Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mercedes-AMG A 35 (2023)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
mars
QUOTE(mars @ 2 Dec 2022, 15:12)
La ce preturi sunt acum si la cat de mult au redus costurile producatorii, cred ca urmatoarea va fi una mai… modesta.

Si asa va fi. Motorizarea e entry level pentru gama ei, dar am bifat cateva dotari decente (camera 360°, volan incalzit etc.) si niste mofturi (trapa panoramica, sistem audio mai performant, CarPlay wireless). Mai sunt hartii de semnat si luni bune de asteptare, dar nu e nicio graba, am masina pana atunci.
b06fcn
Nu iei tot C?
mars
Nu… Va fi una cu un mar pe capota.
cj98czh
radmasa.gif
mars
Nu glumesc wink.gif!
marksman
Coyota?
mars
Close, but no. Are AWD si putere ca RAV4 Prime, costa cat Highlander Luxury, dar nu e Toyota. Cand zic mar, ma refer la pom, cu radacini cu tot, nu la fruct.
marksman
Hm, dacă nu e nici Mercedes AMG nu știu ce poate fi.
mars
Intr-adevar, e vorba despre Mercedes-AMG A 35.

[attachmentid=1628145061]
wolfin
Speachless. Faina masina.
gabize
Faină, aștept impresii legate de suspensie.
mars
Am bifat-o pe cea cu amortizare adaptiva. In combinatie cu jantele standard de 18” ar trebui sa fie OK in modul Confort.
cj98czh
Frumos cart si buna alegere... un AMG este un AMG, chiar daca nu are "decat" 306 caluti si este cea mai "slaba" motorizare, eu zic ca este ce trebuie... un A Klasse berlina... si cu AMG in bot si sub capota...
mars
I se mai spune “Baby AMG”. Oricum, va fi discreta: neagra, fara pachet aerodinamic, fara etriere si centuri rosii etc. As da jos inclusiv inscriptiile de pe spate si laterale. O fac sleeper smile.gif.

[attachmentid=1628145071]
mars
M-au anuntat azi ca va veni masina in martie, fiind comandata la inceputul lunii ianuarie. Initial mi-au zis iulie sau august.
mars
Doua vesti bune de la Autoklass: data estimata a livrarii este 21 martie, iar masina nu va fi produsa in Ungaria, ci la Rastatt, in Germania (desi asta nu mi se pare mare chestie).
gabize
Doar linia de asamblare diferă. In rest, componentele sunt făcute prin toată lumea. Aștept impresii la cald.
cj98czh
Poate faci un business trip la CJ ca sa il vedem si testam live 🤣.
mars
QUOTE(gabize @ 11 Feb 2023, 14:08)
Doar linia de asamblare diferă. In rest, componentele sunt făcute prin toată lumea.

Pai la asta ma refer si eu, doar o asambleaza in Germania, dar cutia de viteze banuiesc ca e tot la Sebes facuta.

@cj98czh: cred ca vin prin martie la Cluj, dar cu avionul. Nu stiu cat stau, dar te sun oricum.
mars
Au adus la Autoklass Chitila trei Clasa A destul de bine dotate, asa ca am avut ce sa studiez vreo doua ore.

Sunt cateva chestii care lipsesc, cum ar fi manerele interioare de sustinere (nici macar in spate nu au pus la modelele cu trapa panoramica), portbagajul se poate doar deschide din telecomanda sau cu piciorul, trebuie inchis manual, numai oglinda din interior e heliomata, cotiera din spate nu are loc de depozitare, nu are suport pentru ochelari, centurile nu se regleaza pe inaltime etc.

In schimb, sistemul audio Burmester suna bine, usor diferit fata de cel din C (cu FrontBass) prin faptul ca are subwoofer in portbagaj. Volanul e si el interesant, desi nici cel din C (AMG Line) nu e rau deloc, dimpotriva. Wireless CarPlay face toti banii, iar lipsa butoanelor si a controller-ului de pe consola centrala e compensata de un display cu touch foarte OK, plus ca au mutat pe volan cam toate comenzile.

Pe de alta parte, si noul Clasa C are multe lipsuri fata de generatia anterioara si imi da o senzatie de cost cutting, asa ca sunt perfect OK cu alegerea facuta. Daca mai pun la socoteala si cei 306 CP, 400 Nm si pops and bangs, as zice ca e un pas in fata.
b06fcn
Inteleg ca la niciun model nu se mai poate adauga inchiderea capotei din telecomanda, la a mea am avut bifata optiunea si a venit fara. Mi-a zis un sef de la MBRO ca si la a lui a venit tot asa…desi bifase optiunea si avea si pachet AMG…
mars
La Clasa A nu exista optiunea asta, nici in manual nu e mentionata inchiderea electrica a portbagajului. In fine, nu e un capat de tara, se inchide usor, dar trebuie sa invat copiii sa nu apese pe capota, mai ales ca versiunea AMG are si un eleron montat acolo.
mars
QUOTE(mars @ 26 Feb 2023, 07:49)
Am inteles ca A-ul va veni cu Michelin Pilot Sport 4.

