Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Coduri injectoare 1.9 dci
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
euhen
Salutare.

La Laguna 2 1.9 dci din 2002 motor F9q 750 aveti idee daca trebuie scrise codurile la injectoare?Cineva mi-a recomandat sa merg sa mi le scrie la cineva priceput. Ca si simptome:

Scoate putin fum la relanti si mai mult cand ii dau sprint. O alta chestie la oprirea motorului face un tremurat mai tare, chiar in timp ce opresti motorul (ca niste vibratii puternice).

Multumesc.
xmisterx
La 1.9 dci care este euro 3 nu se scriu codurile injectoarelor, cine te-a indrumat nu stie despre ce e vorba. Fumul iese din alte cauze, ce culoare are?
DApophis17
Nu se scriu codurile de injectoare la varianta de 120CP, adica cea cu turbina variabila. E posibil sa fie si alte variante/variatii, dar la cea de 120CP euro 3 sigur nu se scriu.

Daca scoate fum pot fi probleme de la injectoare defecte, la tubulaturi de aer sau intercooler sparte, debitmetru cu probleme, etc. Asta asa din scurt, ce imi vine in minte.

Ce culoare are fumul? Are caderi de putere?

Tinand cont ca la oprire tremura tare e posibil sa fie probleme de la tubulatura de aer care intra in galerie. Tubulatura aia se conecteaza la dumper, e o chestie actionata prin vacuum, care taie aerul din galerie cand opresti. Daca ala nu functioneaza e posibil sa ai probleme cu vacum-ul, ceea ce ar implica probleme si la controlul turbinei (daca e cu geometrie variabila) ceea ce ar explica si fumul. Cred ca te-am zapacit, dar ia pe rand ce am scris mai sus. Sa incepi cu vacum-ul.

euhen
Salut.

Fumul e negru. Nu simt sa piarda putere, insa parca nu simt smucitura evidenta cand intra turbina ca si la alte masini care le-am mai condus. O sa incerc sa verific tubulatura.

Multumesc pentru informatii
cj98czh
verifica intercooler, furtune, tevi .. tot ce tine de partea asta ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.