Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tester
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
elgreco
Vreau să-mi cumpăr un tester cu care sa pot să-mi șterg spre exemplu eroarea pe care mi-o dă de obicei la frâna electronică de parcare. Am cumpărat unul după Amazon dar nici măcar nu a văzut tipul de mașină și era unul cu cele mai bune recenzii. Știți vreunul care să nu coste prea mult?
grig1960
Ddt4all (cu baza de date Ddt2000) care e free, un laptop si o interfata ELM327 pe cablu usb ar fi o alegere buna.
Gil26
QUOTE(elgreco @ 15 Sep 2022, 19:33)
Vreau să-mi cumpăr un tester cu care sa pot să-mi șterg spre exemplu eroarea pe care mi-o dă de obicei la frâna electronică de parcare. Am cumpărat unul după Amazon dar nici măcar nu a văzut tipul de mașină și era unul cu cele mai bune recenzii ...
*


Pe Amazon, Ali, etc. se "gasesc" tot felul de clone, unele sunt OK pentru programele dedicate Renault altele nu (cip si\sau soft interfata, pot da destule exemple si de clone ELM327 USB care au fost NOK), achizitionarea uneori este o loterie, chiar si recenziile pot sa fie irelevante, iar discutia despre interfete poate sa fie mai lunga (sunt zeci chiar sute de pagini pe forumuri legate de asta)....
PS: pentru citire \stergere \diagnoza erori recomand PyRen\PyClip, consider ca este mai OK la masinile de serie pentru acest lucru.
LE (tips): pentru verificarea clonei se poate folosi ELM327Identifier (este OK in majoritatea cazurilor chiar daca ”fratele chinez” a invatat sa pacaleasca si acest program) sau CheckELM din programele de diagnoza, atasat doua ex cu clone OK, de evitat clonele cu versiune chip 2.1 (cei de la Microchip nu au reusit sa cloneze 100% chipul original ELM327v2.1 \v2.2 \v2.3 al canadienilor de la ELMElectronics) si soft al interfetei cu versiuni mai mari de 1.5 si protocoale 1.4b, chiar daca se gasesc si clone care suporta asta acestea sunt la cu totul alt pret iar comenzile AT \ATAL \ATPPS trebuie sa fie OK pentru programele de diagnoza Renault, timpul de raspuns este si el important, etc....Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.