Si fix asa a venit, dupa nici doua luni de cand a fost comandata, cu Michelin 235/40 ZR18 (made in Germany).

[attachmentid=1628147632]

[attachmentid=1628147633]
b06fcn
Arata intr-un mare fel... tot n-ai scapat insa de jantele AMG relativ dubioase - desi astea par mai normale decat cele AMG de pe C... S-o folosesti cu spor...sunt curios cum va sta la capitolul consum, fiind MHEV.
cj98czh
Fain cart mars-ule, sa il volanesti cu placere!
gabize
Place wub.gif! Drumuri faine împreună!
Fratzica
Sa o stapanesti sanatos!
mars
Multumesc! Consumul va fi dupa talpa, dar mi-am asumat asta de la inceput.
mars
Consumul pana la Constanta si inapoi, mers in modul Confort si cu 140 km/h pe pilot automat, e decent. Mai am putin si termin rodajul.

[attachmentid=1628147922] [attachmentid=1628147923]
stolniceanulucian

Pentru viteza aceea este foarte decent consumul. Aerodinamica e buna.

La benzinarul meu as avea 10-11 la viteze asemanatoare.
mars
Are un Cx de 0.22, printre cele mai bune ale masinilor de serie (link). Se putea si mai bine, dar consumul ala include si o ora de mers prin Constanta, plus jumatate din Centura Bucuresti.
gabize
Excelent consum.
mars
QUOTE(mars @ 11 Feb 2023, 19:14)
@cj98czh: cred ca vin prin martie la Cluj, dar cu avionul. Nu stiu cat stau, dar te sun oricum.

Sa nu uit… buna berea aia cheers.gif! Data viitoare e randul meu.
cj98czh
mi-a facut mare placere sa stam de vorba! si berea chiar a fost ok 😀

poate aduci jucaria la in test drive 😀
mars
Si am facut si prima mie de km. Suspensia e comparabila in modul Comfort cu cea de pe fosta masina, Clasa C cu AMG Line (Agility Control, cu amortizare selectiva), dar nici in Sport sau Sport+ nu e deranjant de rigida. Fiind inca in rodaj, nici nu am calcat-o prea tare, dar nici nu e nevoie, trage de rupe. La kickdown cred ca deschide valva esapamentului, pentru ca tuna si fulgera la fiecare schimbare de treapta.

Dupa ce am ajustat setarile, mi-am dat seama ca sistemul Burmester suna simtitor mai bine decat cel din C, iar sistemul multimedia MBUX e si el mult mai avansat decat Comand Online. Una peste alta, a fost o alegere buna. Intr-o mare de SUV-uri, e altceva!

[attachmentid=1628148151]
mars
Au schimbat fundalul in aplicatie. Inca 200 km si gata cu rodajul, liber la Sport+ si Race Start (macar asa, de curiozitate).

[attachmentid=1628148327]
Bibanu
Aha, deci din cauza asta veni viscolu'!
cj98czh
stsi sa vezi furtuna dupa ce iese din rodaj si o poate utiliza la 100% 🤣🤣
bgdrenault
deci nu schimbam anvelopele
mars
A venit cu anvelope de vara si nu le-am mai schimbat pentru doua saptamani de temperaturi scazute. Azi am spalat-o prima data, dupa o luna de ploi.

[attachmentid=1628148373]

[attachmentid=1628148374]

[attachmentid=1628148376]
cj98czh
Misto jucarie, imi place interiorul .. are tot ce trebuie 🤣.
dan22y
Frumoasa bestie marsule up.gif! Sa o ghidonesti cu placere!
mars
Multumesc! Si mie incepe sa imi placa. Are 1.500 km, rodajul e gata: Emotion Start.
b06fcn
Misto…auzi, dar bordul nu trebuia sa vina invelit in Artico? Asa cum e la CLA? Sau nu vad eu bine cusatura pe bord?
mars
Numai daca e bifata una dintre tapiteriile din piele sunt si cusaturile pe bord. Asta nu are, e cu microfibra, si nu e vreo optiune separata bordul ala, asa cum era la C.
b06fcn
Vazusem pe niste A-uri mai vechi cu pachet AMG chestia asta…la CLA vine standard, cel putin prin satele de langa mine…
mars
Chiar nu am idee, nici nu mi-am pus problema asta pana ai zis tu. Nu stiu cum e la noul CLA, inca nu se poate configura. Oricum, ar fi ultima chestie care sa ma deranjeze, eu stau cu ochii la drum. Plus ca la baza e un amarat de A, nu am pretentii prea mari.
marksman
Am fost aseară în spatele unui CLA AMG. La plecarea de la semafor s-a lansat cu "muzică" din eșapament. Cum se auzea!...
mars
In mod normal, sunt destul de silentioase, cel putin astea “mici”, A si CLA. In Sport+ sau Race Start se lasa cu pops and bangs, ca se deschide valva esapamentului.

mars
Short update: 3.000 km la bord, nu mai e singura din tara (a mai adus Tiriac Auto una), merge de rupe, consuma pe masura. Love it wub.gif!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.