Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare cutie manuala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
CocaG73
Salutări!


Am un Renault Clio Symbol (Thalia 1), 1.4 8V din 2005, și de ceva vreme tot caut un răspuns prompt pentru următoarea situație.

Din fabrică, masina e făcută cu un top speed de 170km/h. La 4500rpm, abia prinde 140km/h. La 4500rpm pe o distanță lungă, consumul este enorm. Pe autostrada A1, între București și Pitești (~110km lungime) cu 130-140km/h, am consumat jumate de rezervor. Am făcut ceva research pe forum pentru câteva opțiuni, și cea mai promițătoare mi sa părut, cea despre modificarea pinionului 5 din cutia de viteze. Dar ce nu am fost lămurit, este daca este posibilă această operațiune.

Deci... Se poate modifica/schimba pinionul 5 din cutie, la mașina menținută? Înafara că as pierde puțin din puterea motorului, ar face o diferență mare la consum? Unde pot să mă duc să fac "manopera", că nu am sculele necesare sa dau cutia jos. Sau, se poate adaugă încă o treaptă de viteză? Sau, se găsesc deja cutii cu 6 viteze pentru mașina menționată? Sau, se merită măcar? Nu e vorba de bani, e vorba daca s-ar merita, și ar aduce un beneficiu mașinii.

Mulțumesc anticipat!
balauru_327
Ce model de cutie de viteze ai ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.