Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot plastic din zona motorului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
CosminMCM
Salutare!

După ce am mers pe un drum pietruit, unde implicit mașina a trepidat din toate încheieturile, m-am trezit cu un zgomot ciudat din zona compartimentului motor.
Zgomotul se aude acum la toate denivelările, mici sau mari, și uneori si când motorul este rece trepidand puțin pana se încălzește, dar nu se aude atât de intens in acest ultim caz (nu am capac pe motor).
Zgomotul este ca un bălănganit de plastic sau ceva care lovește într-un plastic atunci când exista trepidații, ceva cu prinderile slăbite presupun.
Sunt sigur ca nu este zgomot produs de articulații sau de direcție. Absolut tot ce înseamnă direcție si suspensie a fost schimbat de curând.
Am verificat si cu un mecanic, dar nu am reușit sa ne dam seamănă care este sursa acestui sunet, neexistând o problema mecanica. Am tras de mai toate componentele din zona motor sa vedem dacă s-a slăbit prinderea vreunei componente care acum trepideaza, dar fără succes.

Daca cineva s-a lovit de aceasta problema sau are vreo idee de unde ar proveni sunetul, aștept cu mare drag un răspuns.

Mașina in cauza este un Megane 2, 2009, 1.6 16V, PDG
CBb
Salut! Ai găsit problema?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.