Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pierdere ulei motor - cv
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
myhay1208
Salut !

De ceva timp gasesc ulei intre cutia de viteze si motor. Este in partea de jos, exact in dreptul ambreiajului. Initial am zis ca vine de sus, banuind garniturile din zona respectiva. Dupa ce am mai cerut pareri avizate, concluzia e ca ar fi de vina un semering destul de mare care se afla intre motor si ambreiaj.

Ambreiajul nu patineaza, uleiul are culoarea si consistenta celui de motor. Cert e ca in ultimii 3000 km am completat vreo 300 ml de ulei...

Stiti cum pot gasi mai precis de unde ar fi ? Semeringul asta nu am retinut cum se numeste dar am retinut ca trebuie desfacut ambreiajul... Deci multa munca.

Orice info e binevenita. 1.6 16v. Ambreiajul are vreo 15.000km....

Multumesc !
xmisterx
Din pacate uleiul ala poate proveni din 2 locuri, semering arbore cotit sau semering priza de putere cutie de viteze, in ambele cazuri trebuie dat motorul sau cutia jos.
myhay1208
Multumesc pentru info! Daca e de pe cutia de viteze,ar trebui sa fie ulei de cutie, corect?
xmisterx
Corect.
BiGBearRO
In general este simeringul de la palier, mai rar cel de la cutie
myhay1208
Aveti idee daca simeringul sa schimba fara demontarea baii de ulei?
Am cautat, in primul rand, codul pentru el dar nu-mi dau seama daca e doar simeringul sau are si un alt support. Prin imaginile gasite, unele sunt simple (doar simeringul) altele sunt simeringul + piesa in care se monteaza...
BiGBearRO
Cauta in Dialogys si vei afla toate răspunsurile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.