Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Adaptare clapete climatizare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pericle
Salut!

S-a lovit cineva de o problema legata de desincronizarea temperaturii aerului pe care il raceste sistemul de climatizare chiar daca temperaturile setate sunt aceleasi?
Megan 3 din 2013, 1.5 dCi.
Ventilatia asigura un jet de aer mult mai cald pe partea soferului decat pe partea pasagerului. Daca setez ambele zone pe 16 grade, la pasager ingheti si la sofer nici nu poti respira din cauza aerului cald. Mai coboara temperatura aerului daca reduc treapta de viteza a ventilatorului. Banuiesc ca o clapeta nu functioneaza corect.
Exista vreo procedura de resetare din butoane a clapetelor/ senzorilor asa cum e la VW?
Are interfata Clip aceasta procedura inclusa in procedurile de adaptare?
Daca nu, care credeti ca ar fi problema acestei desincronizari?
lupukel
Nu ai freon, du-te la un atelier care face inlocuire freon si o sa descoperi ca mai ai mai putin de jumatate ramas in instalatie.
Pericle
Merci! Voi verifica cantitatea de freon.
Gil26
@ Pericle, posibil sa nu ai freon suficient, dar din cele ce ai scris ”la pasager ingheti si la sofer nici nu poti respira din cauza aerului cald” cred ca poti sa verifici si modul de distributie al aerului. Nu am alte date despre masina ta si nu stiu ce dotari\tip AC ai dar se pot comanda motoarele de mixaj stanga\dreapta si cald\rece din CLiP, vezi captura atasata (plus restul comenzilor pentru Megane3). Atasez si schema electrica pentru un AC automat (vezi si 878 Motor amestec stanga) plus locatiile principalelor componente AC, poate iti sunt de folos (sau altor colegi).
Si iti doresc sa rezolvi cat mai simplu si usor problema.
Numai de bine!

LE: atasez si un fisier pdf cu manualul de reparatii pentru AC MeganeIII X95.
lupukel
Eu am patit acelasi lucru acum 2 ani, mai aveam 160 grame de freon. In dreapta dadea cat de cat rece, in stanga cald.

Anul asta am gasit si pe unde se ducea freonul, radiatorul de la clima era praf si pulbere. Nu stiu daca a meritat sa dau 850 lei o data, sau era mai bine sa dau 200 lei pe an sa inlocuiesc freonul cand vin caldurile smile.gif
Pericle



@Gil26
Mulțumesc mult pentru detaliile oferite! Voi folosi documentația pentru depanarea problemei.
Climatizarea este automata. Am anexat o poza cu toata consola.
Toata stima!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.