Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme stergatoare Grande Scenic 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
adad22
Buna ziua,
Am si eu un Renault Grande Scenic 3 din 2011 si fara nici un avertisment motorasul de la stergatorul din stanga a inceput sa faca figuri. Stergatorul pe parbriz tot facea "spasme" si din cand in cand lovea in stalpul stanga. Arata ca si cum nu ar mai face ceva contact cum trebuie. Am scos mufa si m-am dus cu ea la un mecanic care mi la ars complet. Ulterior am aflat ca erau carbunii de la motorasul electric care se puteau inlocuii. am cumparat alt motoras SH si i-am pus placa de baza de la motorasul meu deoarece am inteles ca trebuiesc sa fie perechi pentru a functiona. Tot nu merge.

A mai avut cineva aceasta problema? Nu reusesc sa ii dau de cap si in cazul in care ma prinde o ploaie nu mai merg cu masina.

Multumesc anticipat.
Dadi_T
Da, eu am avut problema asta. Am și cumpărat degeaba un ansamblu nou.
La mine nu funcționa corect cel de pe dreapta și am dedus greșit, ca ansamblul de pe dreapta e problema. L am înlocuit și la fel făcea.
Am pus tester CanClip și arăta problemă la cel de pe stânga. Așa a și fost. După înlocuirea celui de pe stânga a mers.
Pătrunsese apă și doar la o analiză foarte atenta, se vedea că e afectată și placa.
Deci concluzia e ca prima dată trebuia pus tester si nu orice tester, pentru că de exemplu, cu Delphi nu arăta vreo problemă. Funcționează în legătură și nu ai cum să ti dai seama care e stricat. Dacă unul are o problemă, o transmite și celuilalt, deși celalalt poate să nu aibă vreo problemă.
Acum nu ți rămâne decât să l schimbi și pe celălalt.

Și părerea mea e că trebuie să schimbi tot ansamblul. Nu cred să fie de la cărbuni. Acolo ajunge apă dacă sunt înfundate scurgerile și e foarte probabil sa ardă placa electronică, plus rugină și gripare a axului care învârte ștergătorul.
Gil26
QUOTE(Dadi_T @ 21 May 2022, 10:55)
La mine nu funcționa corect cel de pe dreapta și am dedus greșit, ca ansamblul de pe dreapta e problema. L am înlocuit și la fel făcea.
Am pus tester CanClip și arăta problemă la cel de pe stânga. Așa a și fost. După înlocuirea celui de pe stânga a mers.
Deci concluzia e ca prima dată trebuia pus tester si nu orice tester, pentru că de exemplu, cu Delphi nu arăta vreo problemă.
*


+1 up.gif aplauze.gif pentru asta (dar si restul)

LE: iar referitor la ”Funcționează în legătură și nu ai cum să ti dai seama care e stricat” atasat si doua capturi pentru Scenic\GrandScenicIII in care se poate observa cum sunt ”legate” impreuna (chiar daca sunt ”deservite” de sigurante diferite, pot avea erori diferite si se pot verifica si separat), poate sunt de folos si altor colegi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.