Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Regenerare DPF
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Latitude
Alexiacob69
Salutare. De 2 saptamani patesc sa simt un miros ft ascutit de noxe in masina, masina are dpf activ, 315k km, 2.0 dci. Am facut un drum de vreo 500km zilele astea, in excursie cu niste prieteni care mergeau in spatele meu, acestia imi spuneai ca si lor din cand in cand le venea cate un miros ft intepator din evacuarea masinii mele si cateodata iesea un pic de fum alb. Eu simteam mirosul cateodata in mers dar mai des cand opream masina. Viteza de deplasare a fost in medie de 90kmh, rareori 130kmh in depasiri sau pe drum din afara localitatii, turatia in medie de 1700-1800 ture. Acest lucru s a intamplat pe toata durata deplasarii, acum va intreb, se poate ca filtru de particule sa se regenereze pe o perioada asa lunga de timp, sau e pe duca? Mentionez ca nu mi apare nimic in bord, masina se comporta ft bine, raspunde ft bine la accelerari bruste si nu pierde din putere. Va multumesc!
Gil26
Din cate stiu la multe modele Renault o regenerare activa dureaza in medie cam 20-25 minute (functie de mai multi factori), cele pasive depind de tipul \softul injectiei, discutii si informatii despre acestea sunt foarte-foarte multe pe forum.
(iar sugestia mea este daca poti sa faci o dignoza la\cu cineva care stie sa foloseasca testerul si sa monitorizeze parametri in functionare si atunci poti vedea daca ai sau nu vreo problema cu acest sistem sau injectia)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.