Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: daune intarziere livrare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
cristi6a
Buna. Am comandat la final de aprilie un Renault Megane Sedane si mi s-a promis livrarea in august. Intre timp livrarea a fost amanata de 4 ori. Am vorbit cu dealerul, Bras Iasi, si mi-au dat 2 documente :un extras din aplicatia lor semnat si stampilat in care scrie ca vehiculul nu este 'prioritizat' si data initial convenita cu clientul: august 2022 si mi-au completat cu vinul si termenul de livrare de 6 luni contractul, fara sa il mai semnez. In contextul in care nu mai intarzie nici o zi tot nu se încadreaza nici in termenul lor. Initial contractul nu avea data de livrare, trebuiau sa mi o comunice in termen de... zile.
Am vorbit si cu Renault si nu vor sa isi asume nimic deoarece contractul nu ii obliga.
Acum eu sunt blocat cu ei deoarece sunt inscrise tichetele la rabla si un avocat mi-a recomandat sa astept sa imi livreze masina inainte sa ii atac, deoarece ar putea sa nu mai livreze deloc masina. Le-a transmis si o notificare sa livreze masina dar nu au raspuns.
Dealerul e posibil sa prioritizeze niste flote comandate de firme.
Intrebarea mea este daca aveti vreo experienta asemanatoare, poate stiti un avocat specializat in asa ceva, din Iași sau din București, pentru a solicita daune. Am facturi de la firme de închiriere masini. Am comandat renaultul gandindu-ma ca in perioada cand se livreaza naște sotia si incepeam doctoratul la Bucuresti (400 km dus + 400 km intors/1-2 sapt). Avocatul cu care am vorbit pana acum nu pare cel mai potrivit.
MyKe89
Nicio șansă.
einstein1984
masina noua livrata in 3-4 luni anul asta? As vrea sa vad marca care poate face asta fara sa o aiba deja in stoc.
cristi6a
Au scris pe foaie, semnat si stampilat totusi.. 4 luni.
vallixx
QUOTE(einstein1984 @ 8 Nov 2022, 10:28)
masina noua livrata in 3-4 luni anul asta? As vrea sa vad marca care poate face asta fara sa o aiba deja in stoc.
*


Hyundai.
Comandata cu Rabla in februarie, venita in iunie. 4 luni. i30 break, made in Cehia.

Cei drept cu un i20 Led Line, made in Turcia, termenul a fost de 6 luni juma. Comandata la sfarist de ianuarie, venita la inceput de august.
cristi6a
Sunt si pe acest forum cativa 'norocosi' care au primit meganeul 4 in termen de 4 luni.
In orice caz caut recomandari pentru un avocat care sa fi avut astfel de cazuri. Nu cred ca o instanta nu ar vedea modul in care m-au pacalit, mintit, inselat.
vallixx
Ce ma mir este ca au scris pe foaie, dupa cum zici, termenul. Avand in vedere intarzierile inerente din liniile de productie, mai toti dau termene estimative si au grija sa mentioneze asta in mod clar.
cristi6a
Au printat starea comenzii din softul lor intern, unde se vede si ca pot prioritiza o masina, scrie ziua cand e programata sa intre in uzina si cand iese. Dureaza 48 ore apropo. Si au asumat-o.
einstein1984
QUOTE(vallixx @ 8 Nov 2022, 11:07)
Hyundai.
Comandata cu Rabla in februarie, venita in iunie. 4 luni. i30 break, made in Cehia.

Cei drept cu un i20 Led Line, made in Turcia, termenul a fost de 6 luni juma. Comandata la sfarist de ianuarie, venita la inceput de august.
*


si pe de alta parte altii zic ca vor sa ia tucson si nu le ia comanda ca deja e peste 12 luni comanda.
cj98czh
Prieten bun, comandat Tiguan in Decembrie anul trecut, cica la inceput de Decembrie ii vine, primul termen dat a fost martie, apoi iunie, apoi septembrrie si de cateva zile i-au zis decembrie ..
einstein1984
decembrie anu asta sau urmatorul?
cj98czh
anul asta geniule ... tu nu citesti?
einstein1984
woosh
IRONICK
QUOTE(cj98czh @ 8 Nov 2022, 11:51)
Prieten bun, comandat ...
*

Din Calarasi, pardon Cluj? Vorba filmului.
MyKe89
QUOTE(cristi6a @ 8 Nov 2022, 11:36)
Au scris pe foaie, semnat si stampilat totusi.. 4 luni.
*


Nu există și cuvântul “estimat” pe acolo?
cristi6a
QUOTE(MyKe89 @ 8 Nov 2022, 14:19)
Nu există și cuvântul “estimat” pe acolo?
*


'data de livrare convenita cu clientul'
MyKe89
Atunci, pe ei! smile.gif
b06fcn
Cand am dat avansul la C, in contract scria negru pe alb ca termenul de livrare este de « maxim 200 de zile de la plata avansului ». Plus o clauza suplimentara prin care cumparatorul agreeaza sa il pasuiasca pe vanzator cu inca 60 de zile in cazul in care cele 200 de zile nu ajung, din cauza problemelor de productie...vezi sa nu existe si pe acolo o clauza asemanatoare...
einstein1984
daca in contract nu aveai prezvazute si penalizari, tot ce poti face in caz de nerespectarea clauzei alea de termen de livrare e sa-ti iei banii de avans inapoi.
cristi6a
Banii de avans puteam sa ii iau inapoi la o zi dupa ce am dat comanda.
#Dino
Relatia contractuala dintre dealerii auto si clienti este total atipica. Raportul de "forte" este total dezechilibrat, iar autoritatile trec cu vedere asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.