Este un playlist care contine clipuri cu schimbul de ulei, filtru ulei, aer si polen.
De altfel, daca tot se ajunge la schimbatul filtrului de aer, merita aruncat un ochi si curatat mizeria de sub motoarele stergatoarelor, exact motivul pentru care ajunge apa pe la podul pedalier.
https://youtube.com/playlist?list=PLiHHJTx2...eONCNCWDKUB9Dph

Cu cateva precizari de prin comentariile primite pe YouTube si le multumesc si pe aceasta cale:
- schimb ulei: G C V - din propria experiență. Dacă e la max., peste 300-400 km scade nivelu cu 3mm. Cu acest nivel merg pînă la următoru schimb de ulei. Schimbu de ulei fac la 10000km. Motorizare k9k(636),ulei nu consumă.
- filtrul de motorina: am ales filtrul gresit(asa mi-a fost dat pe serie sasiu), trebuia sa vina cu 4 garnituri, codul corect pentru filtru este: V Eduard - Filtrul corect este Renault 164001710R (164002053R/164006435R), UFI 24.186.00, Mahle KL752/2D pentru motorul K9K 636 Euro 5 cu stop-start
- filtrul de polen: se pare ca si acesta este gresit, tot dupa serie de sasiu a venit: Dadi(Dadi_T de pe forum?) - Vezi că nu ai pus filtrul corect. Nici cel vechi nu era cel corect, de asta era asa torsionat. Am avut aceeași problemă. Așa vine greșit, deși furnizezi seria VIN. Codul celui corect este FP 26 005. Dimensiunile corecte sunt: 260/150/35 și se va așeza perfect. Se scoate ușor și se introduce ușor.