Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schema electrica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
JailBreak2
are cineva o schema electrica pentru megan 2 1.5dci? problema este ca toate firele din burduful de la haion s-au retezat si fiind de aceeasi culoare nu stiu cum sa le refac
Gil26
Salut!
In primul rand ai deschis topic nou in sectiunea Fluence cerand informatii despre MeganeII.
Totusi poti sa oferi mai multe detalii despre problema\masina, eventual sa atasezi si o poza cu firele retezate (pe acolo este destul de multa "mataraie") si atunci poate primesti ajutor concret...
JailBreak2
acum am realizat unde am postat.scuze..sunt 6 fire de aceeasi culoare care vin pe partea soferului pana in haion
Gil26
LE: am editat postul pentru ca nu despre firele acestea era vorba, scuze worship.gif nedumerire.gif
JailBreak2
in primul rand este vorba de un renault megane 2 an 2006.1.5 dci.din manunchiul de fire care vin pe partea stanga de undeva de sub scaunul soferului la intrarea in portbagaj,6 fire negre merg spre haion.2 intra in butonul pt deschiderea haionului si 4 in broasca.aici e buba.ele s-au retezat toate in zona mansonului de protectie si acum habar nu am cum sa le refac. fiindca toate au aceeasi culoare
Gil26
Mda, "in primul rand" biggrin.gif cred ca nu era asa "de greu" sa oferi aceste detalii inca de la bun inceput.. intrebare.gif nedumerire.gif .
(acum este mai clar despre ce este vorba dar eu nu mai pierd timpul sa le extrag, poate ceilalti colegi iti vor raspunde...)
JailBreak2
ai dreptate.scuzele mele.si multumesc pt timpul acordat 🤗
Gil26
Atasat o captura cu mufele respective si o schema, pentru cele 6 fire negre ai asa:
A. Contactor deschidere haion 560:
- pinul1 merge in pinul23 din racordarea R2
- pinul2 merge la masa MZ
B. Broasca haion 1322:
- pinul1 merge la masa MZ
- pinul2 merge in pinul16 din racordarea R2
- pinul3 merge in pinul19 din racordarea R2
- pinul4 merge la masa MZ
Sper ca este destul de limpede, dar pentru racordarea R2 ti-am atasat doua capturi, mufa si pozitia pinilor pot sa difere functie de configuratia masinii insa 16, 19 si 23 sunt la fel (mai ales daca ai si cele 3 fire taiate), vezi ca pe carcasa mufelor sunt notati de obicei si pinii extremi, daca nu te descurci faci o poza cu racordarea aceasta si mai vedem (celelate 3 fire de masa sper ca sunt clare). Bafta!
JailBreak2
maine ma apuc de treaba si postez daca e ceva diferit.multumesc frumos pt ajutor
Gil26
Grija mare sa NU incurci firele (din pacate toate au aceeasi culoare), atentie si verifica bine sa NU faci alte "bube", vezi si atasat un ex cu pinii din mufele broasca si deschidere haion MeganeII (pozitia\descrierea lor o ai in captura precedenta), deasemenea poti sa citesti inainte de asta si aici (vezi si postul #23, etc.) Link topic portbagaj Megane2 sau aici Link alt topic Megane2
ai informatii, detalii, poze, scheme (in toate sunt aceeasi pini in R2 mufa neagra: 16 si19 respectiv 23 si apoi masa MZ) link-uri spre alte topice cu aceeasi problema (si din pacate este una destul de intalnita la MeganeII), etc...

PS: vezi ca firele de masa sunt mai subtiri (0.5 mm2) cele de comanda\actionare sunt mai groase (de 0.75 mm2), asta te poate ajuta sa identifici pinii in mufe
JailBreak2
cele 6 fire sunt fix de aceeasi grosime din pacate.daca cele 3 de masa erau mai subtiri,tot era ceva.oricum treaba rezolvata.timp de lucru vreo 2 ore cu 2 pauze de tigara smile.gif partea mai grea demontatul scaunului de la sofer.mufa este fix sub scaun insa undeva in partea stanga.nicio sansa sa ajungi la mufa fara sa dai scaunul jos.masurat firele si legat conform schitei si treaba rezolvata.se deschide la sfert de apasare smile.gif).am numerotat firele pentru orice eventualitate fiindca pe viitor nu se stie care se mai rupe si gata.inainte aveam eroare in bord din cauza becului din portbagaj.am stat fara el o perioada buna.acum functioneaza si nu am eroare.multumesc frumos pt ajutor si raman indatorat.fara oameni asa priceputi ca tine probabil ca mergeam la service si ajungeam sa schimb jumatate de instalatie.daca esti din Buc da un mesaj si vin cu 3 beri la tine.multumesc frumos inca o data!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.