Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Erori frâna mana Scenic 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
emijitaru
Salut
Am căutat posturile legate de problemele la frâna de mana electrică , dar nu am găsit ceva 100% similar.
Am un Scenic 3 2013 automat care are erori la frâna de mana electrică.
Fostul proprietar a schimbat plăcuțele și discurile spate acum 2 ani și ulterior i-a apărut eroarea Parking Brake fault. A sters eroarea și aceasta a reapărut după câteva luni, dar frâna de mana acționează fără probleme.
Mașina a ajuns la mine și are următoarea problema
Uneori, la oprirea motorului , când frâna parcare se activează automat, ledul roșu al frânei de mana și in bord clipește intermitent și dacă încerci sa te dai jos din mașina avertizează Apply parking Brake.
Dacă scot cartela de câteva ori și pun contactul, sau mut levierul din P in N, pana la urma ledul roșu rămâne activ și totul este ok.
A mai avut și eroarea Parking Brake error permanenta, dar am sters-o din tester.
La ambele erori se aude ca frâna acționează, se aud motorașele.
La diagnoza nu a reieșit ceva exact, ci ca ar putea fi ceva fizic- un fir, un senzor,etc.
Cu ce ar trebui sa încep pentru a remedia problema?
Dadi_T
Verifica mufele de la roțile din spate, să nu aibă vreun fir rupt.
Am avut aceeași problemă. Este o problemă comună.
Nu vei găsi mufă sau kit de reparație. Cel puțin eu, când am căutat, la diverse magazine de piese auto, venea întreg cablul de la roată, până la motor- 2200 lei parcă.
Dacă ai aceeași problemă, urmează pașii de aici: https://youtu.be/fBMN21j7-wI
Îl poți repara singur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.