Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu Capota
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mm ee
Buna ziua,

Daca m-ati putea lamuri, ar fi minunat!:)

Am un Clio 2, si nu pot deschide capota decat cu ajutorul altcuiva - o persoana trage de maneta, alta intredeschide si trage clapeta capotei. Maneta pare ca nu actioneaza cablul, pt ca e foarte ''moale''... Stiti care ar putea fi problema? Va multumesc!
z_fdd bacau
Salut!
Pai cred ca ti-ai raspuns singur... smile.gif Verifica prima data cablul, apoi cauti alte variante
mm ee
'Neata!
Exact la ''alte variante'' ma refeream... Un cablu rupt ar mai deschide capota? Chiar nu stiu "simptomele"... sad.gif
wolfin
Probabil mansonul ..camasa rupta.

Cablul nu cred....de obicei cel de ambrraj cedeaza...rupe.

As zice sa il schimbi pana nu se rupe si deschizi capota cu ranga.
mm ee
Am inteles, deci s-o duc la ''doctor''... Multumesc pt raspuns!
wolfin
Nu e dificil de schimbat.

mm ee

Te cred pe cuvant. Eu, insa, n-as putea sa pretind ca ma pricep... smile.gif
alexgeogabriel
Da, da si eu l-am schimbat in urma cu 2 ani, de fapt am schimbat si manerul, il rupsesem tot tragand de el, nu prea are cum sa se rupa total acel cablu si oricum se desface si fara ranga. Eu am tras de cablul cu patentul, in timp ce altul deschidea capota din fata. S-a curatat, gresat si broasca. Dupa 1 an iar incepuse sa faca fite, un vecin mi-a zis sa schimb arcul ca s-a lasat, nu l-am schimbat inca dar l-am curatat de toata vaselina si deschide usor. Pana nu se incalzea bine motorul ca sa inmoaie mazga aia, aveai nevoie de al doilea om.
O sa vezi ca e ok acel cablul daca il demontezi, nici desirat, nici prins in camasa, nici nimic.
Inainte faceam joc la maneta, sus, jos, pana simteam ca e moale manerul pana sus, atunci insemna ca el a actionat dar arcul nu actiona, uneori ma duceam sa trag de capota si auzeam cum se prinde la loc, bineinteles se intarea usor manerul din masina.
mm ee

Multumesc pt raspuns! Este o operatiune simpla curatarea arcului aluia sau e musai sa merg la service? Am tot cautat pe net, dar nu am gasit nicio informatie...
wolfin
Arcul e la carligul de la capota...e vizibil...%$#%^*%$
Il cureti cu spray de frane apoi il stergi bine..apoi gresant...
Acum serios..cu 50 lei la un service ...rezolvai problema.

mm ee

Multam fain! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.