Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lampă ceață spate Grand Scenic 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
Dadi_T
Salutare!
Știe cineva dacă există (și unde) siguranță pentru becul de ceață de pe spate? Cel din spoiler, stânga jos.
Când am scos becul ars ca să l schimb, am constatat ca mufa/ soclul e plina de apă. Am curățat, uscat, pus bec nou și nu merge. Nici martorul din bord nu se aprinde.
Pe față merg, atât becurile, cât și martorul. Să știu dacă mă uit după siguranțe ori caut direct mufă.
Mulțumesc!
ProfiBv
Vezi sa pui bec normal P21W (para) nu bec led ....am incercat eu si-l stinge in 2-3 secunde ..."nu-i place" , iar trebui rezistenta in paralel .
Gil26
@ Dadi_T, capturile\informatiile din postul precedent nu sunt corecte, sunt pentru masini cu volanul pe dreapta, schema si locatiile sunt gresite si vechi, 174 = Lumina ceata dreapta, conexiunile\pinii din schema sunt aiurea, nici locatie, nici cablajul nu "iese" pe acolo, este DD, R319 nici nu este "localizat" pentru ca nu are cum fiind gresita partea, etc....)

Atasat cateva capturi pentru Grand Scenic3 2013 (acestea sunt corecte si nu se gasesc prea usor), 175 = Lumina ceata spate stanga, doar in ultima captura pinii racordarii R319 pot sa difere functie de dotari (neavand alte date despre masina i-am ales pentru una mai comuna), sper sa iti fie de folos.
Toate cele bune!

LE: pe langa continuitatea circuitului lampa ceata - UCH (ai toate datele) poti sa verifici si masa MG.
LLE: pentru ca ai intrebat atasez inca o captura cu siguranta corespunzatoare F24 de 15A din cutia de sigurante habitaclu, dar daca ar fi “arsa” atunci nu ar merge nici stergatorul spate si nici broasca haion.
Dadi_T
Mulțumesc foarte mult, Gil26 și ProfiBv!

Deci siguranța iese din ecuație, asta-i clar
O să încerc, mâine de acum, să iau soclul din poză de la lampa de ceață și să l pun la cea de marsarier.
Și, dacă găsesc un aparat de măsurat, să verific și mufa care intra în soclu. Pare și ea corodata. Să văd dacă primește curent.

Mulțumesc foarte mult! Vă țin la curent.
Gil26
Corect. Grija la pini (sa nu ii inversezi stanga-dreapta ca schemele, locatiile, etc. din postul #2 smile.gif ), si la lampa de mers inapoi pinul1 este masa MG.
LE: Apropo: lampa mers inapoi iti functioneaza? (asta referitor la masa si circuitul UCH - lampa ceata, lampa mers inapoi merge in UPC, dar tinand cont ca ai scris ca ai avut apa pe acolo nu ar strica sa verifici totul daca tot le desfaci)
LLE: atasat si schema pentru lumina mers inapoi (in caz ca ai nevoie)
ProfiBv
Am editat. Scuze , a fost din dorinta de a ajuta repede . Ideea ramane.
Gil26
No problem, cheers.gif dar cred ca ajutorul trebuie sa fie si corect altfel poate sa si "dauneze", ex in schema pe care ai atasat-o totul era "pe invers" in R319 lampa mers inapoi cu cea de ceata, locatii, R327, etc., iar daca colegul folosea "ajutorul" rezultatul era....
Apoi si ideea care ramane cu ledul si rezistenta in paralel cred ca ar trebui scoasa din "ecuatie", macar sa faca sa functioneze becul corespunzator...
ProfiBv
Vezi aici la 5:22 ce desface mesterul !.
https://youtu.be/JlrBbR3sgk8
Gil26
Exact, lampa ceata (implicit si mufa) se afla in stanga jos, asa cum a scris si colegul Dadi_T in primul post, in locatia care ai oferit-o (apoi sters) in #2 era in dreapta si mai ales in schema totul era invers pinii lampa mers inapoi inversati cu cea de ceata, etc., iar asta (plus ledul) clar ca nu il ajuta pe coleg care a precizat destul de clar: “Când am scos becul ars ca să l schimb, am constatat ca mufa/ soclul e plina de apă. Am curățat, uscat, pus bec nou și nu merge. Nici martorul din bord nu se aprinde.

LE: desigur insa ca filmuletul este interesant coolspeak.gif (multumim) si poate fi util si altor colegi care au de demontat pe acolo, iar pentru verificari se poate folosi circuitul electric plus toate celelalte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.