Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incintă admisie aer bypasată
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
corba
Salut,

Am fost cu Megane-ul 2 1.4 L 16V la un mecanic si mi-a schimbat distribuția astă vară în iunie.
Pe admisia de aer este o incintă de aer, vezi poză, înainte de filtrul de aer motor. În partea de sus pe aceasta tobă/ incintă aveam două perechi de urechi. Printr-o perehe de urechi intra furtunul de la frână fixând incinta.

După ce mi-a schimbat distribuția am auzit un zgomot, horcăit cand accelerez. Am observat că incinta nu mai e fixată asa cum era iar tubul oval de aer ce înainte era conectat cum trebuie la incintă acum trage si aer fals/ pe lângă. E câte o ureche ruptă în ambele perechi.

Mecanicul a zis ca el nu a rupt nimic si că această incintă este în plus, pe Megane 3 nu mai exista incinta asta, cu alte cuvinte nu are nimic că trage aer pe lângă.

Are ceva motorul dacă trage aer pe lângă incinta aceasta?

Când ma uit sub capotă tubul oval pare conectat binișor pe iesirea incintei, aliniat dar nu etanș.

Multumesc.
einstein1984
rezonator de admisie se numeste, dar admsiia poate fi diferita intre megane 2 si 3, 3ul nu cred ca mai are furtunul ala poros.
ADIMK3.5
Salut,

Incinta aceea este prinsa cu surubul cu cap de 10 pe care il vezi in fata langa joja.
Cu atentie poti sa potrivesti acolo in spate la filtrul de aer.Desfaci surubul , potrivesti si strangi surubul dupa.
Furtunul pentru frana poate sa stea linistit langa.Vezi doar sa fie bine infipt la capatul dinspre motor.
Si la mine urechea este rupta de un istet de mecanic.

Si nu este in plus, ca nu o puneau aia degeaba in linia de fabricatie.


Bafta!
corba
Multumesc pentru raspunsuri.

O sa iau un rezonator de la dezmembrari cand ajung in Turnu Severin.

Urechea care se prinde cu surubul de 10 o am rupta de mai mult timp.
corba
Imi imaginam ca nu e degeaba pus acolo.

Am cumparat un rezonator de la dezmembrari. 100 lei.

Am vrut sa il spal ca era murdar si am obturat intrarea si am turnat apa in el. L-am spalat cat am putut , si cu o periuta de dinti.

Problema e ca a intrat apa in el si ieri nu am reusit sa scot toata apa din el. Se aude ca are apa in el. Am incercat sa scot apa in toate pozitiile si toate miscarile.
Stie cineva cum sa scot apa ?
Trebuie sa il mai verific odata dar banuiesc ca dupa un drum de 360 km, in portbagaj, nu s-a golit singur.

Mi-a dat si furtunul poros dar este destrămat intr-un loc. Pare o idee mai curat ca al meu.
corba
Am scos cred 90 % din apa din rezonator. A mai ramas putina poate 15 mL. Aceasta nu iese prin miscari circulare.
corba
Salutare,

Ce s-ar fi putut intampla daca am mers cateva mii km (5,5 luni) cu tubul conectat ne-etans la iesirea acestui rezonator si a tras aer fals?

Mersi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.