Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Crăpături vopsea
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Talisman
ALPINAs
Este vorba de un Talisman în culoarea nemetalizată Alb Glacier, fabricat în primăvara anului 2016. A fost cumpărat de nou din România și nu a avut plafonul revopsit. Ieri, după ce am spălat-o, am observat pe plafon o umflătură cu ceva crăpături, fiind colorată ruginiu pe muchii. Am apăsat cu degetul pe ea și nu flambează. Am șters zona și nu mai apare ruginiu, însă nu realizez dacă era rugină de la tablă sau doar contaminare feroasă, care s-a transformat în rugină. De asemenea, la îmbinarea dintre plafon și stâlp, am mai observat o crăpătură lungă de peste 10cm, care are adâncimea variabilă. Problemele astea au apărut în mai puțin de 2 luni (când am spălat-o ultima dată); crăpătura și umflătura fiind pe partea pasagerului nu le-am observat până acum. Atașez câteva poze. Ca idee, garanția pentru vopsea (3 ani) a expirat, mai este valabilă doar cea pentru coroziune (6 ani). Nu mă încântă ideea de a revopsi plafonul, însă mă gândesc să nu fie o problemă cu tabla în zona aia și să mă trezesc cu cine știe ce alte surprize.
Dreamer
Nu trebuia sa stergi zona si sa te duci cu ea la garantie, asa cum ai spus ai garantie la coroziune. Este mai bine sa te duci sa o rezolve decat sa stai sa se agraveze mai tare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.