Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau Talisman
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Talisman
gabotzel88
Bună grup .
Sunt nou pe aici și mă interesează părerea voastră în achiziționarea unui Talisman
Sunt în Balanță de a cumpăra un Talisman sau Skoda
Care sunt părerile voastre .
Care sunt probleme unui Talisman
Mă refer la motor etc .
Este o mașină fiabila sau nu
O să bag bani multi in ea ?
Precizez că în momentul de față ceea ce găsesc pe piata și e conform bugetului meu
Este undeva in jurul sumei de 16000 și km 130 k - 160 k
mircea_aq
Mergi pe o Skoda Rapid, parerea mea.
speedman
Omul așteaptă păreri de la posesori de talisman 🙂
Eu am avut o perioada scurtă și nu m a convins. Dacă îți dorești așa tare, ar fi ok sa mergi sa faci un test drive și să vezi cum se mișcă. Mi au plăcut suspensiile, scaunele comfortabile cu ventilație, cum se conduce. Nu mi a plăcut că era cam puturoasă varianta de 1.6 160 cp, se simțea un tremur la viteze mici când schimba din treapta a doua in treapta a treia, acesta fiind motivul pt care am dat o. Înainte am condus două mașini identice aflate la vânzare, care tremurau și ele. Mergi și cu superb sa vezi cum se simte. Design ul la talisman mi se pare mai ok.
traffictours
In orice masina de lux cumparata cu circa 16 mii euro vei baga bani. Multi sau foarte multi in functie de cati km are, de cat de bine a fost intretinuta si de cat rulezi anual cu ea. Daca esti tanar si ai nevoie de o masina de statut si nu-ti poti permite una mai noua si esti dispus sa ai parte de interventii costisitoare la service, atunci poti cumpara o masina de lux in conditiile de mai sus. Mie de exemplu imi place foarte mult Talisman dar nu cumpar deoarece nu se mai fabrica deci e din ce in ce mai greu de gasit una ne kilometrata, nu doresc sa am interventii dese la service si la varsta mea asa ceva ar fi un anti statut din cauza vechimii acelei masini. Deci fiecare e diferit, fiecare are nevoi si gusturi diferite. A, si alegerea o mai poti face si in functie de cati km faci anual cu masina. Daca alergi mult, ceva peste 150 mii km nu e o alegere buna. A fost parerea mea. Ca ne posesor de Talisman, dar ex posesor de doua Velsatisuri.
cj98czh
QUOTE(traffictours @ 21 Jan 2023, 20:17)
In orice masina de lux cumparata cu
*



Talisman intra la masina de lux?? radmasa.gif

Skoda la fel?? radmasa.gif

Atunci alea din gama premium ce sunt?
traffictours
Mie imi place atat de mult Talisman ca design exterior incat l-am confundat cu o masina de lux. Oricum, e sau era varf de gama la Renault ca si limuzina, mai degraba asta am vrut sa spun.
E foarte greu sa impui pe piata o masina de statut, indiferent de producator: Renault a avut esecuri la vanzari cu Velsatis si mai nou, Talisman. La fel si VW cu al lor Phaeton, care dupa parerea mea e o masina de vis.
BMW si Mercedes sunt masini de statut, cu conditia sa le cumperi noi sau putin kilometrate, in felul asta ai intrari mult mai rare la service, ca si asta e un atribut al statutului(pe langa ce-ti ofera masina fata de ceilalti) pe care il simti tu pentru tine.
RobyBoy
Talisman luat de nou, schimbat in garantie cateva maruntisuri prin el + o pereche de bielete antiruliu. Dupa 5 ani masina se comporta excelent, am 72k km. Mentionez ca este un 1.6 TCe 200CP, trage bine, 4control-ul este minunat, iti da impresia in sport ca este o masina sportiva. Eu recomand Talisman cu motor 1.6 benzina.
Consumuri decente daca nu ai talpa grea. Am reusit sa scot de la Iasi la Ploiesti 5,7l / 100km.
vizitiug
Buna seara,
Si eu sunt posesor de Talisman 1.6 TCe 200CP, 4control-ul, full option,varianta Intense din 2018, masina se comporta impecabil, recomand! Pacat ca nu se mai fabrica!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.