Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Setare ceas
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
AdrianCJ
Buna, Detin un Clio 2015 de putina vreme.
Problema e ca nu sta memorat ceasul e tot timpul cu 3 ore in urma.
Intru in setari - setare ceas, ii pun ora exacta si nu se schimba nimic. La fel si daca ii pun ora automata cu telefonul conectat la masina (probabil de acolo isi seteaza ora automata) si tot nimic. Imi ramane ceasul cu 3 ore in urma... am incercat sa dau revenire la setari si nimic. Aceasi ora, aceleasi baiuri.
A mai patit cineva asa ceva? huh.gif
AdrianCJ
Multumesc de reply dan nu de acolo e problema. Stiu cum se seteaza ceasul. Problema e ca nu ramane setat. Pun si niste poze.
Si o alta problema este ca nu pot accesa Harta sau Navi. Primesc un mesaj la care ar trebui sa dau DE ACORD dar nu se poate apasa DE ACORD De asemena. am atasat poze.
cj98czh
Incearca sa iei +-ul de la baterie vreo 10 min. si vezi dupa .. am paiti o chestie asemanatoare dar la mine nu mai mergea touch-ul deloc ... eu am R-Link pe masina, poate ajuta ..
Gil26
Nu cred ca ajuta, ceasul este setat automat dintr-un fisier de configurare care poate avea diferite versiuni, iar faptul ca butonul De acord nu este activat "indica" destul de probabil ca anterior s-a "umblat" in sistemul de navigatie (dar asta se poate rezolva rapid si usor).
LE: @ AdrianCJ daca doresti poti adauga in postul #3 si o captura cu versiunea de sistem eventual si cu navigatia, etc.
AdrianCJ
Nu stiu daca si cat s-a umblat in ea.. nu am masina de mult timp
Nr versiune sistem: 2.0.9
Ceasul tot asa cu 3 ore in urma.
O sa incerc sa dau jos bateria... sa vedem ce se intampla.
xmisterx
Ar trebui sa cauti prin setari ceva legat de sincronizare automata a ceasului, poate este setat pt o anumita regiune/alt fus orar. Eu am mai patit asa cu niste banale playere auto.
Gil26
Actualizarea automata a ceasului se poate face si functie de coordonatele GPS fata de o referinta (de asta "se ocupa" acel fisier care se poate modifica - din pacate pentru 2.0.9 nu il am \stiu), setarea manuala si\sau reinitializarea sistemului este altceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.