Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri led pe far cu lupa?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
robertm24
Salutare tuturor, am un megane 3 2014 si este dotat doar cu faruri cu lupa si bec halogen, seara mi se par foarte foarte slabe ma chinui foarte mult sa vad, intrebarea mea e pot sa montez becuri led pe faza scurta chiar daca am lupă? Sau pot sa pun bec xenon? A făcut cineva aceasta modificare? Ce părere aveti? Multumesc
cj98czh
pt. ambelw modificari ramai fara talon in caz de control RAR in trafic si te pica la ITP.
robertm24
stiu asta si imi asum, mai bine fac drum la rar sa-mi recuperez talonu decat sa omor pe cineva ca nu l-am vazut noaptea...
cj98czh
mai bine schimbi farurile sau le duci la schimbat lupele ... parerea mea
ProfiBv
Daca lupele sunt afumate și oglinzile din far sunt arse , poți pune și mama becului !
Cel mai bine strânge banii și pune faruri noi.

<span class='edit'>14 Aug 2021, 21:41:</span>
Încearcă pentru inceput să cureți lupele pe interior.
Ceva de genul unui băț de urechi , dat puțin maimare , înmuiat în alcool .
Sa nu curgă alcool pe oglinda farului...
costas78
Total de acord cu predecesorii mei, si legislativ, dar si cu faptul ca modelul facelift 2 are o usoara deficienta la sistemul frontal de iluminat. Ca atare eu am montat led pe faza scurta, dat atentie, temperatura culorii este de 4300k, si nu de 6000k, adica imita foarte bine halogenul si inca un aspect, ledul este de tip 360 grade, nu cu 2 fete luminoase, caz in care apar umbre pe proiectie. Pe faza lunga am pus Philips RacingVision GT200 si bat pana in stratosfera.
cj98czh
si cei care vin din fata iti baga mezeluri in frigider ...
vallixx
QUOTE(robertm24 @ 14 Aug 2021, 09:55)
Salutare tuturor, am un megane 3 2014 si este dotat doar cu faruri cu lupa si bec halogen, seara mi se par foarte foarte slabe ma chinui foarte mult sa vad, intrebarea mea e pot sa montez becuri led pe faza scurta chiar daca am lupă? Sau pot sa pun bec xenon? A făcut cineva aceasta modificare? Ce părere aveti? Multumesc
*


Primul lucru pe care l-as face eu ar fi sa schimb becurile cu unele mai calitative, gen X-treme Vision sau Racing Vision de la Philips, ori cu Nightbreaker Unlimited sau Nightbreaker Laser de la Osram.

Sunt teste pe net....ambele par foarte bune, fara sa fie castigator unul anume. Ambele sunt performante.

Se va vedea diferenta. Nu fantastica, adica 150% cum scrie pe ambalaj, dar se va vedea.
Si as face si un reglaj de faruri, ca daca bat prea sus sau prea jos....dar oricum nu pe drum....degeaba ai becuri ca lumina tot nu o sa ai.

Deasemenea, conteaza cum stai cu oglinda farului (afumata sau nu) , lupa (murdara sau nu) si geamul (de fapt plasticul) farului (matuit sau inca clar).

Poti sa te uiti si la niste ochelari de condus noaptea, dar nu chinezareli de 2 bani. Elimina din flare-ul celor din fata si ajuta.

Modificari gen bec led sau xenon, pe far care a fost proiectat pentru halogen, eu n-as face.
costas78
QUOTE(cj98czh @ 16 Aug 2021, 07:05)
si cei care vin din fata iti baga mezeluri in frigider ...
*



Nici nu iti dai seama, pentru ca sunt reglate foarte bine, iar lupa isi face foarte bine treaba. Inainte, cand aveam halogene, daca ridicam sus maxim, deranjam pe toata lumea, ca si acum de altfel. Este exact acelasi efect. La RAR nici nu si-au dat seama, si pentru ca ii cunosc pe baieti, am insistat sa verifice luminile fata. Totul este absolut asa cum trebuie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.