Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mașina scoate fum
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
IulianSisu
Salut , am avut o problema cu actuatorul de la turbina ,mi se rupsese furtunul de vacuum care intra in actuator și la la scurt timp după câteva zile a început să-mi scoată fum negru excesiv , piesa am schimbat o ,si am înțeles ca dacă dai prea multe ture la filetul acela ori sparge turbina ori imi scoate fum . Puteți să-mi spune-ți cum pot sa o reglez exact cum a fost ? Am un Renault Clio 3 1.5dci 60Kw 2007
einstein1984
Actuatorul ala se regleaza pe bancul de probe, nu pe genunchi.... Ar trebui cu o inetrfata de diagnza sa urmaresti ca presiunea ceruta seamana cu presiunea citita de senzor si nu depaseste.
IulianSisu
Deci poate sa fie asta cauza ca scoate fum negru ? Exact așa mi a spus și mecanicul ieri ,ca trebuie reglat pe banc
RazvanF
Posibil ca in momentul de fata sa fie prea slabit si parte din presiunea formata de turbina iese pe acolo in evacuare. Din pacate trebuie reglat pe stand, daca il strangi prea tare atunci nu va elibera presiunea si risti sa strici turbina si motorul, daca e prea slab, atunci scapa presiunea prea repede, sa zicem la 2500-3000 ture de unde rezulta fumul negru dat de arderile necomplete.
Continui asa si risti sa strici motorul, cel putin pistoanele si varfurile la injectoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.