Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei pe un furtunq
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
rs09
Buna ziua,

La un Renault symbol din 2012 1.2 16V cu aprox. 57000km uitandu-ma pe la motor am vazut ca un furtun era murdar de ulei si dupa aceea si planetara pe partea soferului spre motor am vazut ca pierde ulei. La planetara banuiesc ca se schimba uleiul din cutia de viteze impreuna cu acel burduf dar acel furtun nu imi dau seama pentru ce este si cum se rezolva problema cu el.
wolfin
Nu imi dau seama..din poze

Daca furtunul se duce catre ansamblul de deasupra alternatorului ....(ar fi pompa servo)

problema din ce vad...pare ca scapa ulei servo pe la aceea imbinare..alu cu cauciuc.

Tipul ala de furtun e pus la ac sau servo....sper sa nu gresesc
rs09
Da altceva inafara de o conducta de la instalatia de servo nu prea are ce pierde ulei pe acolo. Ce ulei sa cumpar pentru cutia de viteze Tranself 75W80 NFJ sau NFP. In datasheetul de la NFJ e specificat ca se utilizeaza pentru Renault Clio la NFP e doar o descriere fara a preciza modele de renault.

wolfin
https://www.reno.ro/Coduri-piese-sau-acceso...ne-t168470.html

Intreaba frumos aici.

Sa treci si vin ul.

Din ce stiu unu e mai scump...dif intre ele o fi..care ..probabil tipul cutiei.
rs09
Multumesc mult wolfin
Gil26
Nu am deslusit prea bine captura dar colegul wolfin (toata stima cheers.gif ) cred ca are dreptate, pare sa fie furtunul ce duce la pompa servo. Atasat cateva capturi (vezi si codul OE al furtunului, tipul de ulei si cantitatea) si fisiere pdf pentru Symbol X35 2012 D4F728 JB1, poate iti sunt de folos, iar daca mai ai nevoie de alte informatii oricand cu mare drag (daca le am).
Numai de bine!
wolfin
cheers.gif
rs09
Multumesc mult Gil26 sunt foarte utile documentele.
myhay1208
Vezi ca e posibil sa nu mai gasesti NFJ sau NFP. Eu am comandat pentru cutia mea (TL4) NFJ si mi-au trimis NFX 75W.
Gil26
Teoretic NFX inlocuieste NFJ (cam aceleasi caracteristici, cred ca scrie si pe bidon), practic nu stiu cum se comporta..
cj98czh
QUOTE(Gil26 @ 19 Jul 2021, 10:49)
Teoretic NFX inlocuieste NFJ
*



nu doar teoretic .. ci si faptic ... NFX a inlocuit ELF TRANSELF NFP si ELF TRANSELF NFJ
rs09
Am gasit pe emag NFJ cu 35 de lei litrul
cj98czh
ai grija si cand sunt fabricate ..
rs09
Teoretic uleiurile pentru cutiile de viteza daca bidonul este sigilat pot fi utilizate si daca au pana in 5 ani de la fabricatie.
rs09
Mi-a venit astazi coletul cu 75W NFX din 09/02/2021 in loc de NFJ, e un abtibild pe ele ca inlocuieste NFJ si NFP.
wolfin
Cum rezolvi problema?
Inlocuiesti furtunul?

Daca da..parca intra mai mult de 1 l...

Ps. O paranteza.... Eu am un bidon de 10 ani prin dulapuri...zic ca e mai bun decat cel din borcan...neschimbat ....de 15 ani. biggrin.gif
rs09
Probabil ca sapt. viitoare o sa reusesc sa o duc la un service. Ce doream sa mai intreb e cand se schimba acel burduf de la planetara mai trebuie facuta geometria rotilor din nou ?
cj98czh
nu ai de ce sa ii faci geometria ..
rs09
Am inteles, multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.