Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio 5 RS Line + o sarakie de sandero
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
CGB
Azi am ridicat-o. RS Line. 140 cai. Optional peste dotarile standard am ales pachetul cu faruri automate si proiector. Am facut vreo 80 km in total. Masina are zvîc, desi o las moale pana trec de 1000 km. N-am depasit 3000 turatii.
Ce nu-mi place pana acu: deschidere portbagaj doar din cartela. Sau poate n-am gasit eu alte metode.
Si dupa drumul scurt facut (pe A1 , la gazprom si inapoi) capota motorului mi s-a parut destul de incinsa (in special jumatatea stanga cum te uiti la masina -acolo e motoru, ca pe dreapta sint bateria si filterele etc). Incinsa la modul cat sa deranjeze la mana, nu cat sa nu poti tine mana pe ea. Nu stiu cum era la masina ailalta sau la actuala ca n-am fost curios sa pun mana. Pe asta am pus din greseala ca m-am dezechilibrat si m-am sprijinit de ea.
In rest n-am ce zice. Nu m-am dumirit nici cu setarile, cu toate draciile de activat. La drumul urmator o butonez mai pe indelete.
Daca aveti intrebari, va ascult.
IRONICK
Ridica capota si fa o poza. Probabil ca si izolatia mai mult de forma.
dandobre
Vremuri noi. CGBul pune poze, mi-aduc aminte când desena cum mânca el ciocolata lângă Clio să ne povestească cum îl bloca o cucoană in parcare... wise_guy.gif

25 Aug 2022, 20:15:
E automată?
CGB
Carici automata. La altii mai spalati se poate. La noi doar manuala. 6 trepte. La noi varianta asta, RS Line e cea mai saraca, ca sa zic asa, in optiuni privind motorul si cutia. Doar motorul de 140 si cutie manuala. La altii poti sa alegi si alte motorizari, inclusiv dci sau hibrid. Poti sa alegi automat sau manual.
In enclava aci, mai pe saracie.
Nu ma deranjeaza insa. Eu vream pana la urma cel mai potent motor, iar cutia manuala e chiar ok.
Bicicleta galbena
Eu mi-aduc aminte de un schimb de ulei facut cu prietenii, la un pahar..doua...noua... Busonul nu s-a mai pus, asa ca uleiul bun a ajuns in tava cu uleiul vechi radmasa.gif

Multi kmp!

aphophis
felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos. foarte ochioasa, pacat ca nu ai gasit-o pe portocaliu (ioi ioi) sau rosu..

cat fu halatu?
sorin1983
butonul de la porcbagaj nu e deasupra la numar?
Solon
Io nu inteleg faza cu parcarea aia subterana. Pe unde ai iesit din masina? Altfel, bine ai revenit. Reinsurat, copii, brazi de craciun, apartament de renovat, varu ce mai face?

https://cgbcgb.wordpress.com/

Ai ramas in urma?!
CGB
QUOTE(aphophis @ 25 Aug 2022, 20:49)
felicitari pentru masina, sa o stapanesti sanatos. foarte ochioasa, pacat ca nu ai gasit-o pe portocaliu (ioi ioi) sau rosu..

cat fu halatu?
*


Multam. Luasem alb perlat initial. Apoi bulangii au modificat versiunile, le-au redenumit si rekkt. Asa ca alb perlat a disparut din optiuni. Am zis ca merg pe bleu ala metalizat. Ce sa vezi, s-a dus pwlii si ala. Rosu si portocaliu am tot vazut pe strada, alelalte culori nu-mi plac, asa ca am facut economie si am mers pe alb.
Pret final 16200.


QUOTE(sorin1983 @ 25 Aug 2022, 21:12)
butonul de la porcbagaj nu e deasupra la numar?
*


In rombu ala e camera de dat îndărat. Nu incercai sa apas pa ea. Tu-i in bot, ca pana si la logan au pus boton.

