Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Doresc info despre pedala acceleratie Reno Master
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Rozsa
Salutare tuturor.
Am o problema am facut conversia de volan la un renault master 3 2.3 disel an 2013.
Problema este ca cineva a inversat firele de la pedala de accelerație si nu mai stiu cum a fost original. Daca cineva are o schema sau o poza de la culoarea firelor care merg in pedala de acceleratoe ar fi minunat. Mulțumesc anticipat
Gil26
Pentru MasterIII 2.3 2013 X62 sunt 15 motorizari M9Txxx FWD, RWD, toate dupa 2010.
Nu am mai multe detalii despre masina dar atasat o captura din schema VESA pentru potentiometru pedala acceleratie, una din VISU (vezi pinii, culorile si cei corespunzatori din ECU), doar cateva alte scheme pentru injectie fisiere pdf (se pare insa ca sunt asemanatoare conexiunile pentru 921). Poate iti sunt de folos.

PS: am incercat sa fiu la subiect, cat mai scurt (nu ”romane”) si nu prea teoretic (”inginereste”), sper sa nu se dea report si la postul acesta. smile.gif
Toate cele bune!

LE: am sters captura pentru X70 (pinii sunt diferiti)
Rozsa
Mulțumesc mult pentru informatie. Toate cele bune! Stima

18 Jul 2021, 19:54:
QUOTE(Gil26 @ 18 Jul 2021, 08:36)
Pentru MasterIII 2.3 2013 X62 sunt 15 motorizari M9Txxx FWD, RWD, toate dupa 2010.
Nu am mai multe detalii despre masina dar atasat o captura din schema VESA pentru potentiometru pedala acceleratie, una din VISU (vezi pinii, culorile si cei corespunzatori din ECU), doar cateva alte scheme pentru injectie fisiere pdf  (se pare insa ca sunt asemanatoare conexiunile pentru 921). Poate iti sunt de folos.

PS: am incercat sa fiu la subiect, cat mai scurt (nu ”romane”) si nu prea teoretic (”inginereste”), sper sa nu se dea report si la postul acesta.  smile.gif
Toate cele bune!

LE: am sters captura pentru X70 (pinii sunt diferiti)
*




Cod motor M9T B8
Foarte ciudat este ca culoarea firelor difera de orice am vazut pe net si ce ai postat.
Nu sunt electrician de meserie doar mecanica iar electricianul care a tras cablajul e in Uk si habar nu are a trecut ceva timp.. Mulțumesc pentru ajutor. Am sa incerc sa le masor.
Gil26
Acum am citit ce ai editat, nici eu nu sunt electrician si nici nu stiu ce a facut cel "de meserie", dar daca postezi VIN-ul poate te pot ajuta (sau ceilalti colegi) mai bine.
Rozsa
QUOTE(Gil26 @ 19 Jul 2021, 07:56)
Acum am citit ce ai editat, nici eu nu sunt electrician si nici nu stiu ce a facut cel "de meserie", dar daca postezi VIN-ul poate te pot ajuta (sau ceilalti colegi) mai bine.
*




VF1VAE4D248835896 Vin.

Mulțumesc mult

Gil26
Pentru MasterIII X62 EV0D si motorul M9T870 capturile precedente sunt OK. Atasez in graba si capturi cu codurile de culori, codul OE al potentiometrului pedala, singurul producator este Hella si este un singur model pentru masina ta (fara cruise control). Mai atasez si fisiere pdf cu datele despre masina (pot sa iti fie de folos si in\cu alte ocazii), procedura de diagnosticare a potentiometrului (este in romana, vezi cum\unde\cand se masoara, inclusiv pinii corespunzatori) si catava din manualul de reparatii. Din pacate asa cum am scris nu am conexiunea pinilor in ECU (si am sters fara sa vreau si celalalte pe care le aveam din VISU pentru Master3, dar am celelalte salvate pe baza seriei VIN, daca mai ai nevoie de altceva le pot oferi).
Poate ceilalti colegi te pot ajuta mai bine.
Toate cele bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.