Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Joja căzută în baie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Megane2k20
Salut, am tot cautat pe forum un răspuns și nu am găsit nimic sigur. Am un renault megane 1.5 dci și am joja rupta și căzută în baie, care sunt riscurile dacă mai merg cu ea căzută în baie?
megan2
Salut, teoretic nu sunt riscuri.Plasticul ala este prevazut sa stea in ulei la temperaturi diferite ale motorului fara a se topi(cam asta face toata viata jojei)
Implicatiile insa pot fi majore: in caz de defectiune a senzorului de ulei poti ramane fara ulei in baie si sa nu stii=catastrofa.

Nu stii niciodata cat a consumat si nici cat mai ai ca sa completezi.

Probabil ca cel mai bine este ca la schimbul de ulei sa dai baia jos si sa remediezi problema cu o joja noua(eventual de metal)
Megane2k20
Eu ma gândeam ca din întâmplare joja sa fie prinsa de pompa de ulei(nu am cunoștințe în mecanică) problema este ca ea s-a rupt după schimbul de ulei și sunt indecis dacă sa o las acolo pana la următorul sau nu.
Agrig
Nici o sansa s-o prinda pompa, este filtru pe sorb.
Daca s-a rupt de sus probabil ca este inca in teava de ghidaj deci sanse sa ajunga undeva mai greu.
Megane2k20
Am desfăcut aia de ghidaj și nu este pe ea, e căzută în baie. Deci nu este riscul sa o prindă pompa sau sa ajungă în motor?
Axe
Niciun risc! Problema apare daca stii ca masina papa ulei, ca nu sti cat sa-i completezi, altfel la fiecare schimb adaugi 5L sau cat zice la carte si aia e...
Megane2k20
Nu are probleme cu papatul uleiului, oricum o sa cumpăr o joja noua zilele următoare. Pe mine ma interesa dacă este vreun risc sa merg cu mașina cu bucata de joja căzută în baie.
Axe
Nu...
Megane2k20
Va mulțumesc pentru ajutor!
tr_viorel
Ai cumparat alta joja? Eventual una metalica si cat a costat? Intreb deoarece sunt in aceeasi situatie.
Megane2k20
QUOTE(tr_viorel @ 4 Jul 2021, 07:20)
Ai cumparat alta joja? Eventual una metalica si cat a costat?  Intreb deoarece sunt in aceeasi situatie.
*


Încă nu am cumpărat joja, zilele astea o sa o cumpăr și postez răspunsul. Din câte am înțeles pentru megane nu exista joja metalica și cea de plastic ar costa în jur de 100 de lei. Și dumneavoastră aveți căzută o bucata de joja căzută în baie?
Megane2k20
QUOTE(tr_viorel @ 4 Jul 2021, 07:20)
Ai cumparat alta joja? Eventual una metalica si cat a costat?  Intreb deoarece sunt in aceeasi situatie.
*


Am achiziționat alta joja, m-a costat 19 lei, aftermarket, iar cea noua este 90 de lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.