Soloane sa traiesti. Fii antena ca caut un cruiser mare. Un kawa vn1600, 1700, 2000, ceva de genu. Daca auzi ceva, de-o scula buna de la om serios,da semn.
Din masina am iesit ca fătu din chizda masii. Pe usa de la pasager. Nu vrei sa stii cum am trecut dintr-o parte in alta, in flinticu asta de masina, la 1.90 si 110 kile.
In rest e bine. Reinsurat, la puradei lucrez, poate poate iese ceva. Sa zica lumea ca a iesit cu tataie in parc, dac-o fi sa fie. Apartament nou, am scapat de renovari, doar o mana de lavabila asa de distractie. Varu e in concediu in moldova la manastiri. Aseara am vb cu nevasta-sa, ca el era mucificat cu ceva traditional de cotnari.
sorin1983
QUOTE(CGB @ 25 Aug 2022, 23:30)
In rombu ala e camera de dat îndărat. Nu incercai sa apas pa ea. Tu-i in bot, ca pana si la logan au pus boton.

deasupra la nr de inmatriculare... intre lampile de numar. sub bara... nush sa iti desenez in scris smile.gif
mircea_aq
Cine a trasat locurile de parcare merita spanzurat de 00.
Banuiesc ca asta de langa zid l-au dat la pret redus, dar chiar si asa, le-au facut atat de inguste incat nici daca parchezi cu partea soferului spre skoda/passat ce naiba e ala, tot nu poti sa iesi din masina.
CGB
E si ala parcat aiurea, prea langa dunga. Ca altfel e loc okeiuț.
O sa caut butonu ala.
traffictours
Caldura mare, motoru strans de nou ce e, deaia incalzeste capota. RSLine la 16200 e un bestbuy, insa pretul e fara tiketele rabla cred... Nu exista ceva mai bun ca raport pret calitate si marca la noi in momentul asta. Ma refer ca are si motorul in 4 cilindri fata de Techno benzina, care Techno arata si mai bine decat RS pe exterior, dupa parerea mea, insa motorul are doar 3 cilindri... Cilindrul ala in plus face toti banii dati in plus fata de Techno. Sa o stapanesti sanatos si e bine ca ai parcare acoperita, in special pt vopseaua asta basic, cel putin ai scapat de gainati pe timp de noapte sau cand nu folosesti masina.
cj98czh
Sa te bucuri de masina si sa te duca peste tot fsrs nici o problema!
bgdrenault
Multi km fara probleme

De ce nu o tragi cu fata, lipita de perete?
einstein1984
multi kmp fara probleme!
kenzo103
QUOTE(sorin1983 @ 25 Aug 2022, 23:53)
deasupra la nr de inmatriculare... intre lampile de numar. sub bara... nush sa iti desenez in scris smile.gif
*


[attachmentid=1628141511]
CGB
Merci ptr urari.
Habar n-aveam ca ar fi un buton acolo.
Parcata cu fata e grav, ca duamna nu poa s-o scoata, in caz de nevoie. Nu numai locu e stramtuț ci toata parcarea. Iti trebuie schiluri maxime sa parchezi in subteranu ala.
16200 a fost dupa ce s-au scazut reducerile + un tichet rabla (1500).
Intr-adevar, se simt cei 4 cilndrii. Si mai ales se simte a sasea treapta. In scurtul drum de ieri pe A1, arata instant intre 3.5 - 5.5 la 120-130 in a sasea, functie si de panta. La loganul actual (0.9 tce) la 120-130 in a cincea, am vreo 7% instant.
Si apropo de clio, in foaia de garantie scrie perioada reviziilor (la un an sau 30.000km). Sa mergi 30000 cu un singur schimb de ulei pare cam mult.
Faza cu tinutu benzii singura e fain. Poti sa te duci fara sa te atingi de volan. Imediat se redreseaza cand te abati de la banda ta. Are doua optiuni: una in care trage singura de volan si a doua in care doar vibreaza volanu cand iesi de pe banda.
Ce n-am reusit sa testez e aia cu franarea automata. M-am bagat pana in kuru catorva tiruri, da parca n-am simtit nimic, desi functia era activata.
Si cruise controlu adaptiv, iar nu l-am dibuit.
Azi bag un drum mai lung si poate ma mai luminez.
Si inca ceva: o recomandare de husa ptr card, s-o atarn ca pe breloc de nadragi.

einstein1984
Franarea automata e functie de cat de repede te apropii de ala din fata, ca si airbagu mai bine nu o testezi.
dandobre
Franarea cand te apropii de tir o face cu ACCul activat....
MyKe89
Frânarea automată intervine când ai nevoie și nu te aștepți, nu invers. Dacă vorbim de AEBS.
wolfin
apropo...Dan cand te duci la revizie sa intrebi de update la franarea automata.


