Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bobine inducție Megane 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
marinaru777
Salutare am luat de 2 săptămâni un Megane 2 1.6 benzina 113 cp investit 1000 euro și tras în parcare datorita incompetenței mecanicilor și electricienilor din Constanța.
Au zis că bobinele sunt bune dar am luat un multimetru de 20 lei m am documentat și bobinele trebuie să aibă valoarea între 1.3-1.5 in mufa măsurată între cei doi pini + și - (eu aveam la toate 0.9) iar rezistenta între + și miezul bobinei acolo unde intra bujia trebuie între 10-12 ohmi la mine una singura avea 11.3 restul nimic.
Înainte să mergeți prin service recomand un multimetru și măsurați singuri să nu rămâneți cu mașina în parcare ca mine și fără bani.
https://youtu.be/lyzcsxxcEck
marinaru777
Revin cu o corecție pt motor Megane 2 1.6 83kw 115 cp
Cod motor k4 m 760
Bobina inducție Beru zs052 între + și minus are 0.9 ohmi ( măsurat pe scala de 200 ohmi) si între + și miez/ arcul unde intra bujia are 7 ohmi ( măsurat pe scala de 20k ohmi)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.