Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kit conversie ambreiaj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Forum Nissan
cipcon
Salutare!
Am un Qashai 2.0 diesel AWD si placa de presiune e pe duca, dupa 170.000 km. Am citit cate ceva despre placile dubla masa care se pun de obicei pe acest model si am aflat ca sunt putin fiabile. Desi ofera confort sporit, datorita faptului ca sunt complicate, se si strica destul de des, se incalzesc foarte repede si disiparea caldurii e o problema. Problema care cred ca a si dus la uzarea ambreiajului meu. Ma bate gandul sa trec la un ambreiaj clasic utilizand un kit de conversie la placa simpla. Stiu ca ambele variante au plusuri si minusuri, dar avand in vedere stilul meu de condus, as merge pe varianta cu placa simpla. Ce pareri aveti? A trecut cineva prin vreo schimbare de acest gen? Ce experienta aveti?
grig1960
Salut, cred ca faci o mica-mare confuzie, volanta este cu masa dubla (dual mass flywheel) si intr-adevar, exista kit cu volanta simpla.
GBX
Am mers cu o laguna II la care se înlocuise volanta cu masă dublă cu un clasică. Am înțeles că a fost mult mai ieftin kitul ambreiaj, posesorul făcând rabat la confort pentru a plăti mai puțin. Mie mi s-a părut brutală în schimbarea vitezelor, nu mi-a plăcut deloc comportamentul.
Cât despre fiabilitate, cred că maniera de condus e cea care o dictează. Eu nu am auzit ca volantele duble să se defecteze, în regim normal de exploatare, mai repede.
OVIDIUS
QUOTE(GBX @ 18 Nov 2021, 12:43)
Cât despre fiabilitate, cred că maniera de condus e cea care o dictează. Eu nu am auzit ca volantele duble să se defecteze, în regim normal de exploatare, mai repede.
*



Confirm. Volanta mea e cea originala, dubla, 180.000 km si nu arata semne de batranete.
cipcon
QUOTE(grig1960 @ 18 Nov 2021, 12:23)
Salut, cred ca faci o mica-mare confuzie, volanta este cu masa dubla (dual mass flywheel) si intr-adevar, exista kit cu volanta simpla.
*



Da, scuze. La volanta ma refeream.

19 Nov 2021, 20:19:
QUOTE(GBX @ 18 Nov 2021, 13:43)
Am mers cu o laguna II la care se înlocuise volanta cu masă dublă cu un clasică. Am înțeles că a fost mult mai ieftin kitul ambreiaj, posesorul făcând rabat la confort pentru a plăti mai puțin. Mie mi s-a părut brutală în schimbarea vitezelor, nu mi-a plăcut deloc comportamentul.
Cât despre fiabilitate, cred că maniera de condus e cea care o dictează. Eu nu am auzit ca volantele duble să se defecteze, în regim normal de exploatare, mai repede.
*



Ai remarcat vibratii la turatii joase? Am inteles ca la turatii mari nu ar fi probleme...
Volantele duble au tendinta de a nu disipa foarte bine caldura. De cateva ori am simtit miros de ambreiaj in conditii de rulat pe drum normal, dar in stil mai sportiv, mai ales in zilele caniculare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.