Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: US MIAMI GP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
GIC
Superb intro!
Bravo Red Bull!
vallixx
Tare! up.gif
GIC
Pentru a doua oara, in acest an, Ferrari a sacrificat viteza pe stabilitate in curbe si a pierdut locul 1. Sper sa rezolve asta in viitor.
vallixx
Nu am nimic cu cei care apreciaza cultura sau stilul american, eu nu sunt printre ei.....asa ca pentru mine cursa de ieri....mai bine tot tot evenimentul a fost de un prost gust si o manelareala crunta.

Motociclisti cu sirene la final, confetti de ziceai ca- i panza lui Spiderman, un cocalar ( nu stiu cine e ) care lua interviurile la final si raspundea doar cu YEAH BABY de zici ca era la manele nu la F1 si ii batea pe umar pe piloti de zici ca tocmai fusesera impreuna la f...tut, casti de fotbal american pe podium.....deci mai lipsea Guta si Salam si era tabloul complet.

Regia de 2 bani....schimbau cadrele din 30 in 30 de secunde si reuseau sa rateze toate momentele interesante, pe care le aratau ulterior in reluare dupa 2 min, se vede ca ei sunt obsinuiti cu cursele lor in cerc.....

Deci Marele Circ a fost ieri la Miami un mare circ.

Cursa.....ce sa zic, asfalt plombat care se desprindea pe alocuri....barcile alea care simulau un port, cu apa pictata pe jos radmasa.gif , deci....alt circ.

Ferrari a inceput bine sezonul dupa care am impresia ca s-au cam culcat pe o ureche in timp ce cei de la RB au lucrat serios. E drept ca nici Leclerc nici Sainz n-au tupeul lui Max si ezita un pic in duelurile roata la roata, insa e clar ca masina RB e mai rapida.

Lulu cry baby o ia din nou de la Russell si bineinteles ca nu e el de vina ci "strategia", Alpine nu impresioneaza cu nimic dar totusi puncteaza cu ambele masini, Bottas se misca bine overall...desi ieri a facut o gafa care m-a scos din sarite.....putea sa termine linistit in fata ambelor Mercedesuri.

Astept reintoarcerea F1 in Europa, luxul exagerat si opulent de la arabi si kitsch-areala amerciana sunt naspa din punctul meu de vedere. Astept Barcelona, Spa, Monza.....Suzuka, ca cu americanii si arabii m-am lamurit.
RacerVTM
QUOTE(GIC @ 9 May 2022, 08:30)
Pentru a doua oara, in acest an, Ferrari a sacrificat viteza pe stabilitate in curbe si a pierdut locul 1. Sper sa rezolve asta in viitor.
*



Stabilitatea este mai ieftin de rezolvat .
Viteza in plus necesita insa multi bani , pentru ca motor/transmisie , KERS ... etc
Raduchu
QUOTE(vallixx @ 9 May 2022, 09:48)



+1
bucatzel
M-a enervat Schumacherul ala mic ca n-a putut avea rabdare inca o tura, sa-l depaseaca pe Vettel cum trebuie.

Cumva il inteleg pe Ham, ca daca n-ar fi fost pit-stop-ul pe SC al lui Russel, ar fi fost alta diferenta intre ei, da' mno, asta e, Russel n-avea ce pierde asteptand dupa un SC.

Regia de cursa, experienta 0... Au facut Mag si Schumi ala mic vreo 3 depasiri in tandem, nu le-au gratulat nici macar cu o reluare, vedeam numa' cum Leclerc era la 3 secunde de Max.

Circuitul... parca l-a desenat unul care nu are permis. Nu ca restul ar fi fost mai grozave, dar sicana aia de sub autostrada... wtf
Ov
sa inteleg ca-s singurul trist cu cablu' de la vodafone/upc unde minunata cursa e mai nou intrerupta de reclame?
vallixx
Neaah, mai e inca un trist , coleg de suferinta cu tine. biggrin.gif

Am si Digi Online pe telefon si pot sa fac streaming pe TV, insa nu-mi place comentariul alora de la Digi Sport. Cand astia de la Prima Sport, fostul Look, vorbeau de roti, cauciucuri...etc, aia de la Digi vorbeau de Tom Cruise.....iar cand au zis de "superbul port creat artificial" am zis ca mai bine suport 2 min de reclame radmasa.gif

QUOTE(bucatzel @ 9 May 2022, 13:50)
Regia de cursa, experienta 0... Au facut Mag si Schumi ala mic vreo 3 depasiri in tandem, nu le-au gratulat nici macar cu o reluare
*


