Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se incuie/descuie doar usa sofer si hayonul
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
iordanalexandru
Salutare!

Vin si eu cu un fenomen paranormal...
Nu se incuie decat usa soferului si hayonul, orice metoda am incercat... Telecomanda, buton inchidere interior, nimic.
In schimb, daca butonul de protectie copil este de deschis, adica, daca este dezactivata protectia, se incuie toate celelalte 3 usi, dar nu se descuie prin nici o metoda, decat prin activarea protectiei copil.

De la ce ar putea fi?

1.9/130cp/facelift/keyless
audiofilu'
Daca iti poti inchipui, un an de zile am avut usita de la rezervor care nu se incuia, masina fiind luata de noua. Au schimbat UCH.
Acum am un senzor optic de pe dreapta fata care este ars, nu se descuie usa cand bag mana in fanta dar de blocat/deblocat merg toate.
Un test CLIP ar putea sa dea un diagnostic mai exact.
Costy2.0
Iordanalexandru,aceeasi treaba o am si eu,de vreo 3 ani,de cand am luat masina (asa am luat-o), trebuie sa frec butonul ala de pe cotiera usii,la sofer,ca sa le pot folosi. Am vorbit cu cineva de anul trecut,a zis ca ar banui niste relee,pe nu stiu ce placa,pe sub bord,la sofer,dar tot cu treaba,tot cu treaba,n.am apucat sa o facem. Incercam intr-un weekend,vara asta.
Chestia e ca iarna,dimineata,se deschideau uneori,cand bagam mana pe maner,dar numai iarna ,doar dimineata,si nu chiar in fiecare zi.
audiofilu'
Na belea, testerul CLIP spunea că senzorul optic de la portiera dreapta fata este ars dar ieri când am pus mâna după mâner s-a deblocat.
Asta înseamnă că nu e ars, poate fi murdar sau contact imperfect.
Oricum, după o vreme sa te tot aștepți la surpriza de la cablajul electric...
Gil26
In acest caz cred ca electricianul tau meticulos (+ tester CLiP) poate rezolva foarte simplu si usor problema...
audiofilu'
Asa spune testerul, am vazut personal.
Dar daca este ars ar trebui sa nu mai mearga deloc dar el merge aleatoriu. Poate problema nu o fi la senzor ci la cablajele care pleaca de la el, oare poate sa stie cineva asta exact?
Gil26
DA, un electrician de meserie, bun si meticulos, care mai are si diagnoza dedicata (plus documentatie, scheme electrice) poate vedea, testa, verifica, masura, etc. si identifica exact cauza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.