QUOTE(dandobre @ 26 Aug 2022, 09:38)
Franarea cand te apropii de tir o face cu ACCul activat....
*



daca semnalizezi te lasa pana aproape de bara.

o data mi a ajuns cand mi a frant intre 2 tiruri cand vroiam sa ies sa depasesc....

acum m am obisnuit si semnalizez si in oras

on topic

CGB sa o folosesti sanatos

inca o data welocmenbleack
MuciX
Da ce-i bemveu sa semnalizeze? nedumerire.gif
wolfin
semnalizarea inhiba franarea pe ACC.

vezi ca pun sapun protex de 90g in prosop
Raduchu
Hai sa fie intr-un ceas bun si bine ai revenit! smile.gif
sb-55-dan
Drumuri bune!
traffictours
Trebuie vazut daca Clio are acest ACC. Eu la optiuni nu am vazut decat CC. La RS avand AEBS deci si radarul fata, nu ar fi prea greu sa-l doteze si cu ACC. Numai sa vrea producatorul s-o faca.
Bicicleta galbena
QUOTE(CGB @ 26 Aug 2022, 10:34)
In scurtul drum de ieri pe A1, arata instant intre 3.5 - 5.5 la 120-130 in a sasea, functie si de panta. La loganul actual (0.9 tce) la 120-130 in a cincea, am vreo 7% instant.
*


Dar si alta aerodinamica, alta garda la sol smile.gif

traffictours
Baga niste poze din interior. Interiorul face diferenta. E mult peste celelalte versiuni.
Agelu
S-o conduci 1000000 de km fara evenimente !
Cand ai timp poti te rog sa-mi spui ce dimensiuni are roate de rezerva si ce cauciuc are ?
CGB
Cruise control adaptiv are din cuc. Nujtu de ce traiam cu impresia ca ar avea.
Poze din interior, maine pa lumina. Acu doar oleaca de volan.

Roata rezerva:
Agelu
Mulțam fain !
MuciX
Ce sărman. A luat mașina noua și nu i-au mai rămas bani de benzina.
CGB
Sarakie. Covid. Ucraina. Vremuri grele.
MuciX
Aideplt.
CGB
sad.gif sad.gif sad.gif
Filip
Arata foarte bine din fata. Ultramodern chiar. Faptul ca e manuala e un bonus in ziua de azi. Abia astept sa ne povestesti cum se misca aia 140 de cai cand iese din rodaj. Apropos... ce scrie in talon, ia 200+ km/h ca laguna1 sau e limitata electronic la 180? biggrin.gif
CGB
Alte impresii, dupa inca 200 km.
Camera ajutatoare pentru mersu îndărăt e sub orice critica. Comparativ cu cea de pe loganul actual este ca si cum ai compara fullhd tv cu tvcolor diamant. Imagine foarte proasta, da' iti faci treaba cu ea.
Borbagaju e mai mult decat decent ptr marimea masinii.
Imi plac luminile. Alea de zi arata bine de tot. Forma aia de C. Foarte faine. Noaptea, se vede ca e fullled. Lumineaza bine.
Consumul ma surprinde. Dupa aproape 300 km, din care 290 autostrada si vreo 10 de oras, arata 5.5 media. Pe autostrada am tinut-o cat a permis traficu la 130. La un 110-120 arata consum mai mic, de dci. Am facut ieri plinu si arata 750 km autonomie. Avand in vedere ca are rezervoru mic (cred ca 40l), e super ok.
Claxonu e ca si cum n-ar fi. Prima data cand l-am folosit am zis ca nu merge. Acu' as putea spune ca e super insonorizata masina si d-aia nu se aude, dar nu, e lesinat rau. Apropo de insonorizare, este buna. La 130 e bine bine cu zgomotu.
Sta bine pe drum, in curbe.
Se simt mai rau toate denivelarile, asta si din motive de cauciuce cu balon mic si janta mare.
Spatiul din spate este.....exista ce sa zic, adica are un spatiu. In spatele meu, ar putea sta comod un schelet. Altceva nu intra. Cum tin io scaunu, mai ramane intre spatar si bancheta spate ceva gen 3 degete. Dar aici intervin si dimensiunile mele. Cu un sofer de gabarit mediu, s-ar putea sta bine. La pasager in spate, la cum sta duamna, ar putea sta comod o persoana normala.
Am pus duamna la sofer si am reusit sa intru eu in spate. As zice ca stau binisor. Nu comod, dar e ok. Ca nici duamna nu e prea scurta, bate spre 1.8 m.
Ce e najpa, e joasa. Nu masina, cat scaunu. La urcat e ok, la coborat parca-s tataie.
Astept sa-i vina cartea ca sa ma apuc de inmatriculat. Primu drum cica ar fi la taxe si impozite, s-o ia in evidenta. Da' nujtu unde, la primarie la anaf, ma dumiresc io.
Revin azi cu alte poze.
sorin1983
la ditl de sector sau oras
axabrt
E bun consumul al. Aproape de diesel .
Se vede avantajul unui motor de putere mare pe o caroserie mica .

