Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arkana edc
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Captur
Soul77
Am dat comandă de un Renault arkana cu motor 1,33 și cutie Edc. Întrebarea este dacă cutia are ambreiaj uscat sau umed? Am înțeles ca cele cu ambreiaj uscat au probleme, având răcire deficitara. Multumesc
r_vlad
Arkana 1.33 TCe 140 CP EDC foloseste cutia de viteze Getrag 7DCT300, cu ambreiaje umede.
einstein1984
puteai sa iei arkana e-tech, care nu are ambreiaj deloc.
AMDO
QUOTE(Soul77 @ 14 Jul 2021, 13:58)
Am înțeles ca cele cu ambreiaj uscat au probleme, având răcire deficitara. Multumesc
*



Nu stiu cum sunt, umede sau uscate, dar cele de pe Arkana 140 EDC sunt praf. La 15000 a inceput sa sughita, la 18000 dupa multe mizerii si discutii inutile mi-au schimbat ansamblul de discuti de ambreiaj, iar acum la 26400 devecxtul se repeta. Desi suntmulti cu problema asta, cei de la service fac pe prostii, ca si cum acum s-ar intalni prima oara cu defectul asta. Cutia este proasta inca din faza de proiectare si are un lag la trecerea din 3 in 4, problema care nu se manifesta si la celelalte viteze. Dupa un timp apare un zgomot de patinaj intre discuri, insotit de un zgomot scurt ca un sughit. Dupa folosire indelungata, am inteles ca incepe sa smuceasca la trecerea din 3 in 4. Sun mai multi care discuta despre asta pe grupuri. Ce ma intereseaza este daca stie cineva de vreo rezolvare, ca despre "actorii" din reteaua Renault sunt satul. Interesul lor este sa iesi din garantie, apoi te prezinti periodic sa cotizezi in reteaua Renault cu bani pentru schimbarea periodica a acelui ansamblu, care nu rezolva defectul, cauza, ci doar inlatura pentru moment efectul.
Lyxi
Ar trebui sa bombardam Vocea Clientului cu sesizări pe tema asta.
CSMONC
A mea face de la 10 mii acum are 30 de mii si cateodata se aude cateodata merge unsa, acum daca e sa moara in astia 5 ani vedem, poate ma zbat sa ii schimb discurile de ambreiaj cand e aproape sa iasa dingarantie. Eu sunt multumit de cum merge iar daca e in manual nu mai face, cred ca singura problema e din soft. cred ca ar trebuii facuta o recalibrare a cutiei sau ceva in sensul asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.