Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Să am încredere în raportul carVertical?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Dariu5
Salut salut! Vânzătotul mașinii mi-a trimis un raport carVertical ca să-mi dovedească că mașina-i în stare bună. Să am încredere în raportul ăsta? E posibil să-l fi falsificat?
Mih4i33
Salut! Carvertical a strâns informații din diferite surse precum companii de asigurări, registre naționale, registre auto, service-uri etc. Ar fi extrem de greu să falsifici date de genul acesta, pentru că cei de la carvertical nu le pot edita. Așa că dacă vânzătorul nu are acces la registrele originale, datele din raport nu pot fi falsificate. Dar ține minte că tot trebuie să inspectezi cu grijă mașina. Spre exemplu, dacă mașina a fost implicată într-un accident care n-a fost raportat poliției și pe urmă a fost reparată într-un atelier dubios, aceste date nu or să apară în raport. Deci trebuie să ai în continuare mare grijă când îți iei o mașină rulată, chiar dacă deții un raport.
MyKe89
Și ziceți că n-aveți același IP? laugh.gif
mars
Parerile sunt impartite (vezi aici). Unii zic ca gasesti gratuit toate informatiile respective pe net, cu un pic de rabdare, si ca unele informatii importante pot fi gasite numai la reprezentanta. Eu i-as propune vanzatorului o verificare completa la reprezentanta si, daca masina nu are kilometrii declarati sau are probleme grave, sa plateasca el testarea. Daca nu accepta, are ceva de ascuns si cauti alta masina.
Andy_ACS
Parerea mea e ca raportul respectiv poate cel mult atesta ca masina nu e furata, ca nu a avut accidente grave (reparate oficial pe asigurare) si se poate urmari evolutia rulajului in timp (sa nu existe cumva scaderi bruste 😁)
Raportul respectiv, chiar daca nu e masluit de vanzator, nu poate garanta ca masina nu a avut accidente reparate in regie proprie, sau ca nu a avut rulaj masluit.
Raportul cu atat mai mult nu e o dovada ca masina e in stare buna! Poate are rulaj real si nu are accidente, dar s-a mers cu ea in bataie de joc, pe drumuri proaste, etc.
Raportul e bun, orientativ, dar o verificare/testare a masinii este imperativa inainte de decizia de cumparare.

Bafta!
cj98czh
QUOTE(MyKe89 @ 2 Sep 2021, 22:37)
Și ziceți că n-aveți același IP? laugh.gif
*



nu, dar urmarim situatia smile.gif
Dariu5
QUOTE(mars @ 3 Sep 2021, 08:38)
Parerile sunt impartite (vezi aici). Unii zic ca gasesti gratuit toate informatiile respective pe net, cu un pic de rabdare, si ca unele informatii importante pot fi gasite numai la reprezentanta. Eu i-as propune vanzatorului o verificare completa la reprezentanta si, daca masina nu are kilometrii declarati sau are probleme grave, sa plateasca el testarea. Daca nu accepta, are ceva de ascuns si cauti alta masina.
*





Sunt de acord. Oricum, pentru orice problemă serioasă, aș merge la un mecanic.
dantes
Ba as spune ca e chiar ok. Am incercat mai multi de genul autodna, si altii dar la carvertical pretul e mai ok si informatia destul de buna.

L-am folosit cu incredere chiar recent si am facut si ceva comparatii cu unele masini aduse de afara si rulate pe la noi ceva timp, care culmea ca info de la ei cu info de la rar erau fix pe fix. Pe mine m-a ajutat recent sa elimin din 14 masini cautate, 11 bucati...si doar 3 s-au calificat mai departe...gen sa imi fac obligatii pe la diversi prin service... Asta imi place la Mertz.... ai seria, ai codul...e pe net, online fara dureri de cap... la vw sau reno..nu tata... obligatii, stai ca nu se poate stai ca una ca alta...

Ma rog... ptr carvertical m-a ajutat ptr furaciuni, daune totale, daune, km. Prin DE e destul de greu sa iti repari masina la colt fara sa stie militia si fara sa fie raportat undeva...

Sa ai incredere? Nu stiu... n-am incredere nici in propria basina tongue.gif Dar e un punct f bun de plecare...
mircea231
Personal, am verificat km unui BMW adus din Germania care avea dati inapoi aprox 200k km inainte de RAR si...surpriza, masina nu era suspecta, era o diferenta de aproximare insesizabila cu noii km din bord. Din ce am vazut rapoartele sunt destul de precise, dar nu te baza doar pe acest raport ca sunt sanse sa dea gres in unele cazuri.
Dodone
Subscriu. Stiu caz concret recent de mașină importată sh de aprox. 4 ani, ce avea dați înapoi aprox. 130.000 km., dar la Car Vertical totul era ok. La verificarea cu program de reprezentanță a apărut clar diferența de km., precum și data la care a fost modificat kilometrajul.
gratian.bran
am fost curios si mi-am verificat propria masina....mi-a dat avarii pe care nu le-am avut vreodata , plus unele le-a prevazut in viitor...or fi neam cu baba vanga? masina pe care o am de la 30.000 km....si unele pe care le-am avut din vina mea , si am dat RCA-ul , nu apareau; deci , nu am prea multa incredere in minunile astea. pe car-vertcal.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.