Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere putere
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
megan2
Deci....fara deci !

Daca pun in rezervor mai mult de un sfert motorina accelereaza mai greu.

Daca este la prima linie (adica un sfert si sub)este sprintena de zici ca am luat 300 KG de pe ea.

Problema asta exista de ani.Nu este foarte deranjanta, nu consuma mai mult ci doar nu trage la fel daca trec de prima linie la rezervor.

Daca sunt la prima linie si bag de 50 lei, nu imi arata ca am bagat ceva.

Daca bag de 100 arata corect
radmasa.gif


Nu mai inteleg nimic.
Zaishen
La mine se întâmplă următorul lucru, dacă scade nivelul de combustibil sub jumate de rezervor, gen aproape de prima linie, începe să-mi fluctueze relantiul aleatoriu, scade relantiul sub 600rpm și urcă iar la 1000 dupaia se stabilizează iar la 850/900, după câteva secunde iar și tot așa, dacă am motorină în rezervor peste jumate, nu mai fluctuează relantiul.

Din câte am înțeles poate să fie vreo supapă de retur care bagă pare mult pe retur, și în momentul când bagă în filtru intră și aer, iar când merge pe tur ia aer și nu se mai alimentează cum trebuie cilindrul resepectiv.

De asemenea alții spun că este regulatorul de presiune de pe pompa de injecție.
megan2
Deci sa inteleg ca este inceput de sfarsit?


Sincer sa fiu nu mai am rabdarea necesara sa ma murdaresc prin matele motorului cautand acul.Am facut-o la masina precedenta dar era benzinara, mult mai aerisita si nu trebuia sa demontez juma de masina pentru a scoate o pompa sau un electromotor.

Din experienta personala stiu ca daca s-a desfacut motorul ...se poate arunca.Nimeni sau aproape nimeni in buc nu are sculele necesare, rabdarea si cunostiintele sa-l refaca si sa functioneze in parametri.
UN pic off:
Zilele astea am descoperit ca nici doctorii (destul de multi)nu se pricep la meseria pe care o practica si mai ales NU au rabdare.Pacientul trebuie sa fie ca un robot , sa stea unde si cum il pun ei, sa nu intrebe nimic, sa nu vrea nimic, dar mai ales sa nu "STIE" nimic ....ca altfel este tupeist si ...cum sa sugereze el orice?!...ce el e doctor?
Tratamentele si consultatiile(unele destul de multe) sunt sumare si incomplete si se merge pe principiul "UNIVERSAL" :' -sa vedem daca e de acolo"! ca nu ne merge nu stiu ce aparat...ia dumneata tratamentul (drogheaza-te si plateste ca prostul la BIG PHARMA) asta 2 saptamani si daca nu se schimba situatia revino- desi in cele mai multe cazuri exista remediu si am ajuns sa caut si sa gasesc pe net (nu in .RO) remediul si medicatia exacte pentru niste afectiuni de 3 lei care se pot agrava /pot deveni cronice.

Astfel ca si "service-urile "pt oameni sunt de aceeasi calitate cu cele auto !
einstein1984
pai trateaza-te de pe net, nu te mai duce la doctori. Idem si cu motorul
megan2
Sper ca nu ai vrut sa fii sarcastic...!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.