Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Laguna 2 1.8 16v ...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Claudiu Dinu
Buna seara , am și eu o problema cu un laguna 2 1.8 16v sunt din Timișoara . Zilele trecute am făcut distribuția la mașină apoi mecanicul îmi spune că o să mă lase și ambreiajul ( știam că este pe duca) in fine toate bune și frumoase următoarea zi când plec de la semafor cu a 1 a se aude un "zdranc" sa zic așa ceva în fața la motor și rămâne cuplată intra 1 , o scot din viteza incerc toate vitezele și intră foarte ușor și nu am.avut niciodată probleme cu cutia să sară din viteza sau sa nu intre sau sa intre greu in Fine și bag in viteze și nu pleacă și se aude că un frecat ceva in fața la planetara când apas ambreiajul nu se mai auzea ,o duc la mecanic se uită la ea crezând că e planetara sau ambreiajul și îmi spune că e ambreiajul , comanda ambreiaj ,îl montează și apoi mă suna că a pus montat ambreiajul și nu este ambreiajul ,crede mecanicul că cutia are ceva nu merge este ceva defect in ea și trebuie schimbata , de aceea va cer și dumneavoastră un sfat ce ar putea fi sau ce credeți sau un mecanic va mulțumesc !
Gil26
Acel mecanic a spus ca este ambreiajul, l-a schimbat apoi ca nu este ambreiajul crede ca este cutia si trebuie schimbata, destul de probabil ca a facut si vreo ”minune” pe acolo si\sau putea sa vada cand a schimbat ambreiajul, as sugera ca inainte sa schimibi cutia sa faci cateva verificari simple, informatii si discutii (nu stiu daca trebuia deschis topic nou) gasesti si pe forum in sectiunea LagunaII:
- despre ambreiaj aici: Link topic ambreiaj
- despre cutie aici: Link topic cutie
- ori aici: Link alt topic cutie
- chiar si aici: Link topic
- sau unele posturi aici: Link alt topic

Totusi tinand cont de datele despre masina pe care le-ai oferit poti sa ai un motor F4P770,2,3,4 si o cutie JR5, atasat cateva capturi si doua fisiere pdf (le poti descarca, sunt mai detaliate) extrase din manualul de reparatii, poate te ajuta (sau pot sa fie de folos si altor colegi).
Claudiu Dinu
Credeți mă că m am uitat pe toată pagina și pe YouTube și nu am găsit și nu m a lămurit mai nimeni în legătură cu problema mea că nu se regăsește în comparație cu ce am pățit eu..repet îmi intră în viteză ,dar când ridicam ambreiajul nu pleca de pe loc nu făcea nimic se acceleram in gol.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.