Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schema electrica la mufa de sub scaune la scenic 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
Bozias6
Buna
Are cineva shema electrica de la mufa de sub scaun,ma intereseaza culorile cablurilor care unde vine
Gil26
La care mufa de sub scaun (sau scaune ca in titlu) te referi?
Ca sa primesti ajutor corect si concret cred ca trebuie sa oferi cat mai multe detalii despre ce te intereseaza, problema sau masina\dotari.
Bozias6
Scuze
Mai exact culorile de la mufa R2
Trebuie sa le imbin pe fiecare separat
Gil26
Tot nu ai oferit datele necesare, nu stiu cine te poate ajuta doar pe baza a doua propozitii laconice, sub scaunul sofer (nu scaune ca in titlu) se afla mai multe mufe, iar pentru ScenicII 2006 racordarea plansa de bord spate stanga R2 are vreo trei mufe diferite, functie de dotari si configuratia masinii acestea au pinii alocati in alte multe variante, poate ceilalti colegi iti vor raspunde dar cred ca este greu ca cineva sa ghiceasca exact care mufa R2 doresti, mai ales ce configuratie ai pe masina, de ce ” trebuie sa le imbin pe fiecare separat”, etc...
Bozias6
Mufa cea mare cu 52 pini,s-au oxidat aproape toti si au trebuit taiati
Gil26
Era asa greu sa atasezi poza asta inca din primul post (sau sa oferi informatiile necesare, a trebuit sa pierd timp ca sa ”scot cu clestele” asta)???
Am editat posturile si sters capturile, asa cum am scris eu nu mai caut o configuratie asemanatoare chiar daca o am, ceilalti colegi daca doresc pot face asta, cred ca era mai simplu daca intrebai inainte sa le tai plus ca iti lua doar cateva minute sa numerotezi firele, acum timpul pierdut va fi mai mare, in mufa aceea sunt fire pentru diferite componente chiar din calculatoare diferite ale masinii avand si scheme diferite plus unele cu aceeasi culoare, sunt mai greu de identificat iar daca nu sunt conectate corespunzator acele componente nu vor functiona conform.
Iti doresc multa bafta!
myhay1208
Daca ai taiat firele inainte sa te apuci de lipituri, atunci o sa fie destul de greu sa refaci conexiunile. Iti spun asta pentru ca mie mi-a luat 1 zi sa refac mufa respectiva in conditiile in care majoritatea firelor erau inca prinse sau macar aveau o forma care indica de unde s-ar fi rupt.

Gil26, te-a sfatuit bine si era bine sa nu te fi grabit pentru ca mufa R2 de sub scaun e stufoasa...

Problema cea mai mare este ca... nu vei avea corespondent de culoare intotdeauna (rosu - rosu, verde dungat - verde dungat, etc). Mai mult de atat, vei avea si imbinari de genul de 1 fir pe o parte si 2 pe cealalta parte...
Pentru reparatia mea m-am inspirat de aici: https://www.aidetechniqueauto.fr/tutoriels/...ii-t589-a2.html
Razvan1989
Ma ajuta și pe mine cineva cu o schema pentru aceasta mufa la un scenic 2 din 2007, 1,9 dCi mașina are Panoramic.
Serie VF1JN540637287778. Mulțumesc
myhay1208
Foloseste link-ul pus de mine cu incredere si nu te apuca inainte sa ai cele necesare pentru reparatie.

Am mai adaugat si un atasament care arata corespondenta firelor. L-am gasit pe net acum 3 ani cand am reparat mufa si cred ca e ok. Oricum, in link-ul postat de mine anterior postului tau, ai explicatii si imagini despre ce e de facut pas cu pas.
Sa nu uiti sa scoti buretii (plini de apa, probabil) si apa din podea. Si sa desfunzi scurgerile.
Razvan1989
La mine sunt altfel firele nu au aceleasi culori cum este in schema aia ! Diferã de la mașina la mașina! Mulțumesc
Gil26
Colegul @ myhay1208 up.gif a incercat sa te ajute, dar seria VIN pe care ai dat-o nu este una valida si nici alte detalii despre problema nu ai oferit, de ce ai nevoie de aceasta mufa, care fire sunt necesare, sunt diferente intre configuratii dar si intre mufe, ce schema doresti mai exact, eventual o poza cu mufa de pe masina ta, etc...(daca oferi aceste informatii atunci poate primesti si raspunsul sau raspunsurile care te intereseaza)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.