Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cartela Renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
biancalaura
Buna seara,

Am fost astăzi sa îmi dezăpezesc mașina și când am dat sa scot telefonul din buzunar(care era in buzunarul cu cartela) am scăpat cartela intr-o balta. Am luat-o cât de repede am putut, am șters-o și am băgat-o iar in buzunar. Menționez ca mașina era deschisă. La 1 minut după ce am șters cartela și am pus-o in buzunar, mașina s-a închis singura. Am zis ca poate am atins-o cu telefonul.. dar am pus-o celălalt buzunar și după ce am deschis-o iar, s-a închis din nou singura.
Știți cumva dacă a intrat apa in cartela sau ceva?

Multumesc!
Batrânul
Încearcă iar: deschide mașina din nou (din cartelă), deschide apoi larg portiera de la șofer, închide-o, apoi închide din cartelă. S-ar putea să fie OK după această secvență.
biancalaura
Am vorbit cu cineva și mi-a spus ca la Renault dacă ai mașina deschisă și nu ai deschis deloc ușa, se Închide mașina singura la 2-3 minute. Sper ca asta a fost, din ce am înțeles cartela ar fi water proof(așa am găsit pe net) plus ca e bine incaserolata și nu cred ca a intrat apa in ea..
Batrânul
Bineînțeles, cartela nu a pățit nimic; ca dovadă e faptul că a funcționat închiderea mașinii din cartelă.
La Clio IV (variantele fabricate până în 2015, dar poate că și la cele ulterioare) scrie și în manual:
"În cazul în care vehiculul a fost deblocat dar nicio deschidere mobilă nu este deschisă, acesta se reblochează automat după două minute" (pagina 1.5).
biancalaura
Va multumesc pentru răspuns! O sa testez și in cazul in care deschid usa, dar sunt convinsa ca asta era “problema”
danLaza
Vă salut dragi posesori renault clio 4. Am cumpărat acum 1 an un clio 4 an 2012 1,2 16v 53kw 73CP dar mașina a venit cu doar 1 cartelă, acum a venit vremea de a achiziționa o a doua cheie, problema este ca nu știu ce anume sa cumpăr deoarece am găsit pe net 2 variante de 433 și 434 mz și 2 coduri de cip. Menționez ca pe cartelă sunt 4 butoane și nu este keyless entry. Rog pe cineva să-mi dea un sfat ca să-mi pot cumpăra ceea ce trebuie. Vă mulțumesc mult pentru orice răspuns.
nicuval
Cred ca este suficient sa mergi la un centru de confectionat sau multiplicat chei yale/auto cu cheia originala iar cei de acolo iti vor spune daca o pot multiplica si cu ce pret. Curaj, nu e nimic complicat.
danLaza
Nicu al, îți mulțumesc pentru îndrumare dar în oraș nu am găsit pe cineva care face asta și am optat să cumpăr o cheie cu cip de pe net și apoi când voi avea drum în Timișoara sa găsesc pe cineva care se ocupă cu scriere chei. O zi plăcută.
cj98czh
in ultima vreme am vazut ca orice atelier care copiaza chei fac si asta, iti fac o clona la cheia cardul tau ... daca punei si locatia ipe undeva poate te ajuta cineva si cu o recomandare .. in Timisoara la Mall sigur este, nu stiu daca o sa accepte cu cardul tau .. sau la renault, din nou iti aduceau card pe seia ta de sasiu ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.