Si mai e si echipa americana.....
Ov
Am si eu un digi online si un pc legat la calculator, dar se vede mai prost.
Legat de comentarii te inteleg, aia de la (fostul) look sunt mega giga ultra anti Ham si fabulos de pro Verstappen, deci mai pe gustul tau. Eu recunosc ca ii prefer p'aia de pe digi 04.gif

Cat despre cursa imi pare rau ca a sfeclit-o nitel spre final Bottas, m-as fi bucurat sa termine mai sus (sau cel putin in fata Mercedes, pe care din nou, recunosc ca-i apreciez maxim, dar desi imi place Hamilton am suferit de fiecare data cand Bottas a fost nevoit sa se dea din calea lui)
vallixx
QUOTE(Ov @ 9 May 2022, 15:12)
Legat de comentarii te inteleg, aia de la (fostul) look sunt mega giga ultra anti Ham si fabulos de pro Verstappen, deci mai pe gustul tau. Eu recunosc ca ii prefer p'aia de pe digi 04.gif
*


Dar eu nu de aia ii prefer. Mi s-a parut ca aia discuta mai mult despre cursa, mai tehnic, pe cand la Digi sunt mai "pe monden" ca sa zic asa.

Altfel, da, eu nu sunt fan Lewis dar nici Max. Am tinut cu Max anul trecut dat fiind ca era concurentul lui Lewis, acum tin cu Leclerc.

Fan sunt al lui Alonso, dar pentru ca nu este implicat in batalia pentru titlu, intre primii clasati prefer Ferrari si pe Leclerc, dar sincer vorbind nu-l vad castigand titlul impotriva lui Max.
dil
Nu doar Bottas a sfeclit-o pe final, ci și Alonso. Bineînțeles că nu a apărut la TV.
Alonso a mai primit o penalizare de 5 secunde și a ieșit din puncte. Deci Alpine a punctat doar cu Ocon.
vallixx
Alonso a cam fost derutat inca de la inceput, in primul tur l-a atins pe Lulu, dupa aia parca pe Gasly (primele 5 secunde) , iar faza cu a doua penalizare de 5 secunde n-am prins-o, cica ar fi taiat sicana ca sa il tina pe Albon la 5 sec in spate. Sau a depasit pe dinafara.....nu stiu, n-am prins faza....ori regia americana de 2 bani ori erau reclame pe Look (fostul). tongue.gif

Ocon insa a punctat bine avand in vedere ca a plecat ultimul.
bucatzel
QUOTE(vallixx @ 10 May 2022, 08:46)
ori regia americana de 2 bani
*



aia, ca nici pe Digi nu tin minte sa fi vazut ceva pe tema asta.
vallixx
Mda....oricum mie imi pare rau, ca imi place Alonso, dar daca a comis-o....aia e.
De fapt nici el n-a ripostat deci se stia cu musca pe caciula. biggrin.gif
St
Montajul il face F1 peste tot si apoi dau mai departe catre televiziuni imaginea finala, nu se fac montajele la nivel de organizator, deci nu exista "regie americana". Sau de fapt exista, si e la toate cursele pentru ca Liberty Media e firma americana.

Cat despre comentarii...aia de la digi m-au facut sa-mi cumpar F1 TV
maho
QUOTE(vallixx @ 5 May 2023, 09:20)
Vointa ca vointa dar mai e si puterintza......nu-l vad atat de constant cat sa emita pretentii mai mereu.
In plus....oricat ne place, oricat nu ne place, Max e nr. 1 la RB si asa o sa ramana pentru destul timp.
*



QUOTE(AndreiMR @ 5 May 2023, 12:23)
Perez e un pilot foarte bun, a demonstrat asta de ani de zile, dar nu este la nivelul lui Max...e absolut clar stabilit ca Max este pilotul nr 1 în echipă.
*



QUOTE(sb-55-dan @ 5 May 2023, 14:33)
Perez nu o sa fie lasat sa se bata cu Max, asta-i clar.
*



Continuăm discuția aici, e cel mai bun loc acum.
Grila de start e cea mai interesantă de până acum (sezonul ăsta), toți au șansa să confirme. Checo a arătat de vreo două etape că nu mai există "nr.1" la echipă, Max știm că poate reveni și din spate, Alonso e dat dracu' și are mașină și motivație suficient de bune să facă o mișcare la start... Eu zic că nimic nu-i clar stabilit în momentul ăsta. Asta-i bine pentru spectacol.

