Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru particule Nissan Qashqai J10
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
Bobi32
Buna ziua tuturor. Am o întrebare. Am achiziționat de curând un Qashqai J10, 1.5 81kw, 110cp cu filtrul de particule anulat. Problema este că scoate fum negru și vreau să-l pun din nou pe mașină. Am găsit un DPF la dezmembrări dar este de la un Qashqai cu motor 2.0. De la un Qashqai 1.5 nu am găsit. Ar merge sa montez unul de la un motor de 2.0 la unul de 1.5? Mulțumesc
tribunul
Fumul negru nu are legatura cu filtrul de particule, sau filtrul nu are legatura cu fumul negru.
cj98czh
daca a fost scos fap are facuta si anulare din soft, nu ajunge doar sa pui un alt fap, trebuie rescris softul original

fum negru .. eu pun pariu ca vine de la un cip tuning facut de unul care nu prea stia ce face ..
einstein1984
pai daca pui un FAP diferit de ala original, ecu nu o sa stie cum sa umble cu el.... Si daca gasesti unu corect, vine problema de calibrare ecu precizata mai sus. Daca nu faci asta se infunda si FAPul asta nou urgent si iremediabil.
tribunul
Cred ca a vrut sa zica catalizator.
Bobi32
Are filtrul de particule anulat cu tot cu soft că altfel avea martor aprins in bord.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.