Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire furtun retur racire Scenic 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
mishu_g
Buna ziua
Am cautat prin forum vreo doua ore si nu am gasit un raspuns la problema mea sad.gif

Model Scenic 2 1.9dci

Acum cateva zile pe la ora 22 venind spre casa mi-a aparut in bord mesajul "motor supraincalzit"
Am oprit imediat si cand am deschis capota a iesit abur, miros de incins etc etc
La o inspectie vizuala sumara am constatat ca vasul de expansiune era gol si cam atat. Peste drum este o statie Petrom de unde am luat 4 l apa distilat.Dupa ce s-a racit putin motorul am inceput sa torn incet apa pana cand s-a auzit curgand pe undeva.Afara se innoptase si cu lanterna am descoperit o fisura de vreo 7-8 cm pe furtunul care vine dinspre termostat.
Caz inchis pentru acea seara, m-a dus sotia acasa.
A doua zi am carpit furtunul cu banda de reparatii pt conducte plus vreo 10 fasete, am completat cu apa si am dus masina acasa. Preventiv nu am mai pus busonul de la vasul de expansiune.
Cred ca supapa de la busonul vasului de expansiune se blocheaza pt ca am mai observat uneori ca nu am apa in vas si dupa ce deschideam busonul se auzea o eliberare de presiune urmata de umplerea vasului pana la nivelul normal.

Intrebare: are cineva un tutorial sau ceva documentatie privind inlocuirea acelui furtun? (De fapt este vorba de o caracatita de furtune !!!)

Multumesc
Gil26
Atasat cateva capturi, poate iti sunt de folos.
mishu_g
Multumesc Gil26
Utile capturile.
Maine comand furtunul si poimaine ma apuc de demontat.
Sper sa nu trebuiasca sa demontej jumate de masina smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.