Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio 2 ulei pe carenaj si usi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Ruller1
Salut. Am citit cate ceva pe forum dar nu am gasit mai nimic despre aceasta problema. Imi cer scuze daca s a mai discutat vreodata dar eu nu am gasit.
Astazi dupa un drum de 100 de km ( viteza maxima 110 ) am gasit pete de ulei pe carenaj si stanga si dreapta. Inclusiv pe usile din fata.
Nu pare sa fie burduf de planetara, nici amortizor scurs.
Masina este un Clio 2 din 2006. 1.2 16v.
Va multumesc!
RazvanF
Va trebui sa faci o inspectie temeinica la motor, baie de ulei. E greu de depistat de unde pierde ulei, mai ales cand acum este intins peste tot din cauza vatului. Inspecteaza peste tot pe unde ar trebui sa fie o garnitura, cauta ulei proaspat. Tot odata fii sigur ca e ulei de motor si nu de la cutia de viteze.
cj98czh
ai trecut prin ceva ulei/motorina scura pe drum .... mai ales ca zici ca este si pe st si pe dr .. oricum o inspectie atenta nu strica ..
Ruller1
Multumesc pentru idei. Am verificat masina, toate lichidele mai putin cel de servo. Sunt la nivel, scurgeri ciudate sau mari de ulei de motor nu sunt. Am analizat mai atent petele de pe masina si nu sunt chiar ca de ulei. Pare mai mult o negreala umeda ca de placute, si nu miroase a nimic.
E posibil sa fi curs din caseta ? Dar nu prea vad cum ar ajunge pana pe roti daca ar fi ulei din caseta...
cj98czh
nu ai circulat pe drum proaspat asfaltat?
Ruller1
Cu siguranta nu. Am patit cu alta masina chestia asta si zgura e altfel, lipicioasa si greu greu mai scapi de ea. La mine se ia pe deget..
RazvanF
Incearca sa ideintifici ce tip de ulei este, posibil sa ai dreptate si sa fie de la caseta. Verifica uleiul servo, ala e rosu la culoare dar in timp se schimba spre negru din cauza uzurii.
ionbumbu1
Imi pare a fi vaselina, verifica janta și bascula dacă nu ai unsoare la greu pe acolo. E lichida si neagra vaselina de la capul de planetara . Burduful de la capul de planetara sa verificați.
Iti arunca in mers pe capul de bara si pe carenajul de plastic.
cj98czh
daca curge de la caseta .. curge si cand masina sta si o sa vezi pete sub masina ... mai raman burdufurile de planetara ... dar sa crape ambele o data .. mai greu dar nu imposibil ... olus ca vad petele catre exteriorul carenajului deci nu putea ajunge acolo vaselina de la burduf pt. ca este janta ... eu ramn la parerea ca ai trecut prin ceva uleios pe drum .. mai ales ca este la ambele roti si pe praguri ... asa ca nu ai sa gasesti nimic ..
Ruller1
Am verificat masina la mecanic. Nu are nicio problema, nicio scurgere nici din caseta nici vaselina din burduf.. Un fenomen ciudat.. momentan o sa mai astept sa mai fac alte drumuri in afara orasului sa vad daca mai apar pete. Multumesc pentru raspunsuri si idei!
alexgeogabriel
Speli bine carenajul la spalatorie si apoi te uiti daca mai ai pierderi, pare ca ai trecut pe undeva, daca a fost si noapte...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.