Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incalzire scurta mortor la urcare in panta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Kadjar
danut.mihalca
Va salut!

Am un Renault Kadjar din 2017, 1.2TCE benzina. Pana azi nu mi s-a intamplat, dar astazi la cateva urcari in panta, temperatura motorului creste usor, nu ajunge la rosu, dar merge pana la rosu, iar dupa cateva secunde revine la normal. Pe bord nu se aprinde, masina merge normal, nu are nici un fel de pierdere la aceleratie.

Am verificat nivelul de lichid de racire si este bun. Ce am observat in vasul de expansiune, nu stiu daca era asa si inainte, este o bucata mica de plastic de culoare verde ce pluteste.

Este normal asa ceva?

Legat de urcarea temperaturii, pe unele forumuri am citit ca primu lucru ce ar trebui facut este inlocuirea lichidului complet daca asta nu s-a facut deja. Masina are deja 4ani si aproape 60mii km, nu am inlocuit niciodata complet lichidul, doar am mai completat in fiecare an cate putin.

Ce sfat mi-ati putea oferi?

Multumesc,
Danut M
zec_77
Salut, vezi ca piesa aia verde de plastic s-ar putea sa fie supapa de presiune din "capacul" vasului de expansiune, iar atunci cand creste presiunea in instalatia de racire mai mult de 2 bari, acel capac nu-si mai face treaba. Asta ar putea fi cauza la tine. Verifica capacul vasului de expansiune, eventual schimba-l.
danut.mihalca
Salut zec_77! smile.gif

Banuiesc ca ar trebui sa scot piesa aia din vas dupa ce inlocuiesc capacul, nu?

Multumesc pentru raspuns!
zec_77
Clar, trebuie scoasa acea piesa de plastic. Iti atasej o poza cu capacul de la vasul de expansiune al masinii mele (kadjar 1.33 tce).Ar trebui sa fie la fel.
danut.mihalca
Asa arata si capacul meu, ca si in poza atasata de tine. O sa scot bucata de plastic din vas orcum.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.