Eu nu inteleg de ce te vaiti că e mica mașina. In fapt cred că e mai mare decât Ford focus generația a 3a cum am eu.
In specificații la clio scrie că e lat cat BMW seria 5 din 2000. Deci e mare.
traffictours
Motorul in 3 cilindri consuma la fel sau chiar mai putin, insa pe autostrada e un adevarat confort asta in 4. Clio e o masina de oras, o masina mica, toate motoarele cu care e echipata sunt slabe pt autostrada, insa dupa mine nu consumul e important la 130 km/h, ci comportamentul general al masinii la viteza aia, puterea deci timpul in care ajunge la acea viteza si zgomotul motorului la viteza de croaziera pe autostrada.
dragoshh85
Salut. Tetierele tip virgula cum sunt? Incomodeaza la cap, sau sunt la fel ca cele normale?
Scaunele de RS line sunt diferite de cele normale? Sunt mai confortabile?
Multumesc.
CGB
Nu stiu cum sint scaunele la clio normal. Dar banuiesc ca nu-s la fel. Astea pe rs line sint mai sport

Tetierele sint ok.
traffictours
Scaunele sunt mai late in partea de sus a spatarului si la sezut sunt mai iesite in fata cu cativa centimetri, mai potrivite pt cei cu picioare mai lungi. Plus ornamentarea si cusaturile cu rosu care le da un aspect si sportiv si deosebit.
Victorine
Ai cărat deja vreun brad cu ea icon_mrgreen.gif , sau ce-s urmele alea de pe bord după doar câteva zile? A, cum te-ai dat jos din ea în parcarea aia subterană...
tomageorgian
Plafonul e negru sau mai mult gri?
tatabobu
3 degete intre spatar si bancheta? Fix cat in Cielo.
mircea_aq
QUOTE(CGB @ 27 Aug 2022, 08:36)
... Apropo de insonorizare, este buna. La 130 e bine bine cu zgomotu.
*



Nemtii au masurat mai putiini decibeli in Clio V la 130kmh decat in Golf 8 sau Audi A3.
Daca iti spuneam treaba asta acum o generatie, ma acuzai de glume proaste, si pe buna dreptate.

Mie-mi place volanul, pentru segmentul B arata premium. Ma rog sa taiem premium, ca vorbim de reno totusi, dar intelege toata lumea ideea, nu-mi vine in minte niciun volan mai misto in clasa asta.
CGB
QUOTE(tomageorgian @ 27 Aug 2022, 22:22)
Plafonul e negru sau mai mult gri?
*


E gri.
Azi m-am chinut sa vad cum functioneaza aebsul. Am reusit doar sa fac muierea sa urle cand ma bagam in kuru tirurilor. Functia este activata, ca scrie acolo pe tableta : "franare de urgenta activa, in caz de risc masina piuie si va frana singura". Doar ca nema.
tomageorgian
sad.gif . Am condus un clio 5 de asta hibrid si avea plafonul negru. Pacat ca rs line.ul n.are tot negru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.