Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: check airbag light - apare si dispare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
zet105
Salutare.

Am un renault megane 3 , 1.5 dci 110cp din 2012 versiune facelfit si ma confrunt cu urmatoaare problema de mai bine de 6 luni: in mers, aleatoriu, apare eroarea check airbag iar apoi dispare.Nu am gasit o relationare in frecventa aparitiei acestei erori, doar ca am obsevat ca pe timpul rece apare in special dupa ce motorul este incalzit bine.

Masina a fost in service unde s-a presupus ca este un contact imprefect la vreo mufa....cert este ca nu i-au dat de capat.(cred ca de vreo 3 ori tot au zis ca s-a rezolvat si a reaparut)
Mai nou, astazi , zi ploioasa, a inceput sa apara si sa dispara si eroare pe parking sensor (am senzori doar pe spate). La fel apare si dispare identic cu airbag check.

Masina nu a fost implicata in accident. O detin de 7 ani.

Aveti idee cam in ce directie sa indrum electricianul sa faca o verificare mai amanuntita?

Multumesc.
uNNNk
Ai pus testerul pe ea? Ar trebui sa iti apara cine a generat eroarea.

Prima si prima data incearca mufele de sub scaunele fata, au o tendinta in timp sa se miste si se deconecteaza aleatoriu. (Contact imperfect) Asta e cea mai frecventa problema cu sistemul de airbag-uri.

Eu pe Coupe aveam si mufele de la scaune stranse intre ele cu soricei si tot s-a trezit sa se slabeasca cea de la scaunul dreapta, dar la mine scaunul ala se muta frecvent fata-spate maxim.
einstein1984
pai pe care linie era eroarea? poate fi mufa sub scaun, poate fi contactorul rotativ de sub volan
nashu1111
La mine eroarea era de la senzorul de impact din usa, era inundat cu apa, din cauza scurgerii defectoase a apei.

Trebuie sa dai fata de usa jos, senzorul se afla chiar sub broasca.

Spor!
TCristi1983
QUOTE(zet105 @ 13 Feb 2024, 08:40)
Salutare.

Am un renault megane 3 , 1.5 dci 110cp din 2012 versiune facelfit si ma confrunt cu urmatoaare problema de mai bine de 6 luni: in mers, aleatoriu, apare eroarea check airbag iar apoi dispare.Nu am gasit o relationare in frecventa aparitiei acestei erori, doar ca am obsevat ca pe timpul rece apare in special dupa ce motorul este incalzit bine.

Masina a fost in service unde s-a presupus ca este un contact imprefect la vreo mufa....cert este ca nu i-au dat de capat.(cred ca de vreo 3 ori tot au zis ca s-a rezolvat si a reaparut)
Mai nou, astazi , zi ploioasa, a inceput sa apara si sa dispara si eroare pe parking sensor (am senzori doar pe spate). La fel apare si dispare identic cu airbag check.

Masina nu a fost implicata in accident. O detin de 7 ani.

Aveti idee cam in ce directie sa indrum electricianul sa faca o verificare mai amanuntita?

Multumesc.
*



La mine a fost senzorul pozitie scaun sofer, ala de sub scaun(dreapta) care zice airbagului daca scaunul e in fata sau in spate la un eventual impact, sa nu iti rupa nasu', ...tot asa la rece sau cand era ploios afara , se aprindea si se stingea aleator.

Dadeam scaunul maxim in fata se stingea, maxim in spate se aprindea. AM apasat manual pe senzor sa il actionez si s-a stins.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.