Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Interval schimbare filtru benzina - 1.4 Tce
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Mne
Salutare,

Conform tabelului de mai jos, cu operatii de intretinere periodica, inteleg ca filtrul de benzina se schimba la 120000 km pentru 1.4 Tce, indiferent de numarul de ani in care se parcurge acesta distanta.

[attachmentid=1628131462]

Megane-ul meu are ceva ani dar inca nu are acei kilometrii, trage foarte bine dar ma intrebam: din ce-i construit acel filtru de benzina de rezista asa de mult? Voi la interval il schimbati?
m3st_tce2
La mine a fost schimbat la recomandarea celor din service, cam la 4 ani (4x30.000=120.000 ohmy.gif), insa nu era necesar. Benzina pun numai superioara. Ca sa nu "te risti" un schimb la 60.000km pare a fi rezonabil. La fel si bujiile.
Mne
Si eu pun benzina doar de la brandurile consacrate (Petrom, de regula) si nu am avut vreodata probleme dar ma intreb daca acea hartie speciala de filtrare (daca filtrul nu-i din hartie corectati, va rog) rezista atatia ani imersata/imbibata in benzina, pastrandu-si capacitatile de filtrare. Cum totul este opac, imi este teama sa nu se fi gaurit, sau ceva asemenea, si eventualele impuritati sa ajunga nestingherite pana la motor. Pe de alta parte, sa nu dau din lac in put si filtrele aftermarket sa fie net inferioare celor din fabrica.
m3st_tce2
Un filtru de benzina, OEM (Renault) ce il geaseti pe un site arhicunsocut, este 36 de lei. Nu sunt riscuri. Schimbarea lui este de altfel destul de simpla (poti sa o faci si tu). Nu se merita sa te framanti atat de mult... wink.gif
Mne
Desigur, nu se pune problema banilor ci este mai degraba o chestiune de principiu. De regula am incredere mai mare in producator decat in recomandarile celor din service (dumnealor se afla intr-un conflict de interese. Vor sa treci mai des pe la ei) dar in acest caz sunt intrigat de ce producatorul recomanda sa schimbi acel filtru la 120000 km, chiar daca ii faci in 15 ani, sa zicem.

In fine, il voi schimba, pentru linistea mea. Daca am timp, poate-l sectionez pe cel vechi sa vad starea lui, asa, pentru cultura generala.
N3lu20
Salutare, sunt putin offtopic. Ma intereseaza pe viitor achizitia unui Megane 3 Grandtour cu motorul acesta, 1.4 Tce. Intrebarea mea pentru voi, proprietari de asa ceva, consuma ulei sau e adevarata problema aceea cu crapatul blocului motor la mersul turat pe autostrada?
Laurentziu83
Filtrul de benzina eu il schimb la 30 de mii de km, chiar daca producatorul recomanda mai mult. Idem si bujiile.

Am patit pe vremuri la fostul Clio 1.4 sa mi se infunde si vedeam consumuri de 8% extraurban la mers linistit iar masina de-abia tragea in depasire. Dupa ce l-am schimbat, s-a schimbat mersul. Oricum e ieftin.
Mne
QUOTE(N3lu20 @ 8 Sep 2021, 10:05)
Salutare, sunt putin offtopic. Ma intereseaza pe viitor achizitia unui Megane 3 Grandtour cu motorul acesta, 1.4 Tce. Intrebarea mea pentru voi, proprietari de asa ceva, consuma ulei sau e adevarata problema aceea cu crapatul blocului motor la mersul turat pe autostrada?
*


Din ce vad, este un topic fix despre aceasta tema - Fiabilitate 1.4 tce 131 cp. Cred ca ar ajuta lecturarea lui. Altfel, acest motor mi se pare o bijuterie. Trage bine, merge lin si este silentios. Nu completez ulei de la un schimb la altul si pe autostrada nu-l menajez deloc, merg destul de repede dar in treapta a 6-a mototul nu merge asa de turat. Pana acum s-a comportat impecabil si nu mi-a dat nici cel mai mic motiv de ingrijorare.


QUOTE(Laurentziu83 @ 8 Sep 2021, 10:22)
Am patit pe vremuri la fostul Clio 1.4 sa mi se infunde si vedeam consumuri de 8% extraurban la mers linistit iar masina de-abia tragea in depasire. Dupa ce l-am schimbat, s-a schimbat mersul.  Oricum e ieftin.
*



Nu e ciudat ca din cuza filtrului infundat sa consume mai mult decat e normal? Cu alte cuvinte, daca e infundat si masina nu trage, inseamna ca prin acel filtru trece mai putin combustibil si, deci, masina ar trebui sa consume mai putin, nu huh.gif!?
Laurentziu83
Nu si cand ai nevoie ca masina sa traga, in special in depasiri.

O masina cu un motor mic va consuma mai mult la viteze mari decat una cu motor mai mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.