Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diferente tratament anticoroziv B1N vs A1G
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Latitude
JackJ
Salutare,

Am verificat de curand doua serii de Latitude, una cu origine RO-benzina,cealalta FRAN-Diesel si am observat diferenta intre codurile pentru tratamentul anticoroziv. Insa nu gasesc si ce inseamna fiecare cod in parte sau care sunt diferentele intre cele doua.


Este vorba de CORROSION A1G MAXIMUM PROTECTION -> Franta Diesel
B1N CORROSION MAXIMUM PROTECTION -> RO Benzina


Ati avut probleme cu rugina cei care ati cumparat de noi din RO?


AdR!@N
Salut,

Din cate stiu, o problema des intalnita era cu rugina la usa portbagajului, remediere ce se facea pe garantie.
Altfel, al meu Latitude a fost cumparat de nou din RO si inca nu sunt probleme cu rugina, capota portbagajului a fost reparata de fostul proprietar pe garantie.
Ce pot spune este ca nu sunt protejate anticoroziv atat de bine cum era Laguna 2, dar nici nu se umfla vopseaua ca suratele din grupul vag (vezi aripile fata de la passat sau audi).
Pe laguna 2 mi-a sarit vopseaua pe aripa spate in zona imbinarii cu bara si nici dupa 5 ani nu a aparut gram de rugina.
La latitude, in zona chederului de la portbagaj pe la in puncte de sudura se vede sub vopseaua alba o mica tenta de maroneala (rugina). In rest caroseria este ok. Nu am idee daca la cele de franta apare asa ceva.

Numi bine!
Adrian
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.