Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum ulei Laguna 3, 2.0benzina, 140cp M4R704
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
dumitru23
Consuma cam aproximativ 1litru ulei la 2000km. Nu are pierderi vizibile
Ulei folosit Elf 5w40
Martor de poluare aprins in bord - nu este de la sondele lambda -au fost schimbate.
Sfaturi?
Se poate incerca un ulei mai gros? 10w40 Elf?
Recomandari?

#Dino
La modelele VW de prin 2017-2018 producatorul spunea ca un consum de 1 litru la 1000 km este absolut normal.
einstein1984
Motor nissan, la astia nu e bug e un feature
dumitru23
La asta ma gandeam si eu - poate este normal sa consume.
Iulian Law
Cam 1l la 7000 km consuma și la mine.
Dacă are aprins în bord antipllution sa nu fie de la egr.
Personal din ce am observat ca mar de ulei a fost liqui molly 5w40. Am utilizat și motul și elf
secarianurazvan
QUOTE(Iulian Law @ 16 Mar 2024, 14:47)
Cam 1l la 7000 km consuma și la mine.
Dacă are aprins în bord antipllution sa nu fie de la egr.
Personal din ce am observat ca mar de ulei a fost liqui molly 5w40. Am utilizat și motul și elf
*



Care EGR la M4R? biggrin.gif
Iulian Law
Și mie mi s.a părut dubios dar se pare ca are asa ceva. smile.gif))
secarianurazvan
Nu are egr. Are o supapa de sens pe capacul de culbutori (axa cu came) care recircula vaporii de ulei in admisie. E un arc cu o bila in supapa. Poate de ea e vorba. Piesa costa maxim 200 lei si vine pe original, e micuta
dumitru23
se poate verifica in vre-un fel supapa aceasta?
secarianurazvan
Da. Se nuneste PCV valve, adica Positive crankcase ventilation iar unul din simptome e tocmai consumul de ulei marit, care e aspirat in admisie si ars involuntar.
Se sufla in ea, dupa ce a fost data jos cu cheie de 32 parca, si daca se retine pe un sens, supapa e ok.
https://carphrases.com/all-about-engine-pcv...lve%20Important?
dumitru23
multumesc, verific si revin cu info
Iulian Law
Ai mai verificat valva PCV?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.