pretul de 25 de mii este "de la 25 mii", adica varianta cat sa nu fi e ok asa si sa vrei altceva, real pe la 30 de mii probabil.

Si banuiesc ca la 25 de mii e varianta low specs, baterie de 40 kWh, 95 cp si 300 autonomie, varianta top fiind 52 kWh, 150 cai, 400 km autonomie.

Pentru comparatie, BYD Dolphin e 28 mii, baterie 60 kWh, 204 cai si 427 autonomie.....
traffictours
Francezii vor sa profite de faptul ca R5 a fost cea mai vanduta masina in Franta intre 1972-1986, insa atunci pretul ei era unul competitiv pe o piata franceza stabilizata economic.
einstein1984
https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/aut...n-2025-21512645
QUOTE
Renault a anunțat că are 50.000 de rezervări pe lista de așteptare, dar comenzile vor fi deschise abia în luna iunie. Primele modele ce vor fi livrate vor avea un preț ceva mai mare, care se apropie de ceea ce regăsim astăzi la alte modele similare, adică aproximativ 29.000 de euro, pe versiunea cu baterie de 52 kWh și motor de 150 CP, în echipare Evolution. Echiparea Techno ar urma să coste 31.000 de euro, iar Iconic 5, care vine cu o serie de elemente de design specifice, inclusiv cu caroserie bicoloră și autocolant pe acoperiș, va costa 34.000 de euro, un preț care se apropie de cel al lui Zoe. Motorul de 120 CP, cu bateria de 40 kWh, va fi și el disponibil abia anul viitor, cu un preț care începe de la 26.000 de euro.



<span class='edit'>14 Mar 2024, 10:54:</span>
QUOTE(vallixx @ 26 Feb 2024, 13:12)
Sa ma bata mama ....ori eu am pierdut legatura cu realitatea, ori....am luat-o toti razna.
De cand 25 de mii de euro este accesibil pentru o masina din clasa aia?

S
*


unde da mama creste
[attachmentid=1628156952] la fiat poti lua un spring cu mai putine usi la 30 000 de euro si pana la 40 000, deci 25-30 este deja abordabil.... cred ca asta explica vanzarile fulminante ale lui e500 inclusiv in italia.
mircea_aq
Sunt curios cate din alea 50.000 de rezervari sunt pe persoana fizica si cate sunt deal-uri cu firme de leasing/parcuri de vehicule. Sa fie 10% clienti persoane fizice ?
einstein1984
hsbp popa.gif
IRONICK
QUOTE(mircea_aq @ 14 Mar 2024, 13:56)
Sunt curios cate din alea 50.000 de rezervari sunt pe persoana fizica si cate sunt deal-uri cu firme de leasing/parcuri de vehicule. Sa fie 10% clienti persoane fizice ?
*


Cu tot cu alea de drive-test. rolleyes.gif
einstein1984
QUOTE(YRX @ 7 Mar 2024, 17:19)
Or sa vanda pe dracu' 5-ul ala. Dintre electric loverii actuali a prins vreunul pe strazi " legenda Ranault 5"? Ca sa se foloseasca de traditie.
In rest e o masinuta mica cu nimic wow. Dacia Spring macar e ieftina, Renaultul va fi probabil dublu.
*


las asta aici poate dispare din partea ailalta.
r_vlad
Banuiesc ca a inceput deja productia. Parca in februarie era planificata inceperea. Cu un ramp-up rezonabil cam greu sa livreze 50k anul asta. Poarte doar daca cererea este ceva iesit din comun smile.gif
einstein1984
Nu, ca abia sunt precomenzi, livrari ziceau ceva de sfarsitul anului pentru primele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.