La e.: mda, e cam clar, începe să devină plictisitor. "Clar" nu pt. că ar fi stabilit de echipă, că altfel nu l-ar fi ținut aproape o secundă în plus la schimbul de pneuri pe Max. Degeaba, e cel mai bun.
St
Stiam de mult cu totii ca e mult mai bun ca Perez, si mult mai constant. Insa sunt unii care s-au incapatanat smile.gif
maho
QUOTE(St @ 8 May 2023, 09:36)
s-au incapatanat smile.gif
*


Speranta moare ultima. tongue.gif
Mult mai mare mi se pare diferenta intre masini (RB si restul).
vallixx
Despre cursa de ieri....nimic notabil de spus, este clar ca RB este in alta liga, este clar ca Max este intr-o alta liga, ma bucur ca Alonso este "acolo", best of the rest....si cam atat.

Alta problema am eu. Ma tot "cert" cu un bun amic, Ferraristi amandoi....mda....stiu....suntem masochisti biggrin.gif , pe subiectul Leclerc.

El zice ca e un pilot slab. El slab, Sainz slab.....el sustine ca e cel mai slab duo de politi de la Ferrari din ultima perioada.

Eu ziceam ca el e bun, dar nu are suport. Nici de la masina, nici de la strategi. Insa nu stiu ce sa mai zic....pentru ca ieri de exemplu.....n-a miscat. Si nu in fata RB sau Alonso....dar sa te chinui sa treci de HAAS-ul lui K Mag.....care sa revina in doua randuri.....mi se pare aiurea.

Cat despre asa zisul duel intern....eu ziceam ca este vizibil peste Sainz.....dar din nou....cateodata este fix invers. Oare e prea inconconstant? Greseala din calificari o pun pe seama faptului ca masina nu-l ajuta si a tras prea tare de ea....dar ieri in cursa.....a fost cel mult mediocru.

Voi ce ziceti?
bucatzel
Eu zic ca Miami a fost una din putinele curse de anul trecut in cre Haas a fost peste medie pe forte proprii, nu prin noroc. Asa ca nu e vreun punct de comparatie circuitul asta.

Mai rau de atat, e Ferarri. Cand s-a adunat acolo Schumi, Todt, Brawn si Byrne, si di Montezemolo le-a tinut spatele sa faca ce au de facut, a iesit perfect. A mai tinut treaba doi ani dupa ce s-a spart gasca, de a mai castigat si Kimi un campionat. De atunci, fac exact ce faceau si inainte de echipa minune. Se impiedica de propriile sireturi, dupa care cauta pe cine sa dea vina ca sireturile-s prea lungi.

Si Sainz si Leclerc sunt piloti buni. Naiba stie CAT de buni, ca n-au avut vreodata o masina cu care sa se lupte pentru campionat.
eurocristi
Eu cred ca masina de anul trecut a fost capabila sa castige. Sa nu uitam ca Charles a condus campionatul dar a facut greseli monumentale. De acolo a inceput declinul anul trecut.
Sunt piloti buni dar nu suficient de buni ca sa produca rezultate notabile cu o masina care este cu putin mai slaba fata de cea a competitorilor.
Cred ca doar doi dintre pilotii de pe grila sunt capabili de treaba asta, Max si Alonso.
De altfel Alonso a fost ultimul pilot de clasa care a concurat pentru Ferrari, a pierdut niste campionate la cateva puncte diferenta intro masina care era cel mult de locul 3 sau 4.
vallixx
QUOTE(eurocristi @ 8 May 2023, 17:44)
Eu cred ca masina de anul trecut a fost capabila sa castige. Sa nu uitam ca Charles a condus campionatul dar a facut greseli monumentale. De acolo a inceput declinul anul trecut.
*


Eu zic ca greselile au inceput de la erorile crase de strategie, dupa care....din dorinta de a compensa tampeniile celor de la boxe.....a tras si el de masina mai tare decat era ea capabila sa dea, ceea ce a rezultat in erori de pilotaj si probleme de fiabilitate la masina.
eduardsebe
Pai fix erorile de pilotaj si greselile strategilor au facut un combo tocmai bun sa rateze campionatul, mai ales dupa vacanta de vara.
Anul asta e greu sa recupereze ceva, RedBull deja e mult peste.
Ferrari poate doar sa mai fure cate un Pole, dar ritmul de cursa este slabut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.