Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Decontare directa Groupama
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Mariano6565
Salut. Zilele trecute am avut parte de un eveniment ghinionist. O masina care circula pe strada a intrat in mașina parcată langa mine si această a ricoșat in a mea. Inițial am stat relaxat pentru ca am rca la Groupama prin decontare directa si nu m-a interesat prea mult ca cel vinovat are asigurare la Euroins. Am fost la Groupama pentru constatare ai sa deschidă dosarul de dauna si cel de acolo a zis ca e posibil sa îmi fie respins dosarul pentru ca s-ar putea sa nu îndeplinesc condițiile pentru decontare directă deoarece in eveniment sunt implicate mai mult de 2 mașini si ca asta ar fi una din condiții.

(1) Decontarea directa intre asiguratorii RCA este aplicabila la indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii :
a) accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;
cool.gif vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;
c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;
e) prejudiciile exclud vatamarile corporale

S-a mai întâlnit cineva cu situația asta? As vrea sa știu daca am vreo sansa sa nu ajung la mana asigurătorului celui vinovat pentru ca stim foarte bine ce înseamnă despăgubirea de catre cei de la Euroins
cj98czh
fiind masina din 2019 .. normal era sa ai casco .. si atunci chiar te durea la patina ... sau in cazul in care ai ... foloseste ala si se descurca ei dupa ..
tatabobu
N-ai. Când îți scrie in contract "ambele", celelalte situații sunt excluse.
Mariano6565
Revin cu noutăți. Asa cum scriam initial mi-a fost respins dosarul pe motivul cu mai mult de doua mașini implicate. Am insistat însă cu privire la ambiguitatea acelei condiții cu "ambele mașini" si ulterior dupa ce a fost trimis din nou dosarul la departamentul juridic al celor de la groupama raspunsul a venit favorabil si am primit aviz pozitiv pentru dosar si astfel mi-am facut reparația pe decontarea directă. Am scris asta pentru eventualitatea in care mai ajunge cineva în situația asta.
sorin1983
bravo ca n-ai renuntat!
trebuia sa specifice clar: maxim 2 auto sau alte situatii bine delimitate. stiau ca n-au dreptate dar au zis s-o incerce.
chiar ma bucur ca ai revenit si ca le-ai